• egeli olma gibi bir şartı yok. çocukluğu bitlisli komşularında tuzlu balık, katıklı dolma, otlu peynir, ciğer taplaması gibi şeyler yiyerek geçmiş, ayrıca ağır etobur bir karadenizli olarak pek severim, pek güzel de yaparım. lahanayı, ıspanağı, brokoliyi de çok severim.

sevmeyen sanıyorum ki küçük küçük bamyalardan yapılan şöyle kıymalı, domatesli, ekşili bir bamyayı sıcakken çorba niyetine yememiştir. hiç harcı sumaklı güzel bir kabak dolması, ekşili nohutlu kabak, reyhanlı katıklı dolma da yememiştir. portakal suyunda kendi yaprakları ve bezelyeyle pişmiş kerevize ılıkken limon sıkmamıştır. ne güzel yapılmış bir garnitürlü enginar ne de enginarlı bakla favası da yememiştir. pırasanın tam soğanları kavrulurken bir fiske şeker atıp bir avuç bulgurla pişirmemiş ya da pırasaları kavurup üstüne yumurta kırmamıştır. acılı kapuska ve etli lahana sarması da yememiştir kesin.
    çok yazık bir hayat.
  • damak zevki olan insandır.
    hepsi birbirinden ayrı lezzetler. hele kereviz. hele ayva ile pişirilmişse ve yanında ev yapımı yoğurt varsa. hastasıyız

not: egeli değilim.
    not 2: erkeğim arkadaşlar boşa yazmayın. özellikle çaylaklar sınırlı olan mesaj hakkınızı bende heba etmeyin
    not3: he düşüyor böyle. heykelimi dikin kereviz ile hatun düşürdüm
    not4: an itibari ile meriç ilan edildim. çok yaratıcı değil mi yahu? dur bakalım bu gözler daha neler görecek
  • egelidir.
  • yaş arttıkça listede sondan başa doğru bir beğenme başlıyor sanırım. ızmir doğumlu biri olarak eskiden hiçbirini sevmezken, önce enginar sonra da pırasayı beğenmeye başlamıştım. bu aralar ise rendelenmiş kereviz salatası ile yeni bir ilişkiye yelken açmış bulunuyoruz.

sırada bamya var. gerçi bamyayı sevecek kadar uzun yaşayacağımı düşünmüyorum.
  • yanlış anlaşılmasın fakat ; bu güzellikleri sevmeyenler, pişirmeyi bilmeyenlerin elinden yemiştirler. suyun içinde yüzen yağsız sebzeyi sebze severler de yemez.
  • ek olarak brokoli ve karnabaharı da seven insandır. evet hepsini çok severim bunları sevmeyen insan muhtemelen ya pişirenine denk gelmemiştir yada pişirmesini bilmiyordur. ha bir de ıspanak.
    mantarı yazmayı unutmuşum.
  • bunların çoğunu sever de bakla ile yıldızı bir türlü barışmaz.
  • bu başlığı görünce fark ettim ki ben otçulum lan. harbiden otçulum yani sevmediğim bi bitki yok sanırım kereviz de dahil. bitkiler canımsınız, hepinizi afiyetle yiyorum. özellikle brokoli, sana ba yı lı yo rum.
    not: vegan da değilim halbüse. egeliyim bak belki ondandır. (baştan söylesene yaa.)
  • hepsinin zeytinyağlısini hunharca gömerim.
  • ben.
    kabak: musakka, mercimekli dolma, mücver, parmesanlı, aux gratins, ballı kızarmış.

bamya: zeytinyağlı ve nohutlu, etsiz kuru çorbası.

kereviz: çiğ salata, zeytinyağlı ve portakallı.

enginar: roman usulü sapıyla has zeytinyağı ve sarımsakla pişmiş.

pırasa: arnavut tarzı börek, mücver, yumurtalı, salatada çiğ, zeytinyağlı pirinçli, yer elması ile, zeytinyağlı sarma formunda.

et yiye yiye barsak florasının içine edenlerin mutlaka tüketmesi gereken kombodur. ama kime söylüyoruz tabi.
hesabın var mı? giriş yap