• bir bbc haberi. haber metnini türkçeye çevirecektim fakat k-pop'u sevenler inkar edecek, sevmeyenler ise haklı olarak siklemeyecek. bu yüzden uğraşmadım. özet geçmek gerekirse:

k-pop endüstrisi güçlü kuruluşların elinde. bu kuruluşlar çocukları genç yaşta alıp köleleri haline getiriyor. şirketlere milyonlarca dolar kazandıran müzik gruplarına komik maaşlar ödeniyor.

birileriyle sevgili olmaları yasak. evlenmek ise izne tabi. 2013'te bunlardan biri geceyi erkek arkadaşının evinde geçiriyor ve kontrat ihlali sebebiyle kız kovuluyor. 20 yaşına kadar köleliğini yaptığı düzenden kovulunca psikolojisinin aldığı hali bu haberden okuyabilirsiniz. kafasını tıraş edip kamera karşısında ağlıyor.

neredeyse çocuk yaşta trainee'lere estetik ameliyatlar yapılıyor. yemek vermiyorlar vücutları şekle girsin diye, sonra bunlar konser sırasında bayılıyor vs. kısacası insanların, daha doğrusu çocukların hayatı sikiliyor.

kore medyası durum karşısında penguen tavrı sergiliyor. çünkü bahsi geçen kuruluşların sahipleri güçlü insanlar.

bu konuyla ilgili türkçe bazı yazılara rastladım. "idoller de mecbur mu sanki imza atarken bilmiyorlar mı" minvalinde laflar edilmiş yazıda. çocuklar lan çocuk. bu imzaları atarken bu insanlar çocuk daha. ve bi grup paralı patron bu çocukların hayatının amına kalıcı olarak koyuyor. siz de bunu eğlence diye izliyorsunuz.
  • çoğu kişinin görmemeye çalıştığı taraf. müzikten mükemmel anlıyor muyum bilmiyorum ama müzik endüstrisine karşı oldukça ilgili bir insanım. bu grupların üyelerine zorla isveç diyeti yaptırıyorlar, çoğu günde 1000 kaloriden az kalori alıyor. neredeyse allahın her günü canlı performans yaptırıyorlar. provalarda yanlış hareket yaptıklarında hem sözlü hem de fiziksel şiddete maruz kalıyorlar. şu kızın * klibini hayranlıkla izledim ama ergenliğinden beri psikopat bir çalışmanın ürünü olduğu çok belli. böyle üzerlerine çok gidilen performerları gördükçe biraz üzülüyorum ama izlemeyi de çok seviyorum çalışmadan mükemmel olunmuyor çünkü. şu aralar dünyanın en başarılı girlbandi little mix de böyle mesela kızlar muhteşem canlı performans yapıyorlar ama jesy ve perrie'nin sesleri yıprandı bile. leigh anne'in sesi diğerleri kadar güçlü olmadığı için ona fazla yüklenmiyorlar o da siyahi güzel tarz kız kontenjanından yürüyor. ingiltere gibi bir ülkede bile simon cowell bu kızları sömürüyor it gibi çalıştırıyor ama onlar en azından haklarını aldıkları için çok da tatava yapılmıyor. kore'deki sömürü bambaşka bir boyutta maalesef. 2ne1'ın herhangi bir videosunu izlediğimde buna ortak olduğumu hissedip üzülüyorum yazık günah.

4 sene önce yazılmış bir entryi yeniden buraya koyayım daha önce bahsedilmiş bu durumlardan.
  • kpop'in zaten herhangi bir kismi normal degil. uyelerine kotu davranilmasi, ayni sablonla olusturulan gruplari( sirinler gibi seksi sirin, komik gorunumlu eglenceli sirin, tatli sirin vs) 17 yasinda cok masum kisacik etekle seksi danslar yapan, cocuk gibi davranan estetikli uyeleri, kadini objelestiren klipleri akli basinda hicbir batilinin onayladigini zannetmiyorum. burada batilidan kasit korenin batisi.

