şükela:  tümü | bugün
  • çaylak karikatüristlerin görmedikleri abisiydi kendisi.
    kaderime şekil verebilirdi lakin tembelliğimden mal gibi kaldım ortada. tembelliğimden mal gibi kaldığımı şöyle anladım:

kendisine çizip gönderdiğim karikatürleri, esprileri yorumlardı- herkese yaptığı gibi. bizzat adımla ve soyadımla bana hitap ederek köşesinde yazdığı bir iki satırı vardı. aradan geçti bir 20 yıl kadar. o sayılara tekrar baktım.
    lan ne göreyim? bana bir şeyler tavsiye ettiği köşede bir iki satır sonra umut sarıkaya isminde bir gence de akıl veriyor ...

geçmiş günlerin hasretine cayır cayır yanası gelmek...yanası gelmek.
  • bu adamın efsane bir karikatürü de şöyleydi :

karikatürde blade şu duruşuyla aynen resmedilmişti. => http://imagecache2.allposters.com/…e-ii-posters.jpg

tam yanında da, elinde ufacık bir kağıt ile 250 parçaya ayrılmış fakat parçaları henüz yere düşmemiş,bıyıklı bir adam vardı. adamın kafasından çıkan düşünce balonunda şunlar yazılıydı :

- yahu alt tarafı bir adres soracaktım lakin gel gör ki, "kardeşim bir dakika bakar mısın" bile diyemeden adam bizi kaşar gibi rendeledi. bu ne hız,bu ne çevikliktir !? şurada tek parça olsam tereddüt etmeden elini sıkacam,tebrik edecem vallahi.
  • arka planlarda kullandığı kuruluş isimleri* ekstradan yaran babalar babası çizer.
  • hastasiyim.. erdener abi ve erkut abi mucidi. mogollar'in tekrar toplanmasini saglayan ki$idir.
  • 1968 istanbul doğumlu karikatürist. karikatür çizmeye 1983 yılında amatör olarak başlamıştır. ilk profesyonel çizimlerini 1988 yılında limonda yapan kaan ertem halen leman ve le-manyak dergilerinde çizmeye devam etmektedir. ayrıca marmara üniversitesinden 1995 yılında mezun olmuştur.

1995 yılında dengeli beslenme, 1997 yılında öğreten adam ve oğlu, 2001 yılında erdener abi isimli karikatür kitapları yayınlanmıştır. 2002 yılında ise akın ok ile beraber moğollar isimli kitabı yazmıştır.

tarz olarak kanımca muhteşem bir çizgi yakalamıştır. hem dengeli beslenmede hemde öğreten adam ve oğlunda genellikle mahalle kültürünü, esnafları, varoşları yani genel olarak büyük bir yüzdesini oluşturan halkı yansıtmıştır.
  • ahmet yılmaz ile birlikte zamanında şafak sezer'e destek verip film falan çekmişlerdi. bir tv programında şafak "yapıştım bırakmam bu abilerime" minvalli birşeyler söylüyordu. şafak'ın o zaman bu yanar dönerlik modu da açılmamıştı ama kalite olarak ortadaydı hali hareketleri. hey gidi koca kaan ve ahmet usta, nerden bulaştınız bu adama diye içimden de geçmişti hani. şu an ne düşünürler acaba o günler için bu babalar?
  • yaşına , mazisinin derinliğine rağmen hala kendini okutur ve güldürür.
  • karikatürlerinde yer alan ticari işletmelere limited, anonim, şahıs farkı gözetmeksizin öküzoğlu ismini veren kişi.
    tebessüm dahi ettirmeyen bazı karikatürlerinin geri planında yakalanan herhangi bir öküzoğlu unlu mamülleri, öküzoğlu nakliyat, öküzoğlu ithalat ihracat, öküzoğlu market tabelası insanı durduk yerde yarabiliyor.

aşağıdaki karikatürünün üzerinden ise minimum 7 sene geçmiştir; halen ara sıra açar, bakar, yarılırım:

çizim itibariyle sadece kafası görünen bertan bey spor salonunda bir aletin önünde ter dökmektedir.antrenör yanaşır ve tırsarak sorar :

- bertan bey gördüğüm kadarıyla sürekli olarak boyun çalışıyorsunuz , sebebini öğrenebilir miyim acaba ?

* bertan bey birazdan zıplayarak sana kafayı koyunca anlarsın neden boyun çalıştığını !

(ve aynı karikatürün 2. resminde gayet net olarak görülmektedir ki; bertan bey sadece kalas biçiminde bir kafadan oluşmakta, kafasının bittiği yerden pabuçları başlamaktadır.)
  • kolpaçino , kutsal damacana gibi sinema filmlerini yazan bir abi.
  • bostancıda oturan, bir çocuk sahibi evli insan. genelde sakin sessiz bi tiptir, abisi esprili komik bi kişiliktir.