şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: menakinon)

  bağırsak bakterileri tarafından sentezlenen bir vitamindir . yumurta sarısında bulunur . önemli bir kaynağı yeşil otlar yiyerek beslenmiş hayvanların sütünden oluşan sarı tereyağıdır . ( hayvan samanla besleniyorsa yağ sarı olmaz . ancak piyasada başka metotlarla sarartılmış sahte sarı tereyağları olduğu söyleniyor . yani sarı tereyağı bildiğiniz yerden alınırsa daha makbul)

  ne işe yarar ? bilinen en önemli etkisi kalsiyumu kandan alıp sert dokulara ( kemik-diş ) taşır . bu kemik ve diş sağlığı açısından önemli olmakla beraber daha önemlisi kalsiyumun damar duvarına yapışmasını azaltır . damar tıkanıklığından korur .

  kolay kolay eksikliği görülmez . çünkü bağırsak bakterilerince sentezlenmektedir . ancak bağırsak floranız bozuksa yani fast food gıdaları ve unlu - şekerli gıdaları çok tüketiyorsanız , kronik bir bağırsak sorununuz varsa eksikliği olabilir .

  yumurtadan sonra tereyağının da itibarının iade edilmesi yakındır .
 • k2 vitamininin en fazla bulunduğu besin, japonların nattosu. neye benzediğini görmek için bkz.
 • eğer d vitaminini takviye olarak alıyorsanız, yanında almanızda fayda olan vitamindir. zaten d3 + k2 diye satılan pek çok ürün var. aldığınız d vitamini ve kalsiyumu dişlere ve kemiklere yönlendirme etkisi vardır, azlığı durumunda kalsiyum eklem, damar ve kaslarda birikir. ömrünüz kısalır