şükela:  tümü | bugün
  • kanada turist/öğrenci/çalışma/göçmen vizesi başvuruları yapabilmek için kanada göçmenlik ve vatandaşlık bakanlığına bağlı ıccrc (kanada göçmenlik danışmanları düzenleme konseyi) konseyinden yetkili olduğunu iddia eden şirket. bunlar ne anlama geliyor onu da bilmiyorum tabi.

başvuru için de 3250 usd talep etmekte, ne gibi bir hizmet verdiğini anlamadık.

yani bunu araya sokmadan başvuramıyor muyuz, ne avantajı var bunun aracılığıyla başvurmanın gibi.

tecrübeli arkadaşlar yeşillendirse ne güzel olur.
  • 3-5 yıl önce yaptığım araştırmalardan sonra göz sorunlarım çıkınca vazgeçtiğim göçmenlik konusuna yine elimi atınca google aramasında karşıma çıkan ilk şirketlerden birisi olunca aradım. numaramı aldılar. aradılar.
    bana iş tecrübemi (süre olarak) ingilizcemi ve yaşımı filan sordular. evli bekar gibi gerekli temel sorular...
    sonra mail alılar. ve ertesi gün
    sayın göçmen adayımız, kanada göçmenlik ön değerlendirme talebiniz yaptığımız detaylı değerlendirme neticesinde olumlu sonuçlanmıştır. konu ile ilgili detaylı bilgilendirme e-posta adresinize gönderilmiştir. e-posta adresinize gönderdiğimiz detaylı bilgilendirme maili size ulaşmamış ise isim-soyisim yazarak bana mail gönderebilirsiniz. mail adresim ****@justcanada.net sorularınız ve randevu için e-mailinizi inceledikten sonra tarafıma dönüş yapabilirsiniz. bilginize, iyi günler dileriz. just canada göçmenlik hizmetleri
    diye sms gönderdiler. ertesi gün yine bir sms ile benzer bir metni gönderdiler.
    ben de mail spamde de olmayınca mail ile "bana mail gelmedi" yazdım.
    gelen cevap şu:
    "sizin malesef ön değerlendirmeniz olumsuz sonuçlanmıştır,"

bu ciddiyetsizliğe cevabım şu oldu:

----------------------------------------
    merhaba.
    - bana mesleğimi sormadınız.
    - iş tecrübemi ve çalıştığım işleri sormadınız.
    - tercüme yapacak seviyede ingilizcem olmasına rağmen herhangi bir dil sınavı önermediniz. veya ıelts vs puanım olup olmadığını sormadınız.
    - noc kodu 0631 olan "restaurant and food service managers" başlığı ile ihtiyaç duyulan bir iş tecrübem ve bu konuda eğitimim de olmasına rağmen doğru düzgün konuşmayı beceremeyen bir kişinin telefonda sorduğu bir kaç yetersiz soruya istinaden bana "başvurunuz olumlu bulundu" diye 2 sms gönderdiniz ve bu smslere istinaden mailnizi sorduğumda başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır diye cevap veriyorsunuz :)
    gerekli 67 puana ulaşmak için "arranged job" kısmında sıkıntı yaşamasam, yani kanada'da bir iş bulmuş olsam puanım 70'i bile geçiyorken... siz "uygun bulunmadınız" diyerek mailmi yanıtılıyorsunuz.
    madem hiç bir şeyimizi beğenmediniz neden bizi aradınız diyebilirsiniz. haklısınız. cevabını da vereyim. aklıma takılan bir soruyu sormak için yaptığım google aramasında şirketinizin adı üstte çıktığı için sizi aradım.
    size iyi çalışmalar. umarım insalar sizlere güvenip hayal kurmazlar.

http://www.cic.gc.ca/…rate/trades/apply-who.asp#noc
    http://www5.hrsdc.gc.ca/…px?val=0&val1=0631&val65=*

uğur

----------------------------------------

siz de dikkatli olun sevgili sözlükçüler.
    ha aklıma gelmişken şirketin web sitesi http://justcanada.net/
  • (bkz: things getting pretty serious)
    hahaah
    birilerinin damarına sert bastım herhalde ki sabaha 10.15'de önceden bahsettiğim mesajları atan kadın tarafından arandım. ilk telefon konuşmasını da onunla yapmışım. (sanırım kulaklık kullandığı için sesi tanımadığım gibi zaten yankılanıyordu konuşma ilk seferinde)

bu arkadaş sana laflar hazırladım diyerek almış telefonu eline sanırım. bir saniye bile dinlemedi beni. "konuşmayı bilmeyen" dediğim için "bak ben konuşmayı biliyorum" kanıtlaması içindeydi.
    dinlemeden konuşmaya ve sorun çözmeye değil fırça atmaya odaklı olduğu için bir kaç dakikalık konuşma sonunda iyi günler diyerek yüzüne kapattım.
    ardından da (ben daha yazarken yazdığı bir maili de kapsayan) bir cevap maili yazdım.
    bu mail odur.
    ---------------
    merhaba (bile deme gereği duymadığınız mailinize cevabımdır.)

telefonda karşılıklı konuşmak yerine mailimden rahatsızlığınıza dair içinizi dökmeyi tercih ettiğiniz için "sağdan soldan duyduklarınıza göre" dediğiniz bilgileri kanada göçmenlik başvurusu yapılabilen ve tüm bilgilerin yazdığı resmi kanada sitesi http://www.cic.gc.ca/ 'dan açıklayayım.

yaşınız yüzünden puanınız düşüyor dediniz. yaşım 43
    http://www.cic.gc.ca/…yed/selection_factors/age.asp
    bu adresteki tabloya göre 21-49 yaşlar arası 10 puan. nasıl düşüyor yaştan dolayı puanım?

