şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle başkalarını aşağı çekmek hiç huyum değildir. bana giren çıkan yok, herkesin kendi hayatı ve kendi kısmeti. bu girdi bir tespittir yalnızca. ancak aynı ülkedeki diğer maaşlara bakınca arada ciddi fark var. umarım diğer maaşlarda aynı seviyeye gelir.
    pilot maaşların; bilgi birikimleri, über yetenekleri vs ile açıklayan arkadaşlar 5 yıllık kabin memurunun aylık 13-15bin tl geliri olacak hangi eğitim, yetenek, hizmet ve bilgi birikimi olduğunu söyleyebilir mi?
    kabin memur maaşı
    yada şöyle söyliyeyim hizmet sektöründe, iş alımında o işe yönelik eğitim veya tecrübe şartı olmayan bir pozisyonda başlangıç maaşı olarak 5-6bin lira alan var mıdır? yine bu daha az alsınlar demek değil. ama kıyaslayınca baya yüksek bir maaş.
    - hayatını riske atıyor ama diye hemen ağlamayın.
    - “ vud yu layk çikın or pasta”dan öteye gitmeyen yabancı dil bilgisini de ekleyelim. bunun ötesine geçenleri tebrik ederim.

okuduğunu anlayana edit1: sürekli eğitimden bahsediliyor. ancak bu iş başı eğitim. yani senin işe girmeden önce elinde olan bir bilgi değil. bu eğitim işin gereklilikleri ve daha kalifiye olması yüzünden mecburen veriliyor diyebiliriz. desenki “kardeşim ben bunun eğitimini aldım, emek verdim, hakettim aldım bu işi, sen o bilgiyi bilmiyorsun” haklısın.
    yani bir hastane alakasız bölümlerden mezun olanlara iş ilanı açıp zeka, karakter, fiziksel özellik vs belli başlı kriterlerle bundan doktor olur deyip işe alıp, tıp eğitimi verse ne güzel olurdu değil mi? ha bu kabin memurları için güzel birşey ama o kadar eğitimi var bu işin diye eğitim işini abartmayın.

okuduğunu anlayana edit2: bazı mantıklı mesajlara göre radyasyon/sağlık sorunları ve hayatın aşırı düzensizliğine hak veriyor , geri kalanları saçma buluyorum.
    sağlık ve zaman geri getirilemeyecek şeyler. buna saygı duyarım.

ironik edit: öyle bir hale getirdinizki o zaman sık sık uçan yolcuya para ödensin sonuçta riskli ve yorucu bir durum ( şaka lan bu kısım).

okuduğunu anlamayan editi1: beğenmediği yorum içerik görünce karşıt fikir vermek yerine ancak hakaret eden onun bunun çocuklarına kafam girsin

okuduğunu anlamayan editi2: sen nerde biliyorsun diyen önce okumayı öğren. mesajda thy kabin hizmetleri başkanının gazeteye verdiği röporaj var. onun ilan ettiği bilgiyi birde sağa sola sorup teyit etmeme gerek yok.

okuduğunu anlamayan editi3: paragrafın başında zaten söylemişim umarım diğerleri de o seviyede maaş alır diye. ancak zorlukları olan çok sayıda iş varken çok azı aynı seviyede maaş alıyor.

okuduğunu anlamayan editi4: merak etmeyin bu maaşları kıskanmayacak kadar yüksek gelirim var ama hepinizin kendi aranızda konuştuğu şeyleri dile getirnce bırada duyar kasmaya gerek yok.

okuduğunu anlamayan editi5: şunu yapmadan önce bunu yap diyen sığırları anlamıyorum. ön koşul mu var bir konudan bahsetmek için. bu sefer direkt bundan bahsetmek istedim.

okuduğunu anlamayan editi6: okumadan havlayanlar bu maaş yüksek mi yüksek! düşsün diyen yok. ama aklı selim bir şekilde neden yüksek, neden bu yüksek maaş hakediliyor bana adil gelmiyor. yok kendi maaşı düşükmüş, yok çekemiyormuş. ortada çekilemeyen birşey yok. çekemediğim tek şey beyinsizce saldıranlar.

