şükela:  tümü | bugün
 • harika cizimlere sahip farkli bir anime

  ozet soyleki:
  genc bir kizimizi elemanin teki sen susun busun diyerekten farkli bir dunyaya goturur orda basi bos birakir
  genc kizimiz burda nice acilarnan yuzleserek olgunlasip kadin olacaktir (hayir tecavuz edilmiyor zihinsel olgunlasma kast ettigim) biraz boyle mononoke hime tandanslari vardir degisik super guclu hayvan yaratiklar filan vardir guzel action sahneleri vardir ve netekim bu genc kizimizla beraber yanlislikla gelen iki okul arkadasida vardir biri erkek ki digeri asil onemli olan boyle psikopat kisa kut sacli bir hatun ki yeme yaninda yat gorunus olarak ama sevmeyiz kendisini hal ve tavirlarindan oturu
 • the cronicles of twelve countries diyede bilinir ve sunuda eklemek lazim sahsen pek guzel buldugum muziklerede sahiptir opening theme pek lezizdir
 • hikayenin gectigi dunya hem cok siradan ve bu dunya ya yakin hem de oldukca uzak ogeler iceriyor. seyrederken bir sonraki bolumde ne olcak diye dusundurtecek kadar surukleyici ve izlenesi, ilginc yaratiklar ve hikayeler barindiran, siradanliga cesit katmasini iyi basarmis fantastik cizgi dizi.
 • çok güzel bir konuya harika çizimlere ve müziklere sahip içinde aşk olmayan bol saray entrikası bulunan bazı noktalarını tamamlamadan bitmiş bir anime serisidir. 12 tane krallık ve üstelik biri 500 yıldır hüküm süren bir kral (en) varken 200 bölüm bile isteseler çıkartabilirlerdi. bölümleri şöyledir;

  1 - 14: shadow of the moon, the sea of shadow - 12 bölüm + final bölümü + bütün bölümlerin derlemesi (ki bu derleme bile sıkıcı değildir)

  15 - 22: sea of the wind, shore of the labyrinth - 5 bölüm + final bölümü + hatırlatma bölümü + youku ve rakshuun'un mesajlaşmalarını içeren bölüm

  23 - 39: a thousand miles of wind, the sky of dawn - 8 bölüm + hatırlatma bölümü + 9 - 15 arası bölümler + final bölümü + 17 dk'lık episode 39,5 denilen bir bölüm daha yapılmış.

  40: ally of the moon

  41 - 45: sea god of the east, azure sea of the west - 3 bölüm + final bölümü + hatırlatma bölümü

  serinin yarım bırakılmasının sebebi yazarın devamını henüz yazmamış olması; aslında 68 bölüm olarak çekilmesi planlanıyormuş. şu ana kadar hala bir gelişme olmamasına rağmen eğer devam edilse bile muhtemelen youku ana karakter olarak hikayede yer almayabilirmiş. youku hikayesini 39. bölümde gayet güzel bitirmişti zaten ama siyah kirin'e ne olduğu hala muammadır. *
 • başlangıcı sıkıcı da gelse güzel bir anime. gerisine spoiler ile devam edeceğim gerçi okuyabilirsiniz öyle çok bir şey değil.

  --- spoiler ---

  o kadar anime izledim hiç birinde şuradaki rakushun karakteri kadar sevimli bir tip görmedim. nasıl sevimli allahsız , sırf konuşa konuşa ayrı zamanlarda über manyak iki kızı imana getirdi doğru yolu buldurdu. zamanında şunun insan hali gibi bir tane olsaydı da yanımızda ; rakşun olm sen git biraz konuş şunlarla diyerek çirkef kızları yola getirebilseydik ahsfdagsfdhfd.

  --- spoiler ---
 • 2. sezonunu izlemekte olduğum, fuyumi ono’nun romanından uyarlanmış bir japon animesi.
  türü: aksiyon, drama, fantastik

  1. sezon: shadow of the moon, the sea o shadow
  2. sezon: sea fo the wind, the shore of the maze
  3. sezon: a great distance in the wind, the sky at dawn

  şöyle başlıyor:
  mutsuz bir liseli ergen kız olan yoko nakajima’nın hayatı bir gün uzun sarı saçlı esrarcengiz bi adamın gelip önünde diz çökerek bağlılığını kabul etmesini istemesiyle değişir. bi takım iblis kılıklı canavarlarla savaştıktan sonra yoko’yu 2 sınıf arkadaşıyla birlikte başka bi dünyaya (evet böyle) götürür. o dünyada yoko’nun görüntüsü değişir ve daha önce hiç duymadığı ve arkadaşlarının da anlamadığı bir dili bir anda konuşmaya başlar. (bkz: birdenbire bilmediği bir dilde konuşmaya başlamak) 12 ülkeden oluşan bu yeni dünyaya neden geldikleri ve burada yaşamlarını nasıl sürdürecekleri hakkında en ufak fikirleri yoktur ve olaylar gelişir..
 • fuyumi ono'nun aynı adlı romanından uyarlanmış olan 45 bölümlük fantastik türde bir animedir. roman şu anda 12 cilt halinde ve devam ediyor. animede ise 4 cilt işlenmiş. hikayenin anlatılması biraz dalgalanmalı olmuş. yine de ana karakter youko'nun hikayesi tamamlanıyor. gidişat şöyle:

  youko arc: ilk 14 bölüm ve 22-39 arası bölümler. romanın 1 ve 4. cilteri.
  taiki arc: 15-21 arası bölümler. romanın 2. cildi. bu hikaye yarım kalıyor.
  shouryuu: en kralının hikayesi anlatılan bu arc animede 40-45 arası bölümlerde anlatılıyor. romanın 3. cildi.

