şükela:  tümü | bugün
 • kisaca 'gun' de denir..
 • artik sosyetiklesme sonucu toplanma sirasinda evin icinde terlik yerine ayakkabi giyilen sosyal aktivite. turk kadinlarinin katildigi sosyal aktivitelerin yuzde ellisini falan kapsayan hede. eger sizde yapiliyosa ve olay sirasinda siz evde yoksaniz baya iyi oluyo zira aksam kalanlari yemek cok guzel.
 • bir de behçet necatigil şiiriymiş:

  biliyorum saadet
  bana dünyada gelmez
  ölümü bekliyorum.
 • yasamlarinin kisir donguye girdigini hisseden ev kadinlarinin kisir yiyerek bu donguyu kirma isteklerini gerceklestirmelerine zemin hazirlayan uyduruk bir gelenek. bu tarz gunlerin toplanip her ay birbirlerine dolar, avro, altin, tahvil gibisinden yatirim araclari aldiklari turleri de vardir. ancak bu gelenek, iktisadi hayatimiza renk kattigi dusunulse bile kisira, borege, keke, caya vs. harcanan paralar, bol karbonhidrat sonucu alinan kilolar ve bu kilolar sonucu zayiflamaya dokulen onca para ve bir de ustune kilo ile gelen psikolojik uzuntu ve bunu muteakip "ay kocam beni aldatiyor mu?" tarzinda icin icini yemeler goz onune alinirsa "bu is karli midir?" sorusunu akla getirmelidir.

  boyle gunlerin rituelleri de vardir: ev sahibesinin yeni alinmis bir nesnesini (elbise, beyaz esya, mobilya vs.) diger kadinlara gosterme, tanitma, ovme takintisi; toplulugun ortak tanisigi hakindaki son dedikodulari paylasma fetisi; orgu, nakis, yemek turunden el zanaatlarin aylik doruk toplantilari ve favori dizilerin senaryolarinin gozden gecirme bildirgesi sunumu bunlar arasinda sayilabilir.
 • nazlı erayın ilk kitabı "ah bayım ah"daki ilk hikayedir. kapıcı idris efendinin karısı ayşe hanımın kabul gününde geçer anlatılanlar. güne, marmara apartmanının kapıcısı hicaz hanım, aynı apartmandan, dört numaradan besleme halime hanım, kocası halk ozanı diye övünen kapıcı-bahçıvan arif efendinin karısı cihan hanım, gıda pazarının üstündeki apartmandan evlatlık ahuzar hanım ve gündelikçi satı hanım gelirler. hikayenin ilginç yanı şudur ki bu kadınların hepsi de çok zengindirler. biri kürküyle gelir, diğeri parmaklarında parlayan ışıl ışıl yüzüklerle. ayşe hanımın hizmetçisi banka müdürünün karısı leyla, satı hanımınki doktorun karısı müşerref ve nazife hanımınki müteahhidin karısı sibeldir. çok ilginç bir yerdeğiştirme söz konusu yani hikayede. konuşulan konular da yine kadınların kocalarının meslekleriyle paralel. öyle çok şahane olmasa da şaşırtıcı bir hikaye olmuş.
 • işi gücü olmayan ev hanımlarının vakit geçirmek,dedikodunun dibine vurmak amaçlı düzenledikleri bol kalorili toplantı çeşidi.
 • arifesinde; evdeki mutluluğu, huzuru, refah ve güven ortamını kökünden sarsan; örf, adet, gelenek, göreneklerimizden biri. annenin hamaratlığının teste tabi tutumasıdır.