şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tribalizm diye de geçer. bu benden o zaman ben bunun yanındayım, o benden değil o zaman hep ondan uzak, onun karşısındayım, minvalinden bir yaşam biçimidir.

  homo sapiens'in ilk zamanlarında kendinden olmayan, kendine benzemeyen her yaratıktan, kendisi gibi olmayan, kendi grubuna dahil olmayan, her gördüğü yeni insandan uzak durma ve ona düşmanca, saldırganca yaklaşma eğilimi hayatta kalma ve nesli devam ettirme konusunda avantaj sağladı. dolayısıyla kabileciliğe temelden bir meylimiz var.

  tarikatçilik, cemaatçilik, milliyetçilik, mikromilliyetçilik (hemşehricilik), spor takımı fanatizmi ve benzeri eğilimler kabileciliğin yansımaları.

  kabileciliği sosyal hayatımızın özünde, ailede de görebilirsiniz. pek çok ebeveyn çocuklarının başkalarıyla olan çatışmalarında her durumda kendi çocuklarını destekleme eğilimindedir. herhangi bir iş yapılacaksa önce aile, geniş aile, sülale çemberi içinde yapılmaya çalışılır. aynı köyden olma, aynı şehirden olma gibi kavramlar bir yabancıya göre hep avantaj sağlar. altı üstü kısa bir otobüs yolculuğunda bile memleket sorulması o çok eskilerden gelen korunma tepkisiyle, karşıdakinin dost mu düşman mı olduğunu anlamaya çalışan mağara adamının eseridir. kabilecilik aileden başlar ve çemberler halinde genişler.

  devlet yönetiminde kadrolara personel seçilirken bir işi en iyi yapabilecek kişinin değil de bizden olup o işi en iyi yapabilecek kişiye o görev verildiğinde veya en iyi yapacak yerine bize en yakın, en güvendiğimiz kişi arayışıyla bir seçim yapıldığında ülkenin bütün zihinsel performansını kullanmak yerine onun çok daha azı kullanılabilir ve ülkenin geri kalmasına sebep olur. ülkelerin geri kalma sebeplerine dair çok açıklayıcı bir video için (bkz: https://www.youtube.com/watch?v=9-4v3hr696k)

  vaktiyle hayatta kalma olasılığını artırmakta yarar sağlamış olan kabilecilik, günümüzde insanları ve devletleri zenofobik davranmaya iter ve ülkelerin geri kalma sebepleri arasında yer alır. ister birey olarak, ister devlet olarak düşün, kendinden olanları tanımladığın çemberi daha geniş tutarsan daha avantajlısın.