okuduğunu anlamayan editi7: bu tiplerle aynı seviyede olmamak için editi baştan editlemeyi düşündüm ama yapmamıştım. şimdi yaptım.

okuduğunu anlamayan editi8: güzel açıklamış. bari bunu anlayın

adi editi: hakaret ve küfür edenlerden en adi olan talihlileri aranızdan seçip gerkeli adımları atıcam. mahkemeden elinize bir yazı geldiğinde kutumu yeşillendirmeyin sakın sayın adiler.
  • kime gore asiri? neye gore asiri? senden cok kazaniyor olmasi mi kazandigi maasi asiri yapiyor yoksa is basvurusu yapip reddedilmek mi? ya da cekemedigin bir arkadasin bu isi yapiyor ve her bulustugunuzda kiskaniyor musun?

bu kadar sacmalayabilmek icin bunlardan daha "olgun" bir sebep gelmiyor aklima.

meslegin zorluklarini filan tartismaya gerek yok, her isin kendine gore bir cok zorlugu vardir. ama soyle bir kesintisiz 8 saat uc bakalim nasil bir tepki veriyor vucudun? kendin gibi 4 tane rahatsizla muhatap olmak zorunda kal bakalim neler hissediyorsun..

ustelik maas ile egitim arasinda bir dogru oranti yok ki? 17 yasinda filan misin cok okuyan cok kazanir, cok iyi ingilizce konusan cok kazanir filan mi saniyorsun? ofise gelen temizlikci bayan bizimkinin yani sira 8-9 ofise daha gidiyor. aylik geliri muhtemelen 2 kabin memuru maasindan fazladir. ayaklanalim mi?
  • soyunma kabini memuru mu
    ne kabini bu tuvalet kabini mi yoksa
  • boyle basliklar acan tipteki heriflerin tukettigi oksijenin israfindan daha masrafli degildir.
  • kabin memurluğu görünenin aksine zor bir meslek. çalışmak zorunda olduğum süreyi doldurur doldurmaz, kazandığım paraya rağmen bıraktım ben mesleği. bir daha da o paranın 5 katını da verseler tekrar yapmam. ayrıca bu parayı sadece thy veriyor, diğer charter firmalarda uçuş olmadığı zamanlar aylık kazanç 2000'e kadar düşüyor.

şimdi üşendim ama merak edene zorluklarını anlatırım. yeşillendirirlerse.

edit: adam bana 'bırakın bu işleri maldivlerde 4 gün tatil yapıyosunuz!!! mesleği zor gösterme çabanız neden?? yalancısınız!!' diye mesaj atmış. kabin memuru musunuz? diyorum, hayır ama biraz bilgim var diyor. hahahaha gerçekten hiçbir bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlara bayılıyorum. kanser hücresi gibi her yerdeler. tamam evet oooh her gün maldivler, bahamalar. kokpitte çılgın partiler. sonra gelsin 20 bin maaşlar. siz de kabin memuru olmayın diye de yalan söylüyoruz işte böyle ama zaten büyük ihtimalle isteseniz de olamazsınız çünkü benim girdiğim dönemde aşırı kolay olan ingilizce sınavına giren 200 kişiden 50 üstü alıp geçen sayısı sekizdi. sekiz. sonra kıbın mımırlığı çık kılıy. tamam sen de ol sen de kazan o parayı o zaman. sanki yoluna taş koyan var.
  • alsın. sana ne bana ne amk. kaç aldıklarını da bilmiyorum bu arada. ama isterim ki daha da yüksek alsınlar. niye? çünkü ortada bir emek var. bu insanların evi barkı yok. uzun seferlerde özellikle yarım gün uçakta geçiyor. bir gün gittikleri yerde kalıp ertesi gün yine yoldalar. havayolları bunları uçuş sınırlarının limitlerine kadar zorluyor. sürekli çalışıyor adamlar. üstelik bir de kaprislerini çekiyorlar. içeceği beğenmeyen, yemek soğuk diyen, istediği filmi bulamayan, kat kat battaniye isteyen, bilet aldığı koltukta değil de başkasında seyahat etmek isteyen, bir de sarkanlar asılanlar..

