şükela:  tümü | bugün
104 entry daha
  • saramago'nun gereksiz kitabı. tam bir vakit kaybı.

tanrının varlığını ispatlayacağına çok emin, kanıtlarla dolu kitaplar kadar, tanrı fikrini iç tutarsızlıklarını ortaya koyarak çürüteceğinden emin kitaplar da ahmaklıklarıyla midemi bulandırıyor.

saramago bu ahmakça kitabında tek tanrılı dinlerin, galiba özellikle de yahudilerin, tanrı anlatılarıyla alay ediyor, orada aktarılan tanrının ahlaki çelişkilerini, yaptığı haksızlıkları falan yüzüne/yüzümüze vuruyor ve de bol bol goygoy yapıyor.

bu kitap arka kapağında iddia edildiği ve burada kıvançla sahiplenildiği gibi bol sansasyon yaratmış mıdır gerçekten, acayip. bana kalırsa normal olarak bu kitabın hak ettiği tepki seviyesi ilgisiz bir omuz silkmeyi aşmamalıdır. saramago'nun yaşadığı portekizden ayrılmak zorunda kalışı falan! bu kadar ciddiye almaya gerek yok.

pek dindar sayılacak biri değilim ama işte, iyi kötü bir müslüman olarak bu kitap bende ancak esneme ve iç sıkıntısı meydana getirdi. tanrıya inanan birinin bu kitapta anlatılan erol taş'tan hallice karikatürü ciddiye alarak kızması, hatta inançlarını sorgulaması ve belki de dinden soğuması, bunlar ne kadar uçuk, ne kadar ahmakça beklentiler.

bu kitabın insanların dini inançlarını değiştirme ihtimali, kesilince içinde allah yazısı çıkan bir karpuz haberini izleyen bir ateistin namaza başlama ihtimali kadardır.

peki bu aydınlanma bağnazlığı, "çürütücem işte dinleri, çürütücem, bana ne, bana ne" şeklindeki inatçı çocuk gevelemeleri ve "bunlar var ya bunlar, bu zırvalara inanıyor ahhahhah" gibi güdük mastürbasyonlar dışında ne var bu kitapta? dediğim gibi bol bol goygoy. iç içe geçmiş hikaye kırıntıları, karikatür çırpıştırmaları, sahte ahlakçılıklar, ıvır ve de zıvır.

bir duygu var mı? yok. bir karakter var mı? yok. ideolojik bir yenilik? yok. akılda bir karıncalanma? yok. bir olay örgüsü, bir hadise, bir aksiyon var mı? yok, yok ve yok. bomboş bir kitap. saramago'nun süslü sığlığını aynen aktaran bir çeviri başarısı var sadece. kitabı tamamlamayı da güzel çevirisi sayesinde başardım. peki tamamladım da ne oldu? vakit kaybettim. ahmakça olmasının dışında son derece sıkıcı bir kitap. saramago'nun nedense nefret ettiği tüm dini figürlerin durmadan seks yaptığı tuhaf bir orji. çükünden başka bir değeri yok mu acaba bu saramago'nun, tüm kitabı onun üzerine inşa etmiş.

ne kestin? koç. ne yedin? hiç.

ne demiş witgenstein, üzerine konuşulamayan hakkında susmalıdır. inanç alanı özel bir alandır, orada akıl mantık işlemez demeyelim de, farklı bir şekilde işler. oturduğun yerden üfürmekle olmaz o işler.

ve edebiyatı dinle olan kan davasına alet etmek, yazarı ancak küçültür. (bkz: galiz kahraman)