• esrar'dan kokain'den farksız ama allahına legal bir mamuldür.

en önemli detay, tüketim sırasında acı olan bir kabak çekirdeğine rast gelinirse, o büyük keyif zehir zıkkım olduğudur. nitekim yemeye devam edilse dahi takribi 5 dakika kadar bir süre boyunca o acı tat gitmez. insanın suratında iğrenç bir ifade belirir. 30 kilometre mesafeden kişinin acı kabak çekirdeğine kurban gittiği anlaşılabilir. bu süre zarfında yenen kabak çekirdeklerinden tad alınamaz. mundar olur.
    işte bu yüzden 5 dakika boyunca yemeyip, eski tat alınana kadar kabağa ve çekirdeğe ara vermek gerekir.
    afiyet yağ bal olsun.
  • icinde bulunan fitosterol nedeniyle prostat kanserini onleyen kuruyemis. almanya'da yapilan bir arastirma turklerin prostat kanserine daha az yakalanmalarina sebep olarak daha cok kabak cekirdegi tuketmeleri sonucuna ulasmis. ayrica prostat buyumesi ve idrar zorlugunun giderilmesini saglar. %35 yag, %38 protein ve %25 karbonhidrattan olusur. diger bir cok kuruyemis gibi icerdigi yaglarin buyuk bir orani insan sagligi acisindan onem tasiyan coklu doymamis yag asitlerinden olusmaktadir. bu nedenle bizi kalp-damar hastaliklarindan korur, kandaki trigliseridi dusurur. cinko icerdigi icin testosteron hormonunu artirir, kadinlarda kan akisini hizlandirir ve cinsel istegi artirir. e vitamini yonunden zengin olmasi sayesinde hucreleri ve hucre zarini koruyarak yaslanmayi onler.
  • sigaraya alternatif olarak sunulmuş sözlükte, fakat bi avuç kabak çekirdeğinin üstüne yakılan sigaranın tadını başka hiç bir şeyde alamadım ben. belki bilardo... ama yok yok, kabak çekirdeği - sigara kombinasyonu daha güzel.
  • kabak çekirdeği çok etkili bir antidepresandır.

isviçre'de bir klinikte hekimin hastasına her akşam bir avuç çekirdek çitlemesini önermesiyle incelemiştim, ilk kez çocukluğumuzun çekirdeğini... sonrasında bacak krampları olan hastalarımda magnezyum seviyesi hafif düşükse,önerdim. ve bugün 82 yaşında yıllardır bacak krampları olan bir hastam mutlu mutlu geldi,size hep dua ediyorum diye, niye dedim, güldü, artık akşamları çekirdek çitliyorum,krampta yok, daha da mutluyum dedi...
    çekirdek çitlemek neden mi önemli?
    kabak çekirdeği; b, e, k vitamini ,omega 3 ve omega 6 ,manganez, magnezyum demir, bakır, e vitamini ve çinkodan zengindir.

kabak çekirdeği’nin protein içeriği; bedene dışardan alınması şart olan (fenilalanin, triptofan, metiyonin) gibi temel (esansiyel) amino asitler açısından çok zengindir.

triptofan; noreadrenalin, serotonin ve gaba gibi beyin biyokimyasal düzeninde düzenleyicilerin ön maddesidir.

noradrenalin eksikliği dikkat dağınıklığına neden olur. serotonin eksikliği anksiyete, kaygı hali ve depresyona neden olur.

kabak çekirdeği’nin zengin olduğu amino asitlerden biri de arginin’dir.

arginin c vitamini ve folik asit gibi; nitrik oksit sentezini doğal yoldan artırır. nitrit oksit (no) genel olarak damar sağlığı için çok gereklidir.

kabak çekirdeği; içeriğinde doymamış yağ oranı yüksektir ve kandaki yağları azaltır.

kabak çekirdeği içerdiği fitosterin (phytosterin) ile; kolesterolü azaltır, prostat büyümesine faydalıdır.

yarım bardak kabak çekirdeği, günlük magnezyum ihtiyacının %46 sını demirin %28.’ni, manganezin %52’sini, çinkonun %17.’sini ve proteinin yüzde 17si’ni karşılar.

