şükela:  tümü | bugün
  • fransız şair gerard de nerval, aşık olduğu kadın tarafından reddedildikten sonra, hayatının geri kalanında yaptıklarını bu şekilde tanımlar.
    orhan pamuk, istanbul kitabında bahseder bu tabir ve sahibi şairden, masumiyet müzesinde ise kemal karakterine alıntı yaptırır.
  • masumiyet müzesi'nin otuz üçüncü bölümüdür:

"hayat sanki benden uzaklaşmış, o güne kadar hissettiğim gücünü ve rengini kaybetmiş, eşyalar bir zamanlar hissettiğim (ve hissettiğimin de ne yazık ki farkına varmadığım) güçlerini ve hakikiliklerini yitirmişlerdi. yıllar sonra kendimi kitaplara verdiğim zaman, o günlerde hissettiğim sıradanlığı ve bayağılığı en iyi ifade eden satırları fransız şair gerard de nerval'in bir kitabında okudum. en sonunda aşk acısından kendini asan şair hayatının aşkını sonuna kadar kaybettiğini anladıktan sonra, aurelia adlı kitabının bir sayfasında, bundan sonra hayatın kendisine yalnızca "kaba oyalanmalar" bıraktığını söyler. ben de öyle hissediyor, füsunsuz geçirdiğim günlerde yaptığım her şeyin kaba, sıradan ve anlamsız olduğu duygusundan kurtulamıyor ve bütün bu bayağılıklara yol açan şeylere, kişilere öfke duyuyordum..."