şükela:  tümü | bugün
  • "kimse beni yemesin" diye kendini koruyan antep fıstığıdır, saygı duymak lazım.*
  • umut sarıkaya tipi mutsuzluk tanımlarına örnek olabilecek şerefsiz evladıdır.
    müteaddit defalar diş kırılma tehlikesi atlatmama sebep olmuştur.
    bendeki inat ise ayrı bir salaklık konusu. açamayacağımı bilmeme rağmen her seferinde girişirim bu tip antep fıstıklarına.
  • şam'dan geldiği halde kendisine antepli dendiği için içine kapanmıştır.
    (bkz: şam fıstığı)
  • fıstıksever bireyin en sonunda hiç antep fıstığı kalmayınca dişini kırmak pahasına kemirdiğidir kimi zaman...
  • kaplumbağa tarzı bir savunma şekli olan antep fıstığıdır..imitasyoncudur
  • çerez tabağı teoremi

evlenmeyen yaşı geçmiş bir müşterime geçenlerde 'evlen de çoluk çocuk sahibi ol' dedim.
    aşağıdaki teoriyi aktardı.bir kuruyemiş tabağı kalabalık bir grubun önüne geldiği zaman sırasıyla önce antepfıstıkları, ardından bademler, fındıklar gider.en sona beyaz ve sarı leblebiler kalır. eğer belli bir yasa kadar evlenmemişsen de durum farklı olmaz. ya kalan leblebiler ve ay çekirdekleri ile idare edersin, yada olur ya bir fıstık bulurum diye
    tabağı karıştırır durursun…

bunun üzerine; diğer arkadaşımız şöyle söyledi :' aynı tabakta ucu açılmamış kabuklu antepfıstıkları da kalır . herkes bir eller, bakar ama kimse açmaya cesaret edemez, tabağa geri bırakır. onlara ulaşmak cesaret ister. dişine güveneceksin ki kıracaksın ki, içinde gizlediği lezzete ulaşabilesin. ama risklidir, dişini kırabilirsin.' sairin dediği gibi: 'daha ne güzellikler vardı derinlerde. bazen korktuk.. bazen gücümüz yetmedi.'
  • eğer sevgilisinden ayrıldığı için, işinden olduğu için, okulu uzattığı için vs sebeplerden içmekte olan kişinin karşısına çıktıysa bu artık son darbe olur. ömür törpüsüdür. allah muhafaza, insanı intihara kadar götürür.
  • açılması için özel bir aleti bulunan fıstıktır.

ismini bilmiyorum aletin. böyle kerpetene benziyor görünüş itibariyle. ağzı fıstığın tam oturması için uygun olarak dizayn edilmiş. yerleştiriyorsun kapalı fıstığı içine, sıkıyorsun, tam olması gerektiği yerden pıt diye açılıyor, yiyorsun. ama bazen bu olay o kadar ilgisini çekiyor ki insanın tabak tabak dolaşıp açılmamış fıstık arıyorsun. böyle tiryaki gibin, manyaklık gibin bişe yani.
  • açmaya çalışsanız dişlerinizi zorlar, açmayı başarsanız bile yarım yamalak açılma ihtimali vardır. zaten sızlayan dişlerinizle bi de yarım yamalak açtıysanız içindeki fıstığa uzanamazsınız, iyice raydan cıkarsınız. o anın cinnetiyle de bana yar olmadıysan kimseye olamazsın düsturuyla bilimum etkisiz hale getirme işlemine maruz kalır ( camdan aşağı atma, çöpe atma, arkadaşın kafaya atma vs.) kısacası ne isaya ne musaya yarar, uzak durulmasında fayda var
  • hele hele cerez tabagi uzun süredir masada duruyorsa, kimbilir kac kisinin agzinda geveleyip te acamadigi icin cerez tabaginda geri koydugunu düsündügümden yemeye yeltenmeyecegim fistiktir.