• antakya'nın en ünlü ama dışarıda pek bilinmeyen sebzeli yemeklerinden.

şahsi olarak bana pek hitap etmese de milletin ayılıp bayıldığı bir yemektir bu. cidden hastaları çoktur.

antakya'ya yolu düşen sonradan gurmeler bu yemeği yedikten sonra gezi yazılarına eklerlerse eğer bilinenin dışına çıkmış olur ve böylece dikkat çekmiş olurlar. hadi yine iyisiniz. bu da benden bize tüyo olsun.
  • kendisi antakya mutfağının en underrated yemeklerinden biri olup, kabak mevsimi olmadığında ıspanakla yapılır*, ama aynı tadı vermez elbette efendim.
  • en sevdiğim yemektir. özellikle havaların soğumaya yüz tuttuğu şu elim günlerde olsa da yesek kabilinde kendisini arzuladığımı belirterek tarihe kayıt düşmek istedim.
  • günün anlam ve önemine en uygun düşen yimek.
  • bu yemek için kullanılacak bal kabağı türü içi açık renkli ve sert olandır. özellikle antakya dışında deneyecekler için uyarmak isterim; bal kabağı'nın içi pastel turuncu renkli ve yumuşakça olan türkiye'de diğer şehirlerde daha yaygın bulunan başka bir türü daha vardır ki, aman diyim :)

bi de et, nohut falan her yerde bulunur da tuzlu yoğurt'u gerekirse kabakla beraber antakya'dan koli yolu ile getirtmeniz gerekebilir. *

(bkz: antakya mutfağı)
  • bal kabagi, et ve nohutla yapilan, terbiyeli bir yemek. ismi ve goruntusu cok guzel olmasina ragmen nedense her damaga hitap etmez. ciyada denenebilir.
  • yaninda katikli ekmekle gelmesi durumunda dillere destan daglara ferman bir yemektir.
  • kış aylarında güzel giden yemektir.
  • bugun akdeniz hatay sofrası ‘nda ilk kez içtim. allahım o nasıl güzel bir lezzet? yorucu bir günün sonunda, aç karnına o çorbayı içmek öyle güzel geldi ki.

bunu yapmayı öğrenicem.

edit: ben çorba yazdım ama entrylere şimdi baktım, yemek olarak geçiyormuş literatürde. benim cehaletim diyelim o halde... :)
  • aydın ilinin nazilli ilçesinde yediğim bal kabağından yapılan zeytinyağlı bir yemek. sebze yemeği rehberine alternatif olarak değerlendirilebilir. tarif olarak böyle bir şey var.

https://www.youtube.com/watch?v=ewubsm3zqs8
hesabın var mı? giriş yap