bir bardak kabak çekirdeğinde, 16 mg kadar çinko bulunur. kabak çekirdeği alanin, glisin ve glutamik asit gibi amino asitler bakımından da zengindir.

bazı b vitaminlerini içerdiği gibi kemik sağlığı ve kan pıhtılaşması için ihtiyaç olan k vitaminini önemli bir miktarda da içermektedir.

arginin;

-kalp ve damar sağlığı
    -ektra yağların depolanmasının azaltılması
    -beyindeki aktivitelerin hızlandırılması
    -üreme organlarının sağlığı,
    -yaraların çabuk iyileşmesi

için gereklidir.

o halde, kış akşamlarında çekirdek çitleyelim.

-alıntı-
  • son 15-20 gündür günlük ortalama 80 gram yerim kendisini. nerden bulaştım bu belaya bilmiyorum ama çok zevkli, fındığa libido arttırır derler ama bu daha bi etkili sanki. çadır kurulu gezdiriyor meret :) bu arada bi amme hizmeti yapayım; hani şu ağzı açılmış olan, kolayca yenilebilir diye düşündüğünüz çekirdekler var ya heh işte acı olanlar onlar :)
  • her bir tanesini çitlemeye başladığımda istisnasız "yanlış taraftan başladım diğer uçtan başlasaydım düzgün açılacaktı ve adam akıllı yiyebilecektim "hissi veren, sevdiğim ama bir yandan da sevmesem mi ya kendisini bana hiç açmıyor dediğim kuruyemiş türüdür
  • özellikle erkeklerde prostat büyümesini yavaşlatması sebebiyle prostat kanserini önlemeye büyük ölçüde yardımcı olur. çinko ve magnezyum içerdiğinden testesteron hormonunu tavan yaptırır, bu yüzden saç, bıyık ve vücut kılları daha fazla çıkmaya başlar. kadınlarda da aynı etkiyi yapmaktadır. ayrıca cinsel performansı artırır, spor ve antreman ile birlikte günde 40 gram kadar kabak çekirdeği tüketirseniz muhtemelen "ayyyyh aşkum yeter, niye inmiyor bu?" sözleri ile karşılaşmanız muhtemeldir.

fazla yenmesi durumunda kilo yaptığı, az yenmesi durumunda kilo verdirdiği gözlemlenmiştir.

özellikle erkeklerin her gün tüketmesi gereken gıdalardandır.

not: ayrıca iyi kalite kabak çekirdeğinin kokusu idrarda kendini belli eder. bu yüzden idrarınız kabak çekirdeğinin aroması gibi kokar. burnunuza yer fıstığına benzer bir aromada koku yayılmasına sebep olur.
  • haşlanmış yumurta adlı ekürisi ile beraber osuruğa can veren yemiş.
  • hayatımın favori kuru yemişini 2 gün önce deneyerek keşfettim. "al hadi al, köy kabağı bu, organik" diyerekten elime tutuşturulan 1 poşet kabak çekirdeğim vardı. hiç öyle kabak çekirdeği sevdalısı da değilimdir. aramam.

ben dedim bunu kavurayım da biraz tatlansın. zaten kabuğunu çıkarmayı hiç sevmiyorum. az çok yemek görgüm vardır. dedim ben bunu tereyağ ile deneyeyim. 1 kase kabak çekirdeği için yarım yemek kaşığı tereyağ erittim. güzelce uzun uzun kavurdum. biraz da tuz ekledim. sonuç: enfes. bağımlılık yaratacak kadar enfes. 2 günde o kadar çok tüketim ki faydası, zararı nedir diye araştırmak lazım geldi.

biraz da salça koyup deneyeceğim. böyle böyle kabak çekirdekli karnıyarığa kadar yolu var.
  • kabuğuyla yenince daha bi çıtır daha bi leziz olan kuru yemiş çeşidi. üstüne mavi göz bebeği çizip altına da "maşallah" yazası geliyo insanın çok bakınca.
hesabın var mı? giriş yap