şükela:  tümü | bugün
 • oral-b şarjlı diş fırçalarında senelerdir olan özellik.
 • kablosuz elektrik ve kablosuz güç iletiminin bir sonucu.

  şu an ne seviyede derseniz kablosuz elektriği salan ve toplayan sistem laptop'ınıza bağlanıyor (şu an bir projeksiyon cihazı kadar ve maliyeti $400). ev dışındayken etrafa saldığı enerji ile kablosuz mouse'unuzu ve kablosuz taşınabilir yazıcınızı kullanabiliyorsunuz. evdeykense prize taktığınız bir verici ile laptop'ınızı ve geri kalan kablsouz elektrikle şarj olan cihazlarınızı şarj ediyorsunuz.

  ne zaman son kullanıcı ile buluşacak? maliyeti düştüğü ve ekran paneline gömecek kadar ufaldığı zaman. o da çok uzak bir gelecek değil...

  (bkz: intel inside)
 • ikibinli yılların başlarında yakın bir arkadaşım bir telefon ithalatçısının bahçeşehir migros içinde açtığı standda çalışıyordu. ben de arada sırada yanına uğrar geyik çevirirdim. o zamanlar bu telefon işlerinin henüz bu kadar yaygın olmadığı zamanlardı ve telefon sahibi olmak bile statü sahipliği gibiydi. bu sebeple parası olan hanzo kişiler altın kolye alır gibi "en pahalısı hangisiyse ondan ver aga" modunda takılırdı. tabii bu da çok komik durumlara sebep veriyordu.

  sanırım nokia'nın yeni bir modeli çıkmıştı o zaman* ve hayyyvan gibi pahalıydı. benim orada bulunduğum bir gün, bu bahsettiğim sonradan görmelerden biri standa yaklaşıp arkadaşla yaklaşık şöyle bir muhabbete girişmişti:

  - hayırlı işler.
  + teşekkürler efendim.
  - bu nokyanın *yüzyirmibiron modeli var mı sizde?
  + o henüz gelmedi efendim. daha yeni çıktı zaten. haftaya gelir herhalde.
  - bende var ondan ya yeni aldım. *buna göre kılıf var mı sizde?
  + yok efendim.
  - neyse yeaa. bunlar güzel telefon hakkaten. yakında uydudan şarz olacakmış.
  + pardon efendim, anlayamadım?!
  - yeaa nokya sistem yapıyormuş şimdi. uydudan şarz olcakmış bu modeller.
  + *ben onu duymadım efendim ama doğrudur yani!
  - sadece burda durmakla olmaz bu işler. sattığın malın özelliğini bileceksin. neyse sayemde öğrenmiş oldun. hadi iyi akşamlar...

  sonrasında acaip gülmüştük bu muhabbete. adam o kadar para verince uydudan şarj olma işi mantıklı gelmiş tabi.
 • (bkz: witricity)
 • belli bir stand, tabla, aparat üstüne/yanına koyarak yaptığınız sürece anlamı olmayan şey. hatta çok uzun konuşmalarda kablo takılı konuşma denilen şeyi bununla yapamazsınız bile.
  ha bu bir sonraki aşamanın (uzaktan ve kablosuz) ilk aşaması olacaktır. o kesin. o kısmına sözüm yok. ama jackı takmak yerine bunu kullanmak hi-end kullanmak değil, görgüsüzlüktür.
  5 yıl sonra düşüncem değişmedi. ama görgüsüzlük demeye gerek yok :) yine de çok gerekli değil. zaten artık bir lenovo vibe p1 kullanıcısı olarak 2 gün giden şarjı 1 saat 40 dakikada yapıyorum. 15 dakika şarj edip tüm gündüz telefonu kullanabiliyorum.
 • yurdum insanı kablosuz şarz diyip tesla'nın kemiklerini sızlatacaktır.