"bilmediğiniz çok belli meslek lisesinden puan almanız için mezun olduğunuz alanda çalışmanız lazım bölümünüzle bilişim sektörünün hiç alakası yok; yani bu durum size puan kazandırmaz."

siz beni ilk aramanızda "şu an / son yaptığınız iş" diye sordunuz. bana kanada'ya giderseniz ne iş yapmayı planlıyorsunuz veya iş tecrübeniz nedir diye sormadınız. benim 16 yıllık hizmet sektörü tecrübem var. en az 10 yılı restoran müdürü olarak. bunun 2 yılı da amerika'da. bu nedenle size dün akşam yazdığım mailde de yine kanada göçmenlik başvuru ve bilgi sitesinden "noc 0631 restaurants and food service managers" http://www5.hrsdc.gc.ca/…px?val=0&val1=0631&val65=* bilgisini gönderdim.

ama sanıyorum haklı olduğum için ısrarla "ama o öyle değil sağdan soldan okuduğunuz bilgiler... vs" demeye devam ettiniz.

evet puan kaybım lise mezunu olmam nedeni ile var. bunun farkındayım zaten. ancak o puan kaybını sorma gereği duymadığınız ielts skorum, kanada'da yaşayan ablam ve yeğenim (adaptability - relatives in canada 5 points!) az çok telafi ediyorum.
    ielts skorum:
    listening 7
    reading 7
    writing 6,5
    speaking 7

ben dün size bu işi bilmiyorsunuz diye değil özensiz olduğunuz için mail attım. bana kendi yaptığınız ön eleme için "ön elemeden geçtiniz" diye iki kez mesaj gönderdiniz. ancak ardından "ön elemeyi geçemediniz" diye mail gönderdiniz. ben ise kendi ortalama hesabıma göre puanımın sınırda olduğunu "arranged job offer " olması durumunda puanımın 70'i bile geçeceğini ve bu yüzden konunun üzerine düşmediğimi görmemi de kaybetmiş olduğum için bunun etkisi olup olmadığını araştırdığımı söyledim.

buna rağmen bana laflarınızı hazırlayıp telefon etmeniz profesyonellikten uzak, dinlememeye devam eden, para ile korkutarak, sadece insanlarla yapılan bir işte insanları önemsemeyen çalışma tarzınız olduğunu açıkça gösterdi.

avukatınız bu işi çok iyi biliyor olabilir. bunda da bir sıkıntı yok. ancak sizin bireysel hatalarınız avukatınızın bilgi ve tecrübesinin önüne geçiyor. "sizinle asla çalışmayacağımız belli oldu" cümleniz bile size çok müşteri kaybettirecek bir cümle. ilk andan beri zaten beni rahatsız eden ve telefonda bile "özensiz konuşan kişi" dediğim tavır da buydu.

son olarak ısrarla sağdan soldan duyduklarınıza göre dediğiniz için verdiğim linkleri tıklayıp incelemenizi öneriyorum. çünkü o linkler kanada'nın resmi sitesine ait.

iyi günler.
    uğur

-----------------
    yazdıklarımdan bana neler söylediğini de az çok tahmin edebilirsiniz. para ile korkutmak kısmını açıklayayım. puanımın düşük olması nedeni ile "evet olabilir gidebilirsiniz ama çok para, 10 - 20 bin dolar harcamanız gerekebilir" dedi telefonda.

---------------
    yazıyor efem. durduramıyoruz.
    şimdi de "mailiniz geldi ama okumuyorum zaten cevap yazacak da zamanım yok. madem çok biliyorsunuz gidin kendiniz başvurun" diye özetleyebileceğim bir cevap aldım.

cevabım:
    --------------------

merhaba
    mailimi siz okumasanız bile ekşi sözlükte binlerce kişi şirketiniz hakkındaki olumsuz düşüncelerimi okuyacağı için benim açımdan sorun yok.

maili dikkatle okumamanızın asıl sebebi acaba yaptığınız hataları görüp (yaş puanındaki hatanız gibi) cevap verememek olabilir mi?

size ısrarla özensizliğinizden ve ana konusu insan olan bir işte insanlara olan tavrınızın yanlışlığından bahsederken bu durumu onaylayan, karşınızdakini aşağılamaya ve umursamıyor gibi göstermeye çalışan mailler göndermeniz de çok ilginç doğrusu.

iyi günler.

