şükela:  tümü | bugün
 • 82 dogumlu olan bu insan evladi saniyede tam olarak 10.1 metre kosturdu az evvel..simdi yaklasik ayni yasta olan ben kac metre kosturuyorum..hemen bakalim..

  1 saniyede tam olarak 32 santim..sanirim cocugumuzun yetenegini ne kadar buyuk bir adam oldugunu buradan anlayabiliriz..
  gerci bize imkanlar verilseydi neler yapardik ya neyse..
  helal olsun..

  böyle zenci birileri beyazlarin buldugu sporlarda her hangi bir ulke adina olursa olsun sampiyon olmuyor mu,atalarinin ocunu almis gibi geliyor bana..gerci o alinan hormonlarla bunun ne kadar farkina variyolar bilemiorum..
 • 9.84'lük olimpiyat rekorunu kılpayı kaçıran atlet
  gerçi benim kılpayı kaçırma tanımımın alakasızlğını düşününce 9.89'la 4. olan crawford da kılpayı kaçırmış sayılabilir.
 • feci şekilde will smith e benzettiğim amerikalı sprinter. biraz önce 200 metre finalinde bronz madalyayı aldı.
  will smith'e benzeyen başka bir sporcu için:
  (bkz: robert horry)
 • ilginç bir abidir bu. o kısa mesafe koşucularında sıklıkla gözlenen, hırsla şişirilip neredeyse patlayacak hale gelmiş ego, sağa sola saldırmak için bahane arayıp ha bire ona buna puflayan belalı boğa tavırları, geniş bir burun ya da güçlü bir çene ile belirginleşmiş keskin, sert yüz hatları, hiçbirinden eser yoktur gatlin'de. yarış öncesi kamera tek tek önlerinden geçerken sanki yanlışlıkla oradaymış, ya da birinin yerine yarışacakmış gibi durur. koşarken de, diğerlerinde olduğu gibi damarları dışarı fırlamaz, çok rahat koşuyormuş gibidir. güçlü olmasına güçlüdür, ama bunu fazla göze sokmaz. hatta yüzüne bakıldığında, hiç öyle "ben ne oldum" havaları olmayan, brooklyn'de beraber takılınacak, dost canlısı, kalender bir adam gibi görünür, hani desem ki "abi, şu olimpiyat madalyalarını ver, biraz bende kalsın, mahallede hava basarım", hemencecik çıkarıp verir sanki. ya da arkadaşlarla gezerken yanımızdan geçse, ben de "aha, bu adam olimpiyat ve dünya şampiyonudur" diye tanıtsam bir allahın kulunu bile inandıramam gibi gelir.

  nitekim kendisi de inandıramamış. cüneyt koryürek'in anlattığına göre, ya da tam bilmiyorum, ben de öyle anlamış olabilirim, okulda antreman yaparken bekçiyle takışmış, adam gatlin'i şikayet etmiş, bu garibim de ceza almış, bir süre tarlada mı ne, çalışmak zorunda kalmış. muhtemelen şöyle bir konuşma geçmiştir aralarında:

  - hüopp! kara adam, du bakiyim, ne yapiyon sen orda?
  - koşuyom abi, antreman yapıyom.
  - yassah hemşerim.. yazılı mühürlü iznin olması lazım.
  - abicim yapma, ben olimpiyat şampiyonuyum.
  - dabi dabi.. ben de napolyon bonapart'ım. hadee, ikile..
  - ya bak, ben bu ülke için üç altın madalya aldım, antreman şu bu.
  - bak adamım, kapıdan girerken tabelada "gringo'nun ahırı" diye mi yazıyordu? ha adamım?
  - yooo.
  - niye biliyon mu? burası gringo'nun ahırı değil de ondan canım (pulp fiction tadı), yürrü karakola...
 • 2 yıl önce doping cezası alan atlet. ingiltere'de yapılan norwich yarışmalarında 9.89 koşmuştur. dünya rekortmeni asafa powell yarışmayı sakatlanarak 5. adımda bırakmak zorunda kalmıştır ama yine de helsinki'de yapılacak olan dünya şampiyonasının en büyük favorisidir.
 • asafa powell'ın sakatlanması nedeniyle helsinki'de altını garantilemiş olan sprinter
 • adamin ilginc bir kosu stili var. öyle ki yaris profilden yavas cekimden gösterildiginde bu daha da net ortaya cikmaktadir. örnegin kosu esnasinda justin gatlin kollarini 2 kez salliyorsa digerleri en az 4-5 kez salliyor. justin gatlin iki adim atiyorsa digerleri 4 adim atiyor gibi görünüyor. adamin ayaklarinda sanki yay varmis gibi yaylanarak uzun adimlar atmaktadir.

  ayrica ilginc özellikleri arasinda start'ta hep en kötü cikislari yapan 2-3 sporcudan biri oluyor. diger yandan ilk 50 metreyi kafasi yerde kosuyor. son 50 metreyi ise, ki bu mesafede olayi kopariyor, kafayi kaldirip kosmaktadir.

  ileride start cikisini düzeltirse dünya rekorunu kirmasi muhtemeldir.
 • 100m dünya rekorunu asafa powell ile paylaşan atlet. 9.76 olarak açıklanan son rekorunun 9. 766 olduğu ve kurallar gereği yuvarlamadan kaybettiği açıklanan sprinter..
 • büyük olasılıkla gelecek yıl şampiyon kulüpler kupası'nda a ligine yükselen fenerbahçe adına yarışacak atlet.
 • 100 metrede dünya rekorunu jamaikalı asafa powell ile paylaşan justin gatlin'e yapılan doping testlerinde fransa bisiklet turu şampiyonu floyd landis'in de kullandığı testosteron maddesine rastlandığı ve numunesinde diğer yasaklı steroidlerin de bulunduğu belirtildi.

  olimpiyat şampiyonu atlet yaptığı açıklamada, abd anti doping ajansı'nın kendisini nisan ayında kansas'ta yapılan bayrak yarışları sonrası verdiği doping testlerinin neticesiyle ilgili bilgilendirdiğini belirtirken, konuyla ilgili olarak usada ile çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

  dünya ve olimpiyat şampiyonu gatlin, bütün sonuçlar açıklandıktan sonra gerçeğin ortaya çıkacağını ve kendisinin kesinlikle yanlış bir şey yapmadığını ifade etti.

  gatlin, ''bu sonuçlara güvenemem. çünkü ben bilerek hiçbir zaman yasak bir madde kullanmadım ve başka biri aracılığıyla yasak bir maddeyi kendime uygulatmadım. tüm kariyerim boyunca yarış içi veya yarış dışı zamanlarda belki 100'den fazla numune verdim. kansas'taki yarışlar öncesinde ve sonrasında doping testlerim negatif çıkmıştı'' dedi.

  24 yaşındaki atlet, doping suçu kesinleşirse atletizm yaşamını noktalamak zorunda kalacak ve bu yıl 12 mayısta doha'da koştuğu 9.77'lik rekor derecesi de iptal edilecek.

  kaynak:ntvmsnbc.com