şükela:  tümü | bugün
  • ideali pekmezle odun ateşinde kavrulmuş ve fırına atılmış akabinde tahin cevizle süslenmiş olanıdır.
  • kireçte bekletilerek yapılanının tadıldığı anda oluşan eşiktir, öncesinde sevilmez, sevilmemelidir.
  • küçükken şımarık ve bencil bir çocuk olduğum için tavuğun yalnızca budunu yer, göğüs kıskımına elimi sürmezdim. kuru ve tatsız gelirdi. sonra birgün, benden yaşça büyük çok sevdiğim bir kuzenim, annemler evde yokken dolaptaki tavuğu ısıtıp önümüze getirdi, oturduk abi-kardeş komiklikler şakalar eşliğinde ne var ne yok (sadece göğüs kısmı vardı) yedik. o gün bugündür evde etin göğüs kısmını en çok ben yiyorum.

ana fikir: sevmediğiniz şeyleri bir de sevdiğiniz kişilerle yapmayı deneyin, belki kabak tatlısını bile seversiniz.

tanım: bana tavuk göğsünü sevme eşiğimi hatırlatan eşik.
  • önce biraz şekerleyip, suyunu saldıktan sonra kısık ateşte ocakta, sonra ocaktan alıp şerbeti ağdalanana kadar fırında pişirdikten sonra, haşlanmış kabak yememiş olmanın verdiği tatla oluşan eşiktir.
  • olmayan eşiktir, gerek duyulmayan eşiktir... şekerle pişsin yeter, üstüne malzeme konulmasa da kendimi bildim bileli çok sevdiğim tatlıdır.. üzerine konulan efendim tahindi, cevizdi, fıstıktı falan, her biri ayrıca bir bonustur... kabağı yetiştiren ve bize tanıtan orta ve güney amerika yerlilerine de buradan ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum...
  • önceden her denediğimde, ağzımda çiğnesem de mi yutsam, dilimle mi ezsem arası garip vıcık hisse kapıldığım an çaktırmadan bir peçetenin içine geri koyardım.

ne olduysa birkaç yıl önce kendimi zorladım ve yedim. gayet de güzeldi. sanırım eşik benim için, o hisse direnip yuttuğum an geçildi. artık önüme gelirse yiyebiliyorum. kesin yerim demiyorum, ama yiyebiliyorum işte.
  • arabaşından sonra bu mu yeni trendimiz be! adam öldürürüm bu tatlı için.
  • bu tatlıyı bir kez bile olsun denemedim
  • asla sevemiyorum ya, kaymaklı katmerler künefeler sütlü nuriyeler varken kabak tatlisi da neymis?
  • tahinsiz ve cevizsiz çok da tadı olmayan tatlıdır. (bkz: kabak tadi vermek)