• az önce kapımı iyi görünümlü, diksiyonu düzgün, güler yüzlü biri erkek diğeri kadın, iki kişi çaldı. önce özür dilediler, sonra "sizce yaşamla ilgili soruların cevabı nerede?" diye bir soru sordular, şıklar; bilim, felsefe, yaratıcı... bilim dedim, sonra kısa bir sohbet ettik, laf arasında "yaratıcıya inanıyor musun?" diye sordular, ben de hayır dedim. bir iki dakika da bu konu üzerinde konuştuk ayaküstü. sonra elime küçük bir broşür verdiler, "bizim jw.org adında bir web sitemiz var. yaratıcı var mıdır, varsa dünyada neden bu kadar adaletsizlik var, çektiğimiz acılardan yaratıcı mı sorumlu, ölünce bize ne oluyor gibi soruların cevabını bulabilirsin. merak edersen bir göz at." dediler.

teşekkür ettim, içeri geçip jw.org'a girdim ve jeton yeni düştü. jw, yani jehova's witnesses*. zaten klasik müslüman olsalardı muhtemelen kısaca teşekkür eder kapıyı kapatırdım, bu adamların sohbeti iyiydi. ramazan vakti, iki tane jehova'nın şahidi kapımı çaldı ya çok garip*. keşke içeri buyur etseydim de biraz daha sohbet etseydik dedim ve jw.org'da bir talep formu olduğunu, bunu doldurunca şahitlerle görüşülebildiğini gördüm, birazdan dolduracağım. bana eğlence çıktı.

başlığı açmamın birinci nedeni de google'a jw.org yazınca ilk olarak "jw.org ekşi" önerisi çıkıyor ama sözlükte hakkında bir şey yazılmamış. işte böyle bir şey yani.
  • yahova şahitleri adlı hristiyan cemaatine ait website.
    misyonerlik faaliyeti amacıyla dünyanın her köşesine ulaşıp tüm dillerde çok güzel içerik oluşturmuşlar. gerçek manada emek harcanmış.
    kürtçeyi mesela, standart kürtçeyi aşıp kafkasya kürtçesi, şikak kürtçesi, zazaki gibi şive bazında derleyip kaydetmişler.
    düşünüyorum da ben türkiye'de süleymancılar, okuyucular, mahmutçular gibi bir çok islami denen cemaat yurtlarında, evlerinde bulundum, hiçbirinde rahat bir şekilde kürtçe veya zazaca bildiğimi bile söyleyemiyordum. bizim dini cemaatler kemalizmin etkisinde kalmış olsalar gerek türk milliyetçiliğine çok sıkı sarılmışlar. fetöcülerden bahsetmek bile istemiyorum. ırşadi faaliyet diye somalili çocuklara türkçe öğretip türkçe olimpiyatları düzenliyorlardı.
  • dünyada en çok dile çevrilen web sitesi ünvanına sahip site. bakınız
  • az önce 20'li yaşlarında zor türkçe konuşan bir kadın ve yanında küçük bir kız çocuğu ile kapımı çalıp bir kaç soru sordular.

sohbetin sonunda broşür verdiler.
    "- herhangi bir ücret verecek miyiz?" dedim
    "-ben anlamadı." dedi

dedim ki; "- para verecek miyiz?"
    "-ha, yok" dedi.

bizim müslümanlar olsa 3-5 bir şeyler ateşle abi derlerdi kesin.
  • bunlara aman aman dikkat edin. köktendincilik konusunda bir numaradirlar. ısıd din diger bir sürümüdürler. cok inancli ve iyi insanlar olmalarina ragmen, bir o kadar da inatcidirlar.

bunlara kendinizi kaptirmayin.
  • antalya üçgen mahallesinde ofisleri olan oluşum. şu an o sokaktan geçerken ruscaya benzer konuşmaları ile dikkatimi çekti, hepsi şık giyinimli ve neşeliydiler.

(bkz: yehova şahitleri)

(bkz: yehova'nın şahitleri)
  • bugün gezi parkında otururken yanıma diksiyonları ve görünümleri son derece düzgün, ilk bakışta bankacı zannettiğim iki adam geldi. selam verip müsaade istedikten sonra çantalarından -biraz çekinerek- bir broşür çıkardılar. jw.org adlı sitelerinin ile faaliyetlerinin kısaca tanıtıldığı bir broşür. "yaşamın anlamı sizce nerede?" diye sordular. şıklar: bilimde, felsefede, yaratıcının sözünde... bazılarının bilimde, bazılarının felsefede olduğunu, bilim ve felsefenin birbirine ters düşmediğini, aksine birbirini tamamladığını, yaratıcının sözlerinin bir şey ifade etmediğini söyledim. broşürü verdikten sonra teşekkür edip uzaklaştılar. herşey nizami, herşey olması gerektiği gibi doğal sınırlarındaydı..
hesabın var mı? giriş yap