şükela:  tümü | bugün
 • vatandaşlığın doğulan yer ile kazanıldığı anlamında latince terim
 • anne ve babanın uyruğuna bakılmaksızın doğum anında hangi devletin sınırları içerisinde bulunuyor ise çoçugun bu devletin vatandası olacagını belirtmektedir.bu sınırlar;o devletin kara,deniz,hava ülkeleri ile ülke bayrağını taşıyan hava ve deniz gemilerini de kapsamaktadır.bu türden vatandaşlık asli bir vatandaşlıktır ve sıfır yaşından itibaren geçerli kabul edilir.
 • (bkz: jus sanguinis)
 • "annen baban umrumda değil, bu ülkede doğmuşsan benim vatandaşımsın." diyen vatandaşlık anlayışı. kuzey amerika ve güney amerika'da geçerlidir.

  jus sanguinis ile beraber amerikalı anne ve babaya sahip, fakat fransa sınırları içerisinde doğmuş bir çocuğun hem abd hem de fransa vatandaşı olmasını önler. buna karşılık fransız anne ve babaya sahip, ama abd sınırları içerisinde doğmuş bir çocuğu da hem abd hem de fransa vatandaşı statüsüne sokar.
 • herkes abd'ye kasiyor ama kanimca arjantin veya brezilya bebek dogurmak icin daha ideal ulkeler bu konu icin. ya da soguk severseniz kanada duruyor orda. ama justin bieber gercegini unutmayin derim..
 • latince toprak hakkı anlamına gelen kelime. hukuk terimi olarak bir kişi nerede doğuyorsa, doğduğu yerdeki ülkenin vatandaşlığını alabiliyor.

  küba haricindeki tüm amerika kıtası ülkeleri (abd, arjantin, brezilya, bolivya, kanada, meksika, peru vb), pakistan ve tanzanya hiçbir şart aramazken; almanya, avustralya, bahreyn, birleşik krallık, fransa, güney afrika, hong kong, iran, irlanda, ispanya, kamboçya, kolombiya, malezya, mısır, portekiz, şili, tayland, tunus, yeni zellanda gibi ülkelerde ise ebeveynlerden birinin vatandaşlığı veya ikamet izni olması, belli bir süre bulunduğu ülkede yaşama şartı gibi ülkeden ülkeye değişen bir takım gerekçeleri karşılaması durumunda doğan çocuğu vatandaşı olarak kabul ederler.
 • genel olarak göç alan ülkelerde ( trump dönemini saymazsak abd bu durumu anlatmak için iyi bir örnek) bu durum (jus soli) geçerli iken, göç veren ülkelerde jus sanguinis teriminin benimsendiğini görürüz.

  bunun sebebi göç alan ülkelerin daha fazla göç almasını kontrol altına almak ve göçmenlerin artık bu ülkelerde kalıcı bir şekilde kalmasını sağlayarak onları topluma entegre etme çabasıdır.

  göç veren ülkelerde ise durum tam tersidir. ülkeler kendi vatandaşlarını, yurtdışında yaşasalar bile, kendi vatandaşı olarak görmek ve toplumda tutmak ister.