şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ucaklarda bagaja vermeyebildiginiz, belli standartlara gore boyutlari tanimlanmis canta
 • kabin bagajı da denir.

  http://www.thy.com/…ices/luggage_information.aspx#5 adresinden kısmen copy-paste marifetiyle alınma bilgiye göre:

  kabin bagajı, uçak içerisinde yolcunun kendi nezaretinde taşıdığı bagajdır. bu bagajlar yolcunun önündeki koltuğun altına veya uçağın yolcu kabininde baş üstü dolaplarına konulmaya uygun olmalıdır. yolcunun kendi denetiminde ve sorumluluğunda, yolcu kabininde ücretsiz taşınan ve parça başı 8 kg ağırlığı aşmayan eşyadır. 23x40x55 cm. boyutlarına izin verilmektedir.

  first class ve business class 2 parça, ekonomi class 1 parçayla sınırlandırılmıştır.

  bu bagajlara mutlaka kabin bagaj etiketi takılır. check-in esnasında ve/veya boarding aşamasında kabin bagaj kontrolü yapılır.

  buna ek olarak aşağıdaki eşyaların taşıması da ücretsiz olarak gerçekleştirilir ve kabin bagajı olarak kabul edilebilir:

  -1 palto, pardösü veya battaniye
  -1 bayan/bay el çantası
  -1 küçük kamera veya fotoğraf makinesi
  -bebek puseti
  -kabinde bebeğin gıda ihtiyacı için biberon vs.

  el bagajının dışında kabinde taşınmasını istediğiniz bagajınız için ayrı bir koltuk satın almalısınız. detaylı bilgi için rezervasyon esnasında bilgi talep ediniz.

  tehlikeli maddeler

  güvenlik sebebi ile aşağıdaki maddelerin yolcu bagajında ve kabin bagajında taşınması yasaktır.

  -alarm ile donatılmış evrak çantaları ve güvenlikli ataşe çantaları veya lityum pil içeren ve/veya işaret /aydınlatma mühimmatı içeren maddeler
  -patlayıcılar, mühimmat, havai fişek ve işaret fişekleri
  -kamp gazı ve sprey gibi gazlar (yanıcı, yanıcı olmayan, derin dondurulmuş ve zehirli)
  -boya, çakmak gazı ve tiner gibi yanıcı maddeler
  -kibrit ve kolayca tutuşan maddeler, kendiliğinden tutuşabilen maddeler, suyla temas ettiğinde tutuşabilen maddeler gibi yanıcı katılar,
  -oksitleyici maddeler (ağırtıcı tozu ve peroksit gibi)
  -zehirli (toksit) ve bulaşıcı maddeler
  -radyoaktif maddeler
  -aşındırıcılar (civa ihtiva eden termometreler, asitler ve sıvı akü gibi)
  -yaralayan aletler, yüze püskürtülünce insanı sersemleten kimyasal maddelerle, biber gazı spreyi gibi tahriş edici veya insanı güçsüz duruma getiren maddeler, -
  -manyetik maddeler
  -medikal oksijen tüpleri

  bagaj taşıması ile ilgili diğer kurallar

  el bagajlarında tüm sıvılar, jeller, aerosoller, vb. maddelerin kısıtlı taşınması ile ilgili yeni düzenlemeler:
  (şu anda (8 haziran 2009) sadece antalya dış hatlar havalimanında uygulanmaktadır)

  -el bagajlarında taşınacak sıvıların her biri en fazla 100ml. olmalıdır.
  -bu sıvılar maximum 1(bir) litrelik 20cm x 20cm şeffaf kilitli poşetlerin içerisinde ayrı olarak taşınmalıdır.
  -her yolcu sadece 1(bir) adet poşet taşıyabilecektir.
  -ilaçlar (reçeteli ve orijinal ambalajlı) ve bebek mamaları bu uygulamadan muaftır.
  -sıvılar: su, şurup vb. diğer içecekler. kremler, losyonlar, yağlar, parfümler, makyaj malzemeleri, sıvı ruj, maskara vb.) diş macunu, traş jel ve köpükleri, saç jöleleri, deodorantlar, kontak lens sıvıları, şampuanlar, reçel, bal, yoğurt vb. maddeler.

  duty-free
  duty-free mağazalarından veya uçuş esnasında satın alınan sıvı maddelerin kapalı, özel poşetlerin içerisinde faturası ile birlikte taşınması gerekmektedir.

  lütfen seyahatinizin son noktasına kadar kapalı poşetleri açmayınız. aksi takdirde güvenlik kontrol noktalarında poşetin içeriğine el konulabilir.

  eğer avrupa birliği ülkelerinde ya da amerika’da aktarmalı bir uçuşunuz var ise önceden satın alınmış olan duty free ürünlerinin (100ml’yi aşan) kilitli poşetlerin içerisinde dahi olsa el bagajı olarak taşınmasına izin verilmemektedir.
  ---------------------------------------------------------------------------

