şükela:  tümü | bugün
 • türk mutfağı yemeklerinden kuzu eti, nohut, pirinç, soğan, domates ve yeşilbierle yapılan etli pilav. malzemeler :
  2 baş beyaz büyük kuru soğan
  1 küçük baş soğan (eti haşlamak için)
  1 kg parça kuzu eti (orta yağlı)
  1 su bardağı haşlanmış nohut
  3 su bardağı amerikan pirinci
  3 su bardağı sıcak et suyu
  ½ paket tereyağı
  1-2 adet yeşil biber
  tuz, karabiber, maydanoz

  hazırlanış :
  parça et 1 küçük baş soğanla beraber iyice yumuşayana kadar haşlanır. haşlandıktan sonra çok küçük olmayacak şekilde didiklenir. soğanlar yarım ay şeklinde doğranır, biraz tuz ve karabiber ile ovulur. düz tabanlı bir pilav tenceresinin en altına soğanlar yayılır. soğanın üzerine etler serilir. etin üstüne haşlanmış nohut ve parmak boğumu büyüklüğünde doğranmış yeşil biber konur. bunların üzerine amerikan pirinci serilir. 3 bardak et suyu , tuz ve eritilmiş tereyağı dökülür. orta ateşte kaynayana kadar ve kaynadıktan sonra kısık ateşte pirinçler yumuşayana kadar pişirilir. pişerken hiç karıştırılmaması önemlidir. kabune pişince üstüne temiz bir bez konur ve 15 dakika demlendirir. demlendikten sonra tahta bir kaşıkla pirinçler kırılmadan alt üst ederek iyice karıştırılır. servis tabağına kubbe şeklinde alınır. üzeri karabiber ve maydanozla süslenerek servis yapılır.
  http://www.afiyetolsun.net/…sp?tarifid=68&ad=kabune

  alternatif tarif:

  içindekiler ölçü miktar
  koyun eti (kemiksiz) - - 360 gram
  soğan 2 orta boy 150 gram
  margarin 6 yemek kaşığı 60 gram
  domates 2 küçük boy 200 gram
  su (sicak) 3 1/2 su bardağı 700 gram
  tuz 2 1/2 tatlı kaşığı 15 gram
  kara biber 1 tatlı kaşığı 2 gram
  pirinç 2 su bardağı 360 gram

  yapılışı

  eti, 2 santimetreküp irilikte doğra. soğanı soy, yıka, ince ince doğra. et ve soğanı yağla birlikte kısık ateşte etin kendi suyu ile 40 dakika kadar pişir. domatesleri yıka, etin içine rendele, sıcak su, tuz, kara biber koy ve et yumuşayıncaya değin, kısık ateşte pişirmeye devam et. pirinci yıka, süz, kaynamakta olan etli karışıma koy ve karıştır. önce orta, sonra kısık ateşte suyunu çekene değin 15-20 dakika pişir, üzerine peçete koyup 20 dakika dinlendir.

  porsiyon adedi: 6

  besin değeri
  (yaklaşık 1 porsiyonun)

  enerji 455 cal
  protein 14,3 g
  yağ 21.3 g
  karbonhidrat 49,9 g
  kalsiyum 25 mg
  demir 1.42 mg
  fosfor 156 mg
  çinko 3 mg
  sodyum 633 mg
  a vitamini 500 iu
  tiamin 0,14 mg
  riboflavin 0,13 mg
  niasin 4,08 mg
  c vitamini 4 mg
  kolesterol 42 mg

  http://www.kultur.gov.tr/…ultur_tr.asp?belgeno=6154
 • ısparta yöresel yemeğidir. domatesli olmaz ayrıyetten...
 • ısparta yöresine ait düğün yemeğidir.
  bir yıldır tanıdık birinin düğününü bekliyordum nihayet yakında tadına bakabileceğim.
  lokantalarda da var ama lezzet farkı oluyormuş evde yapılanla.
 • dolgun pirinçten yapılan pilavımız tatlı soğanın halka halka doğranıp karabiber ve tuz ile ovularak bakır kazanların altına konur. üzerine haşlanmış nohut ilave edilir. nohutun üzerine önceden haşlanmış kuzu kaburgalarının etlerinin didilerek üzerine takviye olur. bunun üzerine dolgun pirinçler ıslatılıp temizliği yapıldıktan sonra bire birbuçuk ölçeğinde pirinç ve et suyu ilave edilirek saç ayağında üzüm asmasının çırpısyla harlı ateşte 15 dakika içerisinde pişirilir ve kaynatılır. suyunu çekmiş ve pişmiş olan pirinci ocaktan indirmeden önce üzerine kızartılan tereyağı dökülür. daha sonra ocaktan indirilerek dinlendirmeye alınır. servis yaparken en altta olan nohut ve etin porselen çorba kabında en alt bölüme yerleştirilerek, üzerine pirinç takviye edilerek ve bunu ters bir şekilde tabağa kapatıp, et ve nohut üzerine gelecek şekilde servis yapılır.
  http://www.kebapcikadir.com.tr/…ezzetler.aspx?yid=2
 • burdur yöresinde özellikle düğünlerde yapılan başyapıt. o olmadan düğünler tatsız tuzsuz olur.
 • burdur degil isparta yoresine ait yemektir. burdur dugunlerinde pilav uzerine cekme tabir edilen firinlanmis et nohut corba helva seklinde menu olur.
 • ısparta'nın en güzel yemeğidir. sıradan bir etli pilav ile kesinlikle karıştırılmaması gerekir. ısparta düğünlerinde önce etli kuru fasulye, arkasından kabune, arkasından yine bir şaheser olan ısparta usulü irmik helvası gelir. final ise helvanın üzerine sofraya tekrar gelen kabune ile yapılır.
 • dayımın vefatının sene-i devriyyesinde yaptırıp yedirdiğimiz olağanüstü lezzet.