şükela:  tümü | bugün
 • anlamsız bir durumdur. ilk yapım aşamalarında hangi kitleyi taşımayı hedeflemiştir anlam veremedim.

  yani bağcılar'da oturan insanların iş gücünü istanbul'un yoğun yerlerine taşımayı mı hedeflemiş yoksa sadece ulaşım olsun insanlar gezsin diye mi yapılmış?

  mesela bu hat e-5 yönünde avcılar'a kadar falan ulaşsa daha iyi olmaz mıydı?
 • bağcılarda ikamet eden insancıkları sirkeci-eminönü-sultanahmet-karaköy gibi bilumum semtlere ulaştırmak için yapılmış olan hattır.

  not:insancık derken kesinlikle küçümseme yoktur
 • pratik faydası düşük bir eylemdir.

  beylikdüzü-beşiktaş arasına dümdüz bir metro hattı çekilerek, bu hatta yapılacak eklemelerle şehri bir ağ gibi sarmak, şehir planlamacısı olmayan bir cahile (bana) göre daha mantıklıdır.

  ancak işin teknik yüzü böyle olmayabilir, onu bilemiyorum.
 • istanbul'un (kayıt dışı nüfus ile beraber) en kalabalık ilçesi bağcılar'ın yanısıra, bahçelievler ve güngören'i; şehrin ulaşım ya da ticaret merkezlerinden olan merter, cevizlibağ, aksaray, eminönü gibi yerlere bağlayan hattır.

  böylesine büyük hacimli bir kitlenin, tramvay yerine otobuslerle, özel araçlarla merter-cevizlibağ-sur içi ve karaköy yollarında dolandığını hayal edemiyorum gün itibari ile.

  zaten nefes alamayan istanbul trafiğine rahmet okurduk muhtemelen.
 • öncesinde topkapı - eminönü arasında yapılmıştır o hat. daha sonra topkapı tarafı zeytinburnu'na (merter) uzatılmış diğer ucu da kademeli olarak kabataşa uzatılmıştır. bu sayede zeytinburnu - kabataş hattı olmuştur. böylece havalimanı metrosu ile zeytinburnu'na gelen yolcular tramvay ile eminönü, sultanahmet, aksaray, laleli gibi turistik butik otellerin bulunduğu bölgelere doğrudan erişebilmiştir. en son olarak ise bağcılar'dan zeytinburnu'na bir tramvay hattı yapılmıştır. şikayetler üzerine zeytinburnu'nda bu iki hat arasındaki aktarma işlemi önce kaldırılmış, arından da "neden iki farklı hat ki bunlar" denilip (zira iki hattın da ucu bir birine teknik olarak bağlanabilecek şekilde bitiyordu zeytinburnu'nda) araçların doğrudan yola devam etmesine karar verdiler. böylece bu hat bağcılar - kabataş hattı oldu. ileride kabataş'tan ortaköy'e tramvay açılması söz konusu olursa (ki şu anda bu gerekli), hattın ismi bağcılar - ortaköy olur.
 • kabataş dediğin yer sadece gezme görme yeri değil ki, vapuru var, idosu var, budosu var.

  bağcılar'dan bursa'ya feribotla gidecek adama ilaç gibi mesela o hat, hiç bunu düşünmüş müydün kardeş?
 • şirinevlerle ataköy arasına yaya geçidi yapmaktan farkı yoktur.

  (bkz: ataköy şirinevler medeniyet köprüsü)
 • beylikduzunden geçmiyorsa sikime kadar yolu var.
  (bkz: o kadar da netim)