şükela:  tümü | bugün
 • bu k belgesi olayı kiralık araç kullananlar için biraz daha karışık,araç kendi üzerinize(yada şirketiniz üzerine)kayıtlı değilse bu belgeyi istesenizde alamıyorsunuz.zira benim başımda böle bi durum var.vdf'den kiralık olarak kullandığım aracımın k belgesi olmadığı için yapılan kontrollerde epeyce sıkıntı yaşıyorum.polislere durumu anlatmak uzun çaba ve zaman gerektiriyor.neticede kiralık ve k belgesi gerektiren bi aracınız varsa ya aracı kullanmaktan vazgeçmeniz yada polislerle çok iyi iletişim kurma kabiliyetine sahip olmanız gerekiyor.
 • ticari araç sahiplerinin 31.12.2010 tarihi itibariyle başvurmadıkları takdirde şu anki %93 indirim oranından yararlanamayarak bir şirket belgesi ve bir araç için 6600 tl civarı bir ödeme yapmak zorunda kalacakları belge. şu sıralar trafik polisleri özellikle k belgesi denetimleri yapmaktadır ve k belgesi bulundurmamanın cezası da 2044 tl dir. bu durumda varolsun avrupa birliği diye bağırmak istiyorum
 • devletin harac kapilarindan biridir. denetlemesi fatih koprusu ve otoyol giselerinde konuslanmis turuncu yelekli amcalar tarafindan yapilir. yoklugu 2400 turk lirasi kadar aci verir.
 • hırsızlık terminolojisindeki "tırnakçılık" vardır ya. işte o!

  yani hükümet bütçeyi tutturamaz, "milletin cebinden alalım bari" der, ertesi gün 2xz belgesi , e2 belgesi, t1c belgesi gibi bir icad uydurur , ve toplum bu belgeyi, çolunun çocuğunun rızkından keserek seve sike alır.

  tırnakçılık kısmı burdadır, bir süre sonra halk, soyulduğunun farkında olmaz

  almazsanız 2000 bin küsür ceza ödersiniz.

  mahalleyi haraca bağlayan çeteler , bu kadar sıkıştırmazlar mahallelerini.
 • 2013 yılı için cezası 2.615 lira olan ve ülkedeki jandarma, polis ve ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı personelleri tarafından cezası uygulanabilen uydurma belgeler topluluğudur.

  asker ve polis tam olarak kim almalı, kim almamalı bilmez ama ulaştırmacılar iyi bilirler ve kendilerine bağlı yol kenarı denetim istasyonlarında takır takır ceza keserler.

  2012 yılı için sadece istanbul bölgesinde 87.236.544,43 lira ceza kesilmiştir. yine 2012 yılı için sadece k ve türevi belgeler bazında tüm türkiye genelinde sadece ulastirma denizcilik ve haberlesme bakanligi tarafından 226.218.881,43 ceza kesilmiştir.

  haksız kesilen cezalar yüzünden gariban vatandaşım mahkeme köşelerinde sürünmek ve o cezaları iptal ettirmekle uğraşmaktadır. çünkü cezayı yazanlar yanlış bile yazsalar iptal ettirmek için mahkemeden başka yol önermemektedirler.

  vay kamyoncuların haline derdik eskiden, artık kamyoneti olan herkes büyük bir endişe içerisine düşmektedir ağır cezaları ve işi bilmeyen insanların uyguladıkları denetimler yüzünden. "taşınan eşyanın cinsi ve taşımanın türü ticari olmadıkça gerçek kişi adına hususi tescil edilmiş kamyoneti olanlara" ceza yazılmaması gerekmektedir. ispatı zor bir o kadarda imkansız bir tanımlamayla kamyoneti olan herkes belge almaya zorlanmıştır. mesela 2 kızını hava limanına götürürken denetime giren bir kamyonet sahibine ceza yazılabilir bavul ticareti yapıyorsun diye. adamın aksini o anda ispatlama şansı maalesef yoktur kanundaki tanımlamaya göre..
 • gereksiz, karmaşık, pahalı aklıma ilk gelen sıfatlar.

  vatandaşa, girişimciye hayatı zorlaştıracak her türlü konuda anında avrupa birliği'ne uyum sağlarız niyeyse.
 • 2017 yılında sıfır bir araç aldık (#67365444)
  aracın ruhsatı basılmadan önce bize satış görevlisi tarafından soruldu
  -“ticari mi yazalım hususi mi ruhsata?” diye.

  ben hususi yazılmasından yanaydım. çünkü satarken değer kaybettirir. hususiler her zaman pahalı oluyor ticarilerden. ancak satış görevlisi ise babama
  -“ne amaçla kullanacaksınız?” diye sormuş.
  yük demiş o da doğal olarak. ancak araç (5+1) yolcu taşıyabiliyor. ruhsatta da böyle geçiyor zaten.
  hususi ve ticari yazmasında aralarında ki farkı sormuş sonra. asıl dangalaklık burada başlıyor. yük taşırsanız polis çevirdiğinde hususi yazdığı için, ceza yersiniz demiş eleman. babam da mantıken ticari yazdıralım o zaman dedi.

  evet asıl komiklik de şimdi başlıyor. dün jandarma uzman çavuşumuz işbu mavicins’i çeviriyor. her şey tamam kusursuz. ancak herif “k belgen var mı?” dedi. ne olduğunu biliyorum ancak, o an salağa yatmak durumunda kaldım.

  iş kimliğimi gösterdim sonra. 2 adım geri çekildi ancak, cezası var bunun hem de 9 bin küsür türk lirası dedi uzaktan. “paşam bize alırken böyle bir şey söylenmedi” falan diyerek olayı bastırmaya çalıştım.

  ulan şimdi hususi yazdırsak ceza yiyoruz yük taşıdık diye, ticari yazdırsak k belgesi yok diye yiyoruz. yani her halükarda tünelin ucu bom bok bir yere çıkıyor.

  yemişim belgeni. bitmiyor bir türlü insanları tırtıklamanız.

  edit: imla
 • yirmibin küsürden onbin küsürlere inen belgedir. bu olmadan ticari araçla yük taşınmaz kantardan geçilmez. 1 tane olan kiralama yoluyla iyi para kaldırır.
 • k1 yurtiçi ticari eşya taşımacılığı için verilir.

  k2 hususi taşımacılık yapacaklara verilir.

  k3 ticari amaçla taşınma eşyası taşımacılığı yapacaklara verilir.

  yapılan ticari işlere uygun belge alınması mecburdur.