şükela:  tümü | bugün
 • evliyalar enbiyalar peygamberler yemeği.

  üzerine yazılan bir hikaye
 • sütlü kabak yemeği fethiye'de daha çok sağlık, yaşlılık, eskillik çağrıştırırken domatesli kavurma diye özetlenebilecek standart kabak yemeği yazı, gençliği, pratikliği çağrıştırır. hazırlanması gerçekten daha kolaydır, adeta anlatımına bile gerek yoktur.

  sütlü kabaktan farkı, bu yemek zeytinyağı ile pişirilir. yağ soğan ağız tadına uyacak miktarda domatesle birlikte kavrulur. daha doğrusu önce yağ soğan, sonra ölgünleşinceye, dağılıncaya kadar domates, üstüne kuşbaşı doğranmış kabak eklenip hep birlikte kavurmaya devam. çok yapılırsa sapsız haranıda, az yapıldıysa bakır, kalaylı dıyanda, olmadı aluminyum tavada. kuzine soba üstünde de yapılabilir ama klasik olarak ocaklık dediğimiz köy şöminesinde.

  sütlü kabağa göre daha mis olur. anam yapmasını iyi bilmekle birlikte sütlü kabak sevmez, sarımsaklı kabak kavurması sever. sarmısak dövülüyor, yemeğin suyuna işlemesi için dövülüp katıldıktan sonra 5 dakikayı aşmayan süre kaynatmaya devam. olasılıkla öbür yemeğin sütünün eklendiği, kabağın kendi suyunu saldığı aşamada sarımsağa geçiliyor. bunda da yemeğe bütün yeşil biber/acı biber eklenebiliyor. bizim ailede ortan erkek kardeşimin kızı aynı babaannesi gibi kabak yemeği halatası. herkes bir yerinden çekecek tabii.

  (bkz: sütlü kabak/@ibisile)
  (bkz: pırasa/@ibisile)