----------------

insanlar ne garip.
  • kanada göçmenliği için çeşitli hizmetler veren bir aracı şirket. kendileriyle tanışmamız bayağı bir şenlikli olmuştur. anlatayım efendim:

kanada devletinin göçmenlik şartları birkaç grup altında toplanıyor. öğrenciye, çalışana, çeşitli meslek gruplarına, girişimcilere farklı statü ve prosedürlerde göçmenlik imkanı tanınarak kalıcı ikamet izni veriliyor. bendeniz de çalışan kategorisinden başvuru yapmaya hazırlanıyordum. özellikle federal skilled worker programında belirlenmiş meslek grupları var ve her gruptan 300 civarı başvuru alınacaktı. benim meslek alanım bu gruplardan birine yüzde yüz olmasa da kısmen giriyor gözüküyordu. ama tabii ki bu iş çocuk oyuncağı değil, adamlar sağolsunlar açık açık görev tanımı yapmışlar ve aradıkları nitelikler benim işimden çok farklı. yine de bir umut diyerek araştırmaya başladım.

önce bulduğum birkaç avukatlık şirketiyle iletişime geçtim, onlar diğer bütün kriterleri yerine getirdiğim halde (kabul alabilmek için çeşitli kriterlerle belirlenmiş bir puan barajı var ve en az 65-70 civarı puan almak gerekiyor, benim 80'in üstünde gözüküyordu) mesleki uyumluluk açısından şüpheleri olduğunu söylüyordu bu avukatlar. tabii bu bilgi ışığında araştırmalarımı hızlandırdım ve kendi durumumu belirterek özellikle bu uyumluluk konusunda daha detaylı sorgulamalar yapıyordum artık. daha sonra, kanada bünyesinde bu tür aracı şirketlerin üye olduğu, ve böylece kurum onaylı olarak hizmet verebildikleri bir meslek odasını keşfettim. oradan türkiye bölgesinde gözüken yetkili şirketlere tek tek mail attım ve ilk olarak just canada'dan dönüş geldi. cv'mi gördüklerinde her şeyin olumlu gözüktüğünü, kendilerinin garanti görmedikleri adaylarla çalışmadıklarını, kesin kabul alacağımı söylediler ve bu garantiyi verdiler. karşılığında birkaç bin dolarcık ücretleri var tabii ki. yazışmalarımızda özellikle bu uyumluluk şüphemi belirttiğim halde hakkımın olduğunu, ve sıkıntı yaşamayacağımı söylediler.

her şeyin olumlu gittiğini görünce heyecanım arttı haliyle. vancouver'dan toronto'dan ev araştırmasına başlamıştık, o derece ciddileşmişti süreç. hatta ücret için finansmanı bile hazırlamıştım ki, diğer şirketlerden aramaya başladılar ve daha ben söylemeden onlar da bu mesleki uyumluluk hakkında konuşmaya başladılar. bir tanesi sağolsun en ince detayına kadar anlattı bana bu kategoride istenen meslek tanımını ve deyimi yerindeyse sen çok yanlış gelmişsin kardeş dedi bir nevi. hatta son cümlesi oldukça vurucu oldu, söylemeden geçmeyeyim: "kamyon şoförü olsanız, itfaiyeci olsanız havada kapılırdınız ancak sizin gibi çok aday var ve sonuç olumlu olmayacak".

özetle, büyük bir maddi kaybın eşiğinden dönmüş bulunuyoruz. bu şirketin kanada menşeili bir meslek odasından onaylı olması da cabası. ne olacaktı? biz süreci başlatıp kuzu kuzu paramızı verecektik ve tüm planları ona göre yapacaktık, bir iki senede başvuru sonucu belli olacak ve sonuç olumsuz geldiğinde şirket verdiği "hizmeti" öne sürerek geri ödeme kaygısı bile yaşamayacaktı. bunları kendilerine de anlattım ve hala hiçbir sorun yokmuş gibi başvuru hakkımın olduğunu ama ben olumsuz düşündüğüm için benimle çalışamayacaklarını söylediler, sanırsın nlp uzmanıyla konuşuyoruz. bir trip yemediğimiz eksik kalmıştı o da oldu. işte bu da bir profesyonel şirket. bunları yaşamış biri olarak buradan feyz almanız dileğiyle, adımları sağlam atmaya özen gösterin. sevgiler.
  • izmir'de (bkz: canadianturk) ismi ile çalışan bu şirket daha sonra justcanada ismi ile istanbul'a gelmiş muhtemelen buradan da başka bir isimle başka bir şehre geçecek olan şirket.
    bu tür şirketler yasanın boşluklarından faydalanarak insanları kandırmaya çalışıyorlar. bu konu ile ilgili bir kişinin çalışması ve bilgilendirmesi de mevcuttur.
    bu şirket tarafından mağdur olduğunu iddaa edilen kişileri toplamaktadır.
    mandorla
  • kanada gocmenlik başvurusu yapılmasını tavsiye etmedigim danışmanlık firmasidir, senelerce oyalarlar hiçbir sonuc alamazsiniz