şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: menakinon)

  bağırsak bakterileri tarafından sentezlenen bir vitamindir . yumurta sarısında bulunur . önemli bir kaynağı yeşil otlar yiyerek beslenmiş hayvanların sütünden oluşan sarı tereyağıdır . ( hayvan samanla besleniyorsa yağ sarı olmaz . ancak piyasada başka metotlarla sarartılmış sahte sarı tereyağları olduğu söyleniyor . yani sarı tereyağı bildiğiniz yerden alınırsa daha makbul)

  ne işe yarar ? bilinen en önemli etkisi kalsiyumu kandan alıp sert dokulara ( kemik-diş ) taşır . bu kemik ve diş sağlığı açısından önemli olmakla beraber daha önemlisi kalsiyumun damar duvarına yapışmasını azaltır . damar tıkanıklığından korur .

  kolay kolay eksikliği görülmez . çünkü bağırsak bakterilerince sentezlenmektedir . ancak bağırsak floranız bozuksa yani fast food gıdaları ve unlu - şekerli gıdaları çok tüketiyorsanız , kronik bir bağırsak sorununuz varsa eksikliği olabilir .

  yumurtadan sonra tereyağının da itibarının iade edilmesi yakındır .
 • k2 vitamininin en fazla bulunduğu besin, japonların nattosu. neye benzediğini görmek için bkz.
 • eğer d vitaminini takviye olarak alıyorsanız, yanında almanızda fayda olan vitamindir. zaten d3 + k2 diye satılan pek çok ürün var. aldığınız d vitamini ve kalsiyumu dişlere ve kemiklere yönlendirme etkisi vardır, azlığı durumunda kalsiyum eklem, damar ve kaslarda birikir. ömrünüz kısalır
 • bu kadar az entry girilmesi önemi ile kıyasla skandal olan vitamin.

  bunun eksikliği böbrek taşı yapıyor gençler, hani sayfalarca entry döşenip şöyle ağrıdı böyle dokuz doğurttu diye ağladığınız böbrek kumu/taşı. zaten bunun yokluğu vücut için direkt alarmdır zirâ kendisi düzgün çalışan bir bağırsak tarafından kendiliğinden sentezlenir, eğer sentezleyemiyorsanız bakteri floranız bozulmuş demektir ki bu da bağırsağın ikinci beyin olarak kabul edildiği günümüzde yandığınızın resmidir.

  pastörize edilmemiş sütten bildiğimiz köy yoğurdu, hazır satılan sirkelerden yapılmamış bir turşu(evde sirkenizi kolayca yaparsınız hazırı işe yaramaz) ve yeşil otlardın zengin beslenip rafine gıdalara yol verince otomatikman sağlık dopingi yapmış olursunuz.