şükela:  tümü | bugün
 • evliyalar enbiyalar peygamberler yemeği.

  üzerine yazılan bir hikaye
 • şöyle bir hayrımız dokunsun şu dünyaya, buyrun zeytinyağlı naneli kabak tarifi.

  malzemeler:

  3-4 adet orta boy kabak
  1 orta boy hatta büyük sovan
  1 çay bardağı pirinç (zevke göre daha az daha fazla ona sen bakıcan artık)
  1/2 çay bardağı zeytinyağsı
  1 yemek kaşığı domates salçası
  4-6 diş sarmısak
  1 yemek kaşığı kurutulmuş nane
  1 tatlı kaşığı tuz
  1 tutam karabeber*
  2 su bardağı sıcak su (yaklaşık)

  yapılışı:

  kabakların kabuklarını bıçakla hafiften kazı. küp küp doğra. 2cmx2cm gibin bişey. soğanları sarmısakları ince ince doğra. pirinci tel süzgeçte yıka kenarda beklesin suyu süzülsün.

  orta boy kapaklı yayvan tencereye yağı koy soğanları ekle. orta ateşte soğanlar hafif mayışınca sarmısakların yarısını ekle az bişey çevir sonra salçayı ekle biraz kavur. kabakları ekle ateşi biraz daha aç azıcık da böyle kavur ama kabaklara nazik davran. pirinci ekle az daha kavur 1-1,5 buçuk dakika falan. orta ateşe dön. malzemeyi örtecek kadar (yaklaşık 2 bardak) kaynar suyu üstüne bocala. tuzu karabiberi ekle bir iki çevir kapağı kapat. ateşi kısığa getir.

  bırak biraz takılsın 5 dakika kadar sonra az bi karıştır. bi 5 dakika kadar daha pişir sonra naneyi ve geri kalan sarmısakları koy karıştır kapağı kapat pişirmeye devam. suyunu çekmeye yakın bi kıvam kontrolü yap, pirinçler kabaklar makul durumda mı diye. pirinç kıtır kıtırsa devam. suyun durumuna göre kapağı aralayabilir ya da az daha kaynar su ekleyebilirsin. yok piştiyse işlem tamam. nazik bir şekilde az bi alt üst et yani karıştırır gibisinden. bırak soğusun. suyun durumuna göre kapak kapalı ya da açık şekilde. bilaller için ek; suluysa kapak açık, suyunu iyice çekmişse kapak kapalı.

  iyice soğuyunca kapağını kapat buzdolabına koy daha da soğusun.

  ye. yedir. aşırı beğenmezsen gel bana saydır.

  afiyet olsun.

  ek: göçmen rahmetli babaannemden yadigar kalan bir tarif. ne foto ve tarif bulamadım google da. en yakını şu

  ek2: su eklerkene 3-4 küp şeker atabilirsin
 • sütlü kabak yemeği fethiye'de daha çok sağlık, yaşlılık, eskillik çağrıştırırken domatesli kavurma diye özetlenebilecek standart kabak yemeği yazı, gençliği, pratikliği çağrıştırır. hazırlanması gerçekten daha kolaydır, adeta anlatımına bile gerek yoktur.

  sütlü kabaktan farkı, bu yemek zeytinyağı ile pişirilir. yağ soğan ağız tadına uyacak miktarda domatesle birlikte kavrulur. daha doğrusu önce yağ soğan, sonra ölgünleşinceye, dağılıncaya kadar domates, üstüne kuşbaşı doğranmış kabak eklenip hep birlikte kavurmaya devam. çok yapılırsa sapsız haranıda, az yapıldıysa bakır, kalaylı dıyanda, olmadı aluminyum tavada. kuzine soba üstünde de yapılabilir ama klasik olarak ocaklık dediğimiz köy şöminesinde.

  sütlü kabağa göre daha mis olur. anam yapmasını iyi bilmekle birlikte sütlü kabak sevmez, sarımsaklı kabak kavurması sever. sarmısak dövülüyor, yemeğin suyuna işlemesi için dövülüp katıldıktan sonra 5 dakikayı aşmayan süre kaynatmaya devam. olasılıkla öbür yemeğin sütünün eklendiği, kabağın kendi suyunu saldığı aşamada sarımsağa geçiliyor. bunda da yemeğe bütün yeşil biber/acı biber eklenebiliyor. bizim ailede ortan erkek kardeşimin kızı aynı babaannesi gibi kabak yemeği halatası. herkes bir yerinden çekecek tabii.

  (bkz: sütlü kabak/@ibisile)
  (bkz: pırasa/@ibisile)