şükela:  tümü | bugün
 • damardaki kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla kullanılan anti-koagülan ilaçlar (coumadin, vb) ile k vitamininden zengin sebze ve meyveler arasında önemli bir etkileşim vardır. diyetin k vitamini içeriği ilaç tedavisi süresince en fazla 300-350 µg olmalı, günler arasında büyük farklılıklar göstermemelidir. günlük fark 250 µg’ı geçmemelidir. diyette bu düzeyde farklılık yaratacak tek besin grubu yeşil yapraklı sebzelerdir.
  lahana, brocoli, pazı, ıspanak, semizotu, maydanoz, dereotu, tere, roka, marul ve asma yaprağı coumadin kullanan hastalar tarafından tüketilmemelidir.
  havuç, domates, salatalık, soğan; çiğ, kabuksuz ve yağsız tüketildiklerinde serbest olarak yenebilirler.
  tahıl tohumları (buğday, arpa, yulaf, vb), kök yumru sebzeler (patates, yer elması, kereviz, vb), meyvelerin etli kısımları ve meyve suları k vitamininden fakirdir, serbest yenebilir. meyvelerin kabuk kısımları ve sebzelerin dış yaprakları iç yapraklarına oranla 3-6 kat daha fazla k vitamini içermektedir.
  elma, armut, ayva, salatalık ve kabağı kabuksuz tüketmeleri gerekmektedir.
  kiraz verilmemelidir.acı biber kullanılmamalıdır.içeriği bilinmeyen karışım çaylar tüketilmemelidir.

  (bkz: yeşilden fakir diyet)

  diyetisyen halit uyanık
  sözlük dışı iletişim : dythalituyanik@gmail.com
 • gerçekten kardiyologlar tarafından önerilip önerilmediğini merak ettim. işin öbür ucunda k vitamini eksikliğinden osteoporoz olmak da var.