şükela:  tümü | bugün
  • bu işlerin iphone'u.
  • ufacik, bir saatte sarj olan ve sarji epey dayanan, koku yaymayan, sorunsuz, harika bir sigara alternatifi. amerikada ozellikle universiteli gencler arasinda cok revacta. sigara icmenin yasak oldugu yerlerde fark edilmeden tutturebilirsiniz cunku kokmuyor ve az duman cikiyor. ufaktan basini egip verdin mi nefesi kimsenin ruhu duymaz.* 10 uzerinden 10.

ekleme: ilk heyecanla on verdik de hak etmiyo pezevenk. puanini sekize dusuruyorum. essogluessek ictikce ictiriyo. juul pod almaktan imanim gevredi. *
  • buharistan'da satılmaya başlanan alet fakat vape'lerde olduğu gibi, ülkemize gelince fiyatları uçmuş da uçmuş.

(bkz: bizi sikmeyenin siki sızlıyor)
  • party mode adlı glitchini yeni öğrendiğim elektronik sigaradır. bir fırt çekiniz, beyaz led yanık konumdayken hızlıca sallamaya başlayın, gökkuşağının tüm renklerini göreceksiniz. :) baya hoşuma gitti kedi gibi oynuyorum.
  • umarim birileri okur da fikrini degistiriri.

29 yasindayim. yaklasik 22 yasimdan beridir bir aptallik yapip sigaraya basladim eski sevgilimin terketmesiyle. ne bokuma icmeye basladiysam bilmiyorum. uzunca bir sure sigarayla devam ettim. gunde yarim paket veya daha az icerdim, hayatim boyunca bir gunde tam bir paket sigara icmedim hic. su zamana kadar kullandiklarim:
    normal sigara
    vape
    myle
    juul

yaklasik bi 2 yil once myle diye bir elektronik sigaraya basladim. myle ayni juul gibi ve inanilmaz guzeldi. sigara gibi bok kokmuyor, ufak, fiyati cok pahali degil, cebe sigiyor, sarjina dikkat ettiginiz surece sorun yok. kullandigim en iyi elektronik sigara diyebilirim. vape kadar buyuk degil, juul’dan cok daha kaliteliydi. sonra myle’nin satisini durdurdular, mecbur juul’a gectim. ilk baslarda oyle kotuydu ki nefret ettim juul’dan. daha sonra oyle bir alistim ki sigaradan tiksindim. sigara kokusu oyle kotu gelmeye basladi ki burnuma, resmen sigara icenlerden kactim ve halen daha kaciyorum. juul her an elimin altindaydi. istedigim an sarj edip, istedigim gibi kullaniyordum. bir paketi 18 dolara geliyor, normal bir paket sigaradan cok daha pahali ama kokusu yok, ufak, daha lezzetli ve pratik diye uzunca bir sure juul ile devam ettim. sunu kesinlikle eklemek istiyorum. juul kullanmaya devam ettigim zamanlarda son birkac ayda derin nefes alamamaya basladim. bildiginiz derin nefes almak istedigimde sanki cigerlerim cok fazla nefesle doluymus gibi derin nefes alamamaya basladim. inanilmaz rahatsiz edici bir duygu oldugunu soyleyebilirim. bir de bazi zamanlar oyle bir vuruyordu ki kalbim hizla carpiyordu birkac defa. cok garip bir duyguydu. juul hayatimin her aninda benimleydi. sabah uyandigimda elime alirdim, ders calisirken, (ozellikle) sabah kahvesi icerken, tuvalette, sokakta, arabada... kisacasi her yerde benimleydi.

5 gun once cok para harcadigimi fark edip (nihayet) nicotine patch kullanmaya basladim ve tek fark ettigim sey su oldu. bu bagimliliktan cok aliskanlik gibi bir sey. sabah kahvesi icerken inanilmaz bir bicimde ariyorum mesela. tuvalette oturdugumda ariyorum. yemek sonrasi canim inanilmaz istiyor. sarj aletini bilgisayarimda kullanirdim, bilgisayarda ders calisirken elimi atip hemen icmeye baslardim. biraktigimin ilk gunu istemsiz bir sekilde elimi attim ama orada degildi haliyle. sok oldum kendime. bagimlilik bir yana bu tamamen aliskanlikti ve cok sinirim bozuldu. kullandigim nicotine patch 21 mg nicotine iceriyor. kutunun uzerinde de gunde 1 paket ve fazla sigara icenler icin step 1 yaziyordu. ilk aldigimda cok fazla oldugunu dusundum cunku 1 paketten fazla sigara icmiyordum. aksine, canimin istedigini fark ettigimde anladim ki juul sigaradan daha fena bir sey. megerse soylenilenler gibi bir pod icinde bir paket kadar sigara ve hatta daha bile fazlasi var. ben bir podu 1.5-2 gunde bitirirdim. ilk gun patchi kullanmaya basladigim zaman neredeyse 10 defa deli gibi juul istedigim oldu.