  önemli: bu bilgiler bugün itibarıyla geçerlidir. en geçerli bilgi için, yukarıda verilmiş olan linki yoklamak elzemdir. bu bilgilere uyduk da başımıza neler geldi denemez, dense de müessesemizce sorumluluk kabul edilmez, ona göre.
 • yolcuların kabin içine sokmasına izin verilen bagajlardır. uluslararası hava taşımacıları birliği (iata) standartlarına göre herhangi bir ağırlık limiti olmaksızın boyutları (varsa tekerlekleri, çekecek bölümü ve sapı da dahil olmak üzere) uzunluk 56, en 45 ve derinlik 25 cm'yi aşmamalıdır. buna rağmen her havayolu, maksimum boyut ve ağırlıkları hakkında kendi standartlarını belirleyebilir. havayollarının internet sitelerinden bulabildiğim kadarıyla bunlardan bazıları:

  thy: 55 x 40 x 23 cm - ağırlık: 8 kg

  onur air: 56 x 45 x 25 cm - ağırlık: 8 kg

  pegasus airlanes: 55 x 40 x 20 cm - ağırlık: 8 kg

  atlasjet: 56 x 45 x 25 cm - ağırlık: 8 kg

  sunexpress: 55 x 40 x 20 cm - ağırlık: 6 kg

  aeroflot: 55 x 40 x 20 cm - ağırlık: 10 kg

  air france: 55 x 35 x 25 - ağırlık: 12 kg

  alitalia: 55 x 35 x 25 - ağırlık: 8 kg

  british airways: 56 x 45 x 25 cm - ağırlık: 23 kg

  delta airlines: 56 x 36 x 23 - ağırlık: 18 kg

  easyjet: 56 x 45 x 25 cm - ağırlık: limit yok

  klm: 55 x 35 x 25 - ağırlık: 12 kg

  lufthansa: 55 x 40 x 23 cm - ağırlık: 8 kg

  malezya havayolları: 56 x 36 x 23 cm - ağırlık: 7 kg

  singapur havayolları: 55 x 40 x 20 - ağırlık: 7 kg

  swiss international airlines: 55 x 40 x 23 cm - ağırlık: 8 kg

  boyut ve ağırlıkları dışında içine koyabileceğiniz/koyamayacağınız eşyalar genel olarak aynı olmakla birlikte bazen havayolundan havayoluna farklılıklar göstermektedir.

  önemli not: bu bilgiler havayolları tarafından zamanla değiştirilebilir. bu sebeple eğer sizin için önemliyse uçuşunuzdan önce havayolunun internet sitesinden teyid etmeniz tavsiye olunur.
 • çok küçük oluyor bunlar. içine doğru dürüst bişeyler koyamıyorum. benimkinin adı selma, aman hacmi 28 litre. hemen doluyor ya yanında mutlaka sırt çantası lazım
 • uçakta 9 kişiye 72 kiloluk alan ayrılmasından mütevellit 8 kg olan hede...
  tabi konulan alanın omuz yüksekliğinde olmasına dur diyen yok... uçak mı dolmuş mu amk...
 • "alacam alacam" diyip devamlı almayı unuttuğum şey.

  hakkında entry gireyim de hatırlayayım sonra.

  hatta favlayayım.
 • yolcuların "baggage claim" aşamasına, yani valizlerinin konveyör banttan gelişine maruz kalmamak ve vakit kaybetmemek için tercih ettikleri çanta biçimi. yolcuların bu hedefi dolayısıyla uçak yolculuğu boyunca birtakım can sıkıcı anlar yaşanabilmektedir. boarding, yani yolcuların uçağa alınıp yerleşmesi sırasında bu çantalar koridorların tıkanmasına neden olmaktadır. baş üstündeki dolaplara çantalarını atma konusunda duyarlı ve aceleci davranılsa dahi o iri çantaların yerinden kaldırılması, dolaplara uygun şekilde yerleştirilmesi ve ardından da yolcunun koltuğuna oturması baya zaman alıyor. bunu yolcuların yarısının yaptığını düşünelim, koridorda beklemek kaçınılmaz hale geliyor. uçaktan ayrılırken ise başka bir keşmekeş var. uçak park eder etmez bir kısım yolcu çıkış kapısınının önünde kuyruğa giriyor- ki o ayrı bir mesele. kabin bagajı olan yolcular ise büyük bir yırtıcılıkla bir an evvel dolapları açıp bagajlarını indirme ve kapıdan çıkma hayali kuruyorlar. taşımacılık dünyasının en klas biçimi, umut sarıkaya karikatürlerindeki yüzünün etrafında yusuf yusuf eden telaş kıvılcımları bulunan tiplemelere benzeyen kabin bagajcılar tarafından piç edilmektedir. kabin amirinin "lütfen koridorları tıkamayalım, yolcuların geçişine izin verelim" şekilndeki paylaması ise tam anlamıyla zırvalık. yahu kardeşim, o çanta alınıyorsa o koridor tıkanacak. aldırma işte onları, aldırma!
 • hakkında çok ama çok acil yardıma ihtiyacım hede. check in yaptırırken bagaj var mı deyince küçük el valizini verdim yanımda keman vardı onu unuttum aldım geldim şu an giriş numarasının olduğu kapının önündeyim direk ucağa geçeceğiz. bir sıkıntı olur mu? benim kemanın üstünde falan etiket yok? lütfen acil. kontuara geri mi döneyim.

  edit: bir sıkıntı olmadı, bu ne diye bile sormadılar. aynı durum başına gelen olursa sıkıntı olmuyor. firma pegasus bu arada.