şükela:  tümü | bugün
 • uçuş görevinin icrasında yolcu emniyeti ve konforundan kabin amirine karşı sorumlu, geçerli sertifikaya sahip kabin ekibi üyesidir.
 • (bkz: kabin ekibi)
 • hostes, host, stivırd gibi gereksiz sözcükler yerine gayet uygun görünen olan kullanım. sektörün içindekiler bunu tercih ederler.
 • bir an önce askere gidip geldikten sonra, ingilizce sınavına da girip yapmak istediğim meslek. bugün iş ilanlarının birisinde gördüm de içimde bir şey kanatlandı. jules verne okuyarak, hep bir serüven içinde hayal ettim kendimi yıllar boyunca ama çalışmaya başladıktan sonra en büyük serüven: bilgisayarın saniyesine bakıp nefesimi tutma denemeleriydi. demek ki yanlış meslek seçmişim. 6 yıl önce mimarlık nedir diye sözlüğe baktığımda, bir çift kanattır entrysini görüp kuş gibi uçacağımı düşünmüştüm. ama okurken ve çalışırken sadece ego mastürbasyonlarına tanık olduğum için olsa gerek, artık bir şey yapmak istemiyorum. çok uzağı gören gözlerim, arabada giderken tabelaları okuyamıyor. autocadin siyah fonu sadece mide bulantısına neden oluyor. zaten bir çift kanattır yazan çocuk da 5 yıldır entry girmiyor. 12 tane entry girmiş, en önemlisi bana patladı. bir çift kanata ihtiyacım var, bulutların üzerinde ilerlemek ve dilini bilmediğim bir ülkenin sokaklarında yürümek istiyorum sadece. başka insanların fotoğrafını çekip hayatı yakalamak istiyorum.

  hayat tüm gün başkasının oturacağı evi düşünerek koltukta oturmak, omuriliğin s çizmesi, gözlerin buğulanması değil. başka bir şey olmalı. başka bir cevabı olmalı lan sözlük. kabin memuru olayım, eğer o da olmazsa, kendi teknemin kaptanı olurum.
 • kabin memurları (kabinus memurus); havaalanları ve otel lobilerinin yanı sıra duane read’lerde, conway’lerde, isetan'larda ve shanghai halk pazarlarında sık sık ve sürüler halinde görülürler. genellikle lacivert renkli olurlar ve başlarında (biraz daha irice duran) kraliçe kabin memurları (kabinus amirus) bulunur. havaalanı ve otel lobileri dışında görülenler lacivert renkli olmadığından halk arasında kabin memuru olarak bilinmezler; ancak bu, büyük bir yanılgıdır.

  çok dayanıklı olan kabin memurları, kaç saat uçarlarsa uçsunlar yere iner inmez kolayca renk değiştirirler ve yukarıda sözünü ettiğimiz mekanlara sökün ederek, kendilerinden geçerler. mütemadiyen bu tip mekanları kollarlar ve en temel gıdalarını buralardan alırlar.

  doğa bilimciler, sadece karıncaların kendi bedenlerinin 5-6 katı ağırlığındaki yiyecek kırıntılarını taşıyabildiklerini söyleyerek, kabinus memurusların bu durumuna hayret ederler. gerçekte, asıl hayret edilmesi gereken ise; sözünü ettiğimiz doğa bilimcilerin, bu yaşlarına kadar, kıtalararası uçuşlardan dönen herhangi bir kabin memuru görmemiş olması ve bu konudaki cehaletleridir.

  kabin memurları, bahsedilen inanılmaz ağırlıkları, yaradan’dan aldıkları gizli bir güçle eşleri/ailelerinin onları göreceği noktaya kadar taşırlar; ve tam da o noktada kaç saattir uçtuklarını, idmansız normal bir insanın dayanamayacağı kadar uzun zamandır uykusuz olduklarını ve ne kadar yorulduklarını hatırlarlar. bu dakikadan sonra bir kibrit kutusunu bile taşıyamayacak hale gelir, halk arasında 'fatal error vermek' veya 'agd olmak' olarak da tabir edilen; en basit fiziksel aktiviteyi yapamayacak, en basit sorulara bile cevap vereyemeyecek şekilde, zihin ve beden yetersizliği durumu yaşamaya başlarlar.

  kabinus memuruslar, sivil havacılık otoritelerinin bir sabır projesidirler.
  bir rivayete göre; uçmaya başladıkları günden, emekli oldukları güne dek, yorgunluk ve uykusuzluktan aklını yitirmek suretiyle kendini ateşe vermemeyi başarmış her kabinus memurusun allah katında tüm günahları affoluyormuş.

  ve son olarak kabinus memuruslar, bir ya da iki tane yavrularlar; ancak yavrular henüz sütten bile kesilmemişken, "ben biraz yavruma yiyecek toplayıp da geleyim" diyerek uçup giderler ve gidiş o gidiştir.
 • nedense işinden ya da muhtemel işinden memnun olmayanların b planı olarak gördüğü ünvan. thy'nin kabin memurluğu başvuruları devam ediyor bu arada.
  http://forum.memurlar.net/konu/1042926/
 • thy için şu şekilde özellikleri barındır.

  http://www.havais.org.tr/…_ve_terfi_yonetmeligi.pdf
 • genellikle "ne iş yapıyorsun" sorusuna yanıt olarak verildiğinde "yurt içi mi yurt dışı mı" artçı sorusuna maruz kalınan bir meslek.

  bir benzeri için de (bkz: kaç kilo bu)
 • ucus oncesi briefing mottolari "hersey standart", atasozleri "yapcak bisi yok"tur. kabin "memuru" denmesine ragmen maalesef mavi yakali iscilerdir.
 • her duyduğumda aklıma mağazalardaki deneme kabinlerinin önünde bekleyen komisyon avcısı çalışanlar gelir.