kullanacaklara tavsiyem sudur. sakin ama sakin baslamayin. ciddi soyluyorum baslamayin. yurt disinda yasiyorum, bir sigara parasi, sigaradan daha iyi vs. gibi dusunuyorsaniz yaniliyorsunuz. belki de icmeye devam etseydim nefes darligim daha kotuye gidecek ve kalp hastaligim olusacakti 29 yasimda. bu yuzden birakmaya calisiyorum ve bugun 5. gunum bitmek uzere. buyuk konusmak istemiyorum, yillarca birakmis bir insan da degilim ne yazik ki (keske yillar once biraksaydim ve hatta keske hic baslamasaydim) ancak kendinizi biraz seviyorsaniz hic baslamayin. hatta ve hatta sigarayi bile birakmaya calisin. nicotine patch kullanin ve ona uyum saglayin. 3. stepten sonra nikotin seviyesi azaldigi icin birakmaniz da kolay olacak, aliskanliginiz da bitecek. 5. gunumde bile aliskanligimin azaldigini hissettim diyebilirim. eger ciddi olmasaydim bu kadar uzun yazmazdim. akliniz varsa hic juul’a baslamayin.

edit 1: dilerim uzun yillar bu entry’yi “hala juul’a/sigaraya baslamadim” yonunde editleme sansim olur. 25 mayis 2020’de juul’u biraktim. bugun 13 eylul 2020 ve ben hala juul/sigara icmiyorum. cok mutluyum!
  • mentol ve nane aroması hariç diğer aromalı pod satışlarının abd hükümeti tarafından durdurulduğu elektronik sigara.
    stoklarda kalan son aromalı podları yağmalayın şimdiden.
  • lan bir senedir sadece naneli içiyordum, ölmeyek durduk yere. bi de 2 farklı nanesi var biri menthol, bok gibi bir şey uranyum mu içiyoruz nane mi belli değil. piçler bunu yasaklamamış ama bildiğin bizdeki marlboro touch aqua tadında olan mint aromayı yasaklamış.

bir juul keyfimiz vardı onu da sikti attılar.
  • bu cihazı yaklaşık iki haftadan beri kullanıyorum. almayı düşünenlere iletmek istediklerim şunlar:

-cihazla birlikte 4 kartuş geliyor. bu kartuşların içerisinde (eğer abd versiyon ise) 50 mg. nikotin var ve bu yüksek nikotin sizin sigara içme arzunuzu bastırıyor.

-bir kartuş azami 2 gün gidiyor.

-piyasada dörtlü kartuşlar 90 lira civarında satılıyor. bu da demek oluyor ki haftalık kartuş masrafınız 90 lira civarında olacak.

-kartuş maliyeti normal sigara maliyetinden pahalı olduğu için kartuşlarınızı likit alarak doldurabilirsiniz.

-kartuşlarınızın tekrar tekrar doldurulup kullanılmasının da bir sınırı var. 7-8 dolumdan sonra kartuştan yanık tadı gelmeye başlıyor. yeni boş kartuşların da dörtlüsü 90 lira civarında.

-kartuş dolumunu kısaltmak için doyum sürenizi kısaltmalısınız. demem o ki likit alacağınız zaman 50 mg. nikotin oranına sahip likitler tercih edin.

-hedefiniz sigarayı bırakmak olmalı. sigarayı bıraktım tamam ben artık bu cihazı sürekli içerim düşüncesindeyseniz paranıza, sağlığınıza, zamanınıza, yani kendinize yazık edersiniz.
  • pod mod sınıfından elektronik sigara. farkı, kartuşlarının tek kullanımlık olması ( elbette hemen herkes, böyle önerilmese de yeniden doldurarak kullanacak, çünkü ulaşımı zor ve pahalı). sınıfı gereği podlar salt nikotinli likit içeriyor.

cihaz olarak artı ve eksilerini konuşmak anlamsız. çünkü elektronik sigara ile ilgili sağlık açısından yoğun bilgi kirliligi devam ettikçe bunlar önemsiz olacak.

sigara lobisinin yürüttüğü karalama kampanyaları başarılı oldu ve insanlar artık likitleri fare zehiri gibi görüyor. hükümetler yasaklamalarla sektörü merdiven altına itiyor. bu da tehlikeyi arttırıyor.

oysa bağımsız bir bilimsel çalışma yapılabilir, likit içindeki maddeler belli sonuçta ve yeni bulunan maddeler değil (propilen glikol, vegetable gliserin, nikotin).

tek tek sorsan fda'ya "zararsiz" diyor bu maddeler için.

ama kartel kampanyasına bakarsan (ki bu adamlar ikiyüz elli yıldır insanları sigara ile zehirliyor) buhardan dolayı adı bilinmeyen sofistike akciğer hastalıkları elektronik kullananları bekliyor.

kenevirin lanetlenmesi gibi birşey bence bu. evet, büyük resmi gördüm.
  • fda tarafından hakkında soruşturma başlamış ciğara.
    kaynak: the verge