hicbir uyesi icin uzulmuyorum. kimseyi hayat sartlari kpop grup uyesi yapmiyor. hatta bence bunlarin intihar edenleri artsa, simdi populer olup ilerde hicbir sey olunca kafayi yiyenlerin programi falan yapilsa da boyle seylere gencler daha az prim verse. boyle kendi kendini yok etse. kapitalizmin bir cilginliginin sonunu gorsek.
  • #75298397 şuna ithafen
    -yazı asya müzik sektörü hakkında. kore - çin-japonya için. hatta çin i eleyelim adamların idol kavramı henüz oluşmamış.
    -japonya en sert ve en büyük pazara sahip. hatta dünyanın en büyük 2. müzik pazarı. bu yüzden dışarı kapalı. ve geleneksel. düşün japonyanın en büyük müzik şirketi ama gruplarının yotube hesabı yok şarkılarını yotube da bulamazsınız ki youtube hesapları yeni yeni açılıyor ve sosyal medya hesap açmaları yasak.
    - jpop için evlilik ve sevgililik şirketten şirkete değişiyor. en büyük müzik şirketi johnnys için tek kural grup içerisinde 1 üye evlenebilir. -istisnalar var onlar gruplar bilmem kaç yılını doldurmuş üyeler 40 küsür yaşına gelmiş- akb48 in şirketi direk kızlar üzerinden gittiği için sevgilisi olan direk atılıyor ya da alt gruplara düşürülüyor. o gruplarda yükselmek gayet zor.200 küsür kız birsürü grup. halk oylaması ile üyeler seçiliyor bide.
    - bu link deki meşhur kız akb48 üyesi minegishi minami. evet sevgilisiyle bir gece geçirdi ve saçını kazıdı. ama gruptan atılmadı çünkü hem grup üyeleri kıza destek çıktı hemde şu rezil video. bir süre peruk falan kullandı yani. şimdi hala grupta. onunla yakalanan eleman ise hiçbir şey yaşamadı . bişey olmadı.

kpop piyasası daha yumuşak ama karanlık çok noktası var buyrun

şu şurada bi kalsın .

"hicbir uyesi icin uzulmuyorum. kimseyi hayat sartlari kpop grup uyesi yapmiyor" yazmış bir arkadaş . sektörden bi haber olup bu kadar kesin konuşmak ayrı mesele. şöyle diyelim iyi kazanan bir idol çıkıp "bilmem kaç yıllık hayatımda bir kere bile tatil yapamadım. doğru dürüst uyuyamadım bile" diyor. ama koreliler forumlarda falan yorum yapıyor "neredeyse senin kadar çalışıyorum ama senin kazandığın paranın çok çok altında kazanıyorum. şikayet etme !" diye neden acaba ? neden sadece geçen yıl 200 civarı grup çıkış yaptı ? düşünmek çok zor değil.
  • kpop'un salakca bisey oldugu ; tek bir makinadan cikmis gibi insanlardan olmasindan belliydi zaten. son zamanlarda gordugum en mantikli baslik kim actiysa ellerine saglik. ben bir kac klip izlemis ve o kisilerin malesef sirk hayvanlarindan bir farklarinin kalmadiklarini gorup rahatsiz olup kapatmistim mesela. asya ulkelerinde ki muzik sektoru maalesef estetikten uzak bir endustri...
  • düşündürdü...
  • k-pop hakkında pek bilgim yok. ancak bu güney koreliler yıllarca müthiş bir misyonerlik faaliyeti yürüttüler anadolu'da. tatlı, sevimli ayağına kültürel emperyalizmin şu anda neredeyse en büyük aktörleri. ben üniversitedeyken dahi bu tiplere meraklı arkadaşları evlerine davet ederler, beraber kiliselere giderlerdi. inançlı biri değilim ancak böyle şam şeytanlıkları beni çok rahatsız ediyor.
  • 20'lerdeki hollywood da çok farklı değildi. genç oyunculara, havuz partilerinde fotoğraf çektirildikten sonra, kiralık dairelerine geri gönderilirdi.
  • ne kadar karanlık olabilir merak ediyorum. black metal mi bu amk ? burzum'dan falan daha karanlık bu k-pop galiba. ne olduğunu bilmemekle birlikte.
hesabın var mı? giriş yap