şükela:  tümü | bugün
  • yasmina khadra tarafından yazılan ve taliban yönetimi altındaki kabil'de; sokaklardaki baskı ve zulüm anlatılırken, refah içinde yaşamaya alışmış burjuva bir çiftin ve taliban'ın hizmetinde gardiyanlık yapan bir zindancıyla, ölüm döşeğindeki eşinin portresinin çizildiği kitaptır.

    animasyon olarak 2019'da aynı isimle yapılmış bir filmi de mevcuttur.
  • film insanın içine o kadar dokunuyor ki bittiğinde etkisinden uzun süre çıkamıyor insan , en azından beni çok etkiledi . özelliklede içinde bulunduğumuz yüzyılı düşünürsek .. bir an olsun kendimi ordaki herhangi bir karakterin yerine koyduğumda boğazım düğümleniyor . meğer özgürlük diyorsun ne kadar eşsiz bir şeymiş . ve tabi kii yine kadınlar 2. sınıf olarak gösterilmiş filmde . herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film , müzikleri de bir o kadar dokunuyor insana
  • az önce bitirdiğim kitap. kitap inanılmaz sürekleyici ve duyguyu çok net aktarıyor. kabil’in nasıl bir kabus içinde olduğu, taliban’ın nasıl hayatları kasvet içine soktuğunu öylesine iyi bir şekilde anlatıyor ki kitabı okurken içindeymişcesine ortamı yaşıyorsunuz.

    kitap bir bakıma daha çok kadın sorununa vurgu yapıyor ve bunun tüm etkisini de çevresine yansıtıyor. bir nebze feminist kabul edilebilecek bir kitap.