herkes yüksek maaş alsın. kaç tane kabin çalışanı var ki diyelim ekonomiye yük oluyorlar? ayrıca demek ki kolay bir iş de değil, öyle olsa havayolları gerizekalı mı asgari ücrete adam çalıştırabilecekken daha yüksek miktarlarda ödeme yapsınlar? kamuya danışman almıyorlar, adamlar kar yapma derdinde.

edit: bir de eğitim var. bu sorgulanacağına lise mezunu müteahhit neden 400 ev parasını cukkalıyor, hele bunun çocukları hiçbir şey yapmadan baba parasını nasıl eziyor alemlerde, bunu sorgulamak lazım.
  • daha iyilerine layıklar.
  • kabin memurları maaşlarını eleştiren kişilerin hiç birisinin etrafında kabinden birilerinin olmadığını gösteren vuku. bir kabin memuru normalde 5-8 bin arası maaş alır fakat ;
    bu aldığı maaşa,
    - istanbulda ikamet etme şartı vardır. burada ödeyeceğiniz kira maaşın içersine eklidir. ailenle zaten burada yaşıyorsan bu senin avantajındır.

- yol parası eklidir ( gecenin bir yarısı da gidiyor olsanız bile km başına benzin parası verilir taksi kullanıyorsan o senin sorunun ve araban varsa da otopark parası vermez )

- yabancı ülkelere edilen yolculuklarda sadece kahvaltı ücreti verirlir. diğer kısımları maaşa eklidir ve oralarda ne yiyeceğin umrularında olmaz.

- kılık kıyafetlerinin hepsi kuru temizlemeye verilmesi gerekir. ona göre tertip düzen istenir . bunun ücreti de maaşa eklidir.

- bayanların bakımlarının her zaman iyi olması, dip boyasından makyajına herşeyin sürekli düzenli olmasına dikkat ederler bu ücret te maaşa eklidir.

- yurt dışına çıktığınız taktirde oradan aileniz ile kuracağınız irtibat ( telefon ya da internet ) ücretleriniz maaşınıza eklidir.

- uzun yatılarda o ülkede gezebilirsiniz gerekli izinleri alıp ama thy nin tercihi odada kilitli oturup kendi kendinize zaman geçirmenizdir. ( ve bu mesaiden sayılmaz ) gerekli olmadığı taktirde otelden çıkmamanız. çıkarsanız hiç bir ücretinizi karşılamaz.

daha bunlara sayabileceğim 3-5 extra neden sunabilirim .

bunların hepsi maaşa dahildir. bunları düşünerek tekrar yorumlamanız daha sağlıklı olur sayın amına koduklarım.

edit: bunlara bir kaç şey daha eklemek istedim ama bunlar maddi degil.
    - gün boyu radyasyon alırlar ve bu nedenle kanser olma riskleri çok fazla olur.
    - bu radyasyon nedeni ile çoğunu çocuğu olmamaya başlar ve ya çok nadir olur. (anladın mı şimdi neden hepsi kedi besliyor diye )
    - her uçuşta ölüm riski var. bu bile büyük bir kıstas çünkü kurtuluşları yok.
    - ve sürekli saçma sapan insanları ( thy ye bindik tabiki en iyisini yiyip en iyi hizmeti göreceğiz laaann ) sürekli memnun etmek,gülmek ve var olan sorunları ivedilikle çözmek zorundasınız.. ( bussiesstaki kokonoları saymıyorum bile )
  • 9 yıldır thy'de kabin memuru olarak çalışıyorum. daha o paraya yaklaşamadım bile.
    hangi thy bu.
    biz farklı thy'de mi çalışıyoruz amk.