şükela:  tümü | bugün
  • vatandaşlığın doğumla kazanılması anlamındaki latince terim...
  • doğumla kazanılan vatandaşlıkta "kan esasına" dayanan bir kazanımı ifade eden bu deyim hangi devletin topraklarında doğmuş olursa olsun doğan çocugun anne ve babasının vatandaşlığına geçtiğini belirtmektedir.bu şekilde kazanılan vatandaşlık asli bir vatandaşlıktır ve sıfır yaşından itibaren geçerli kabul edilmektedir.
  • "annen ya da baban benim vatandaşımsa, sen de benim vatandaşımsın. ne annen ne baban benim vatandaşımsa, seni vatandaş olarak kabul etmiyorum. her ne kadar benim ülkemde doğmuş olsan bile." diyen vatandaşlık anlayışı. avrupa, asya, afrika ve okyanusya'da geçerlidir.

    jus soli ile beraber amerikalı anne ve babaya sahip, fakat fransa sınırları içerisinde doğmuş bir çocuğun hem abd hem de fransa vatandaşı olmasını önler. buna karşılık fransız anne ve babaya sahip, ama abd sınırları içerisinde doğmuş bir çocuğu da hem abd hem de fransa vatandaşı statüsüne sokar.
  • latince kan hakkı anlamına gelen kelime. hukuk terimi olarak vatandaşlık için anne ve babanın o ülke vatandaşlığına sahip olması gerektiği görüşünün yanında, kişi o ülkedeki ulusa mensup ise de bu vatandaşlığı alabiliyor.

    afganistan, bulgaristan, ermenistan, finlandiya, hırvatistan, ispanya (sefarad yahudileri dahil), israil, italya, macaristan, sırbistan, türkiye, yunanistan gibi ülkeler bu şekilde vatandaş alıyor.
  • ülkelerin vatandaşlık kanunlarına göre, arzuları üzerine bireylerin kendi ailelerinin veya atalarının sahip oldukları vatandaşlığa geçebilmelerini sağlayan ve kan bağına bağlı olarak atfedilecek hukuk ilkesidir. ilk kelime hak ikincisi kan anlamına gelmektedir.