şükela:  tümü | bugün
 • türk sineması ile ilgili hak verilesi bir yoruma sahip kişidir:

  “türk sinemasından ziyade yönetmenlerin kişisel başarısı olduğunu düşünüyorum. çünkü türk sinemasının 100. yılı oldu diye böyle bir şey oldu diye düşünmüyorum. çünkü bu önceden beri gelen bir geleneğin… özellikle de şunu vurgulamak istiyorum: kişisel zorlamalarla" ... "nuri bilge ceylan ve zeki demirkubuz gibi festivallerden ödüllerle dönen yönetmenlerin kendi parasıyla bunları gerçekleştirdiğini dile getiren müjdeci, “onların zorlanarak, ekiplerin paralarını yarı yarıya, çeyreğini ödeyerek yaptıkları filmlerle geldiği bir pozisyon olduğunu düşünüyorum. bunları türk sinemasının başarısından ziyade kişisel başarılar olarak görüyorum”

  kıssadan hisse: bu işlerin (sanat, edebiyat vs gibi elle tutulmayan, betondan yapılmamış işlerin) pek değerinin olmadığı bir ülkede, ödül alınca sizi sahiplenen, üzerinizden milliyetçilik yapan çok olur.
 • şuradaki bir röportajda "nuri bilge ceylan, reha erdem, zeki demirkubuz’un altın portakal’da en iyi film ödülü yok ama adını bilmediğimiz bir sürü adamın portakal’ı var." buyurmuş şahıs. http://imgur.com/xvmqqwf

  gerçek şu ki bu üç ismin de çektiği filmlerin altın portakalda en iyi film ödülü var. hatta bu üçünün altın portakalda en iyi yönetmen ödülü olduğu gibi, nuri bilge ceylanın 3 tane en iyi yönetmen ödülü var.

  http://www.altinportakal.org.tr/…detay/2009/27/19/0 (reha erdem)
  http://www.altinportakal.org.tr/…detay/2006/30/22/0 (zeki demirkubuz)
  http://www.altinportakal.org.tr/…detay/2002/34/26/0 (nuri bilge ceylan)
 • 27 ağustos – 6 eylül arasında düzenlenecek olan 71. venedik film festivalinin yarışma bölümünde ilk uzun metraj filmi "sivas" ile yarışacak olan yönetmen.
 • ileride cok iyi isler yapacagini ve ses getirecegini dusundugum yonetmen, yolu acik olsun.
 • çeşit bir insan, belli. değişik.
 • filmi sivas'ın fragmanı.
  http://www.youtube.com/…emlty_eire&feature=youtu.be

  bu ney lan gerilim filmi gibi?
  türkiye sineması şeklini alır oldu eyice. güzel. sevindim.
 • çok sevindim aldığı ödüle daha niceleri gelir inşallah. röportajını izledik geçen hafta süper tatlı, mütevazi, senden benden biriydi, eminim çok sevinmişlerdir heyecanlanmışlardır. ülkemizde de değeri bilinir umarım.
 • nasil ki n.b.c cannes ile ozdeslesmis bir yonetmen, ayni sekilde venedik veya berlin ile ozdeslesecek yonetmenlerimizin cikmasi babinda umut olmustur, ornek olmustur.
 • yeni nesil, iyi yönetmenlerden olacağına inandığım müjdeci. sivas filmini izlememekle beraber, yazılana çizilene ve venedik film festivali gibi bir festivalden ödülle dönmeyi de iyi bir ölçüt olarak alırsak, başarılı olmayı ilk filminde gerçekleştirmiş yönetmen. yolu açık olsun. merakla beklemekteyim.
 • medyascope'da verdiği mülakatta izlediğimde samimi ve düşündüğünü çat çat söyleyebilen biri olduğunu gördüğüm sinemacı. mağduriyet ve ajitasyonun sanatta yeri olmadığını söylüyor hatta cem yılmaz'a falan bile giydiriyor arada. zaten daha öncesinde ulusal yarışma için yaptıklarıyla bildiğimiz bir isimdi, şimdi daha bi sever oldum ben.

  yürü be!