  seri ilk 20 bölümünde oldukça fantastik bir dünya sunuyor izleyiciye. yazarın yarattığı dünya gerçekten çok detaylı ve etkileyici. sanırım ağırlıklı olarak çin mitolojisi etkisinde bir dünya yaratmış yazar. ancak 20. bölümden sonra siyasi olaylar seriye daha çok hakim oluyor, saray entrikaları etrafında şekillenmeye başlıyor seri. serinin çizimleri genel olarak güzel olsa da 30 küsür bölümlerde biraz bozulmalar var. ama çok da önemli değil bu. müzikleri de oldukça iyidir, kimi zaman epeyce dinginleştirir kimi zamansa üzer. bazı karakterlerini biraz gereksiz bulsam da* karakter gelişimleri güzel işlenmiştir. özellikle youko ve aozaru* arasındaki diyaloglar ilgi çekicidir. tabii ilgi çekici pek çok diyalog daha barındırıyor seri. insan ilişkileri, kendini bulma, iyi bir ülkeni nasıl olacağı gibi pek çok konu işlenmiş. ayrıca rakushun gibi sevimli ve aynı zamanda karizmatik bir karakter de var, herkesin seveceği türden biri. çok az sahne almış olsalar da kantai ve koukan da sağlam bulduğum karakterlerden.

  serideki isimlerin birçoğu benzer ve kafa karıştırıcı. bu yüzden dikkatle izlemek çok önemli. bu sebeple amt fansub tarafından hazırlanmış altyazılarla izlemenizi tavsiye ederim, iyi bir çeviri ve düzenlemenin yanı sıra seriyle ilgili terimler sözlüğü ile meclis organizasyon şemasını da vermişler. çevirmenler susano'o ve md3000 başta olmak üzere seride emeği geçen arkadaşlara teşekkür edeyim buradan.

  son olarak hikaye değişimleri yüzünden kimi zaman adapte olamadığım için sıkılsam ve suzu ile shoukei'yi çekmek zorunda kalsam da genel hatlarıyla oldukça etkileyici bir seri oldu benim adıma, 9/10.
 • şahsımı hayâl kırıklığına uğratmış anime. başlarken ne beklentilerim vardı hâlbuki. eli yüzü düzgün olanını bırak, toplamda kaç tane epik fantezi anime var sorarım? buna rağmen, janrında pek bir rekabet olmamasına rağmen, vasat bir yapıt ortaya çıkarmayı başarmışlar, tebrik ediyorum. romanı çok daha iyidir belki, okumadığım için bilemem ama animedeki yönetmen başarısızlığı rahatlıkla fark edilebilir bir durumda.

  öncelikle animenin en kötü, en cinnet geçirten tarafı vasat altı karakterleri. yazarın veyahut anime ekibinin, izleyicileri seriden soğutmak için ant içtiğinin bir numaralı kanıtı bir nevi. hikâyenin dört bir yanında cirit atan karakterler realizmden bir o kadar uzak, (evet, tür epik fantezi olsa da karakterler; o evrenin yaratılan ortamına ve kurallarına göre uygun, mantıklı ve realistik davranmalıdır.) bir o kadar salak ve bir o kadar da kıskanç. evet, kıskanç. 45 bölüm boyunca da döngüsel bir şekilde böyle devam ediyor karakter ilişkileri. biri başka bir karakteri kıskanır. bunun neticesinde 10-15 bölüm izleyicilerin kafalarını duvardan duvara vurmasına sebep olur ve en sonunda da sözde karakter gelişimlerini daha olgun bir insan hâline gelerek tamamlarlar. bu serinin başından sonuna dek devam eder.

  bünyesinde yarım kalan olay örgüsü bulundurur. 7-8 bölüm anlatılan hikâyeyi izlersiniz ve öncesinde herhangi bir sinyal dahi verilmeden pat diye hiçbir sonuca ulaşamadan kesilir. sonra da ekrana bön bön bakma faslı başlar falan fistan.

  fantezi öğeleri çok zayıf ve olanlar da bayâ kofti. hadi asoıaf gibi realizmden gidip harikalar yaratsa bir şey demeyeceğim ama o da yok. evren yaratılırken 2-3 şey karalanmış ve daha sonra hiç üstüne katmadan öylece devam etmiş.

  yönetmenlik çok zayıf. sahneler, sahne geçişleri ve tempo aşırı uydurukça icra edilmiş. daha iyi bir yönetmenin elinde eli yüzü düzgün bir yapım olabilirdi.

  bu kadar eksi yönleri yazdıktan sonra artılarını yazmak isterdim ama aklıma hiçbir şey gelmiyor ne yazık ki. bi' 39. bölüm güzeldi o kadar. kısacası bu seriyi kimseye önermem. buna rağmen yine de izlemek istiyorsanız hikâyenin yarım kaldığını belirteyim. ''12'' krallık adının hakkını veremiyor yani. şu ana kadar 3-4 krallık anca gördük ki onlar da aşırı basitçe tasvir edilmiş hâldeler.