şükela:  tümü | bugün
  • ing. haklı çıkarma, aklama.
  • türkcesi muhtemelen haklandir olan bir piskolojik deyim.. hayir piskolojide baska bir adi varsa "şevketleşmek" gibi bir canavar terim varsa sahsen ben bilmiyorum.. her neyse..

insan aklinin almayacagi durumlari, aklin tanik oldugu durumlarla birlestirip insana sunmasidir justifikasyon.. lacrima'nin müthis ünzile deneyimi buna ornektir mesela.. sarkinin bir noktasinda gecen "ünzile kac koyun ediyor" hadisesini, lacrima'nin beyni "unzilekac koyun ediyor" olarak algilar.. onun mantiginda bir kadinin koyunlarla degis tokus yapilmasi yoktur cunku.. bir fiildir "kackoyun etmek" boyle koyunlari gütmek gibi, yününden orgu ormek gibi yoresel bir fiil..

ayni sey benim icin de "bir barda bu resi üstünde" olarak zuhur etmistir.. koskocaman teoman'in bara gidip tabureye oturamayacagina hükmetmis olmaliyim ki "resi" denen bir seyin üzerinde oldugunu dusunmusum.. falan etmisim filan etmisim..

bu hadisenin hastalikli bir sekilde yasanmasina da korsakoff sendromu denmektedir.. beyin hafizasinin olusumunu tam olarak belirleyemez.. aklinda bişileri bir yerde yaptigi vardir ama nasil yaptigi hakkinda en ufak bir fikri yoktur.. gayet makul bi sekilde etrafinda gordugu objelerden yararlanarak bir oyku yazar.. ve farkinda degildir bu yaptiginin..
  • insan bir seyi ne kadar bilir ve hakkinda ne kadar cok sey ogrenirse, zamanla onu hakli cikarir. bunu yapmak bir suctur. hicbir sey hakli cikarilamaz. bir seyin oyle olmasi icin kisi binlerce sebep de gorse de bu, o seyin yanlis oldugu anlamina gelmez. o yuzden insan ne okuduguna/dinledigine dikkat etmeli en cok da. zira, hakli cikarmak hosgormektir. seylerin dogasina bir takim atiflarda bulunarak 'oyle oldugu' dusuncesini teslim etmek, statukoyu sivazlamak, suca ortak olmaktir, tehlikedir.
  • gerekçelendirme şeklinde de türkçeye çevrilebilecek, türkçesi biraz zor bulunan bir kavram.

kardeşi gibi aynen (bkz: justify)
  • ing. meşrulaştırma.
  • ing - doğrulama, gerekçe, gerekçelendirme
  • epistemolojide bir inancın bilgiye dönüşebilmesi için gerekli eylem.

epistemolojide bilgi ( tabi gettier’i saymazsak) gerekçelendirirmiş/ haklılaştırılmış doğru inançtır. *