şükela:  tümü | bugün
 • gerçekliğine inanmadığım insan türüdür. ne kadara aldın abi bu iphone 5s'i diye sorarsın, "hediye geldi o yea" diye cevap verir. insanı iphone hediye edecek kadar zengin bir yakını olmadığına üzen bir tiptir aynı zamanda.
 • muhtemelen size borcu olan insandır. ödemesi gereken paranın sefasını sürdüğü belli olmasın diye yalan söyler.
 • daha küçük yaşlarda her şeye "almanya'dan geldi" diyen tiptir. bu kalemi nerden aldın? almanya'dan geldi. bu kumandalı arabayı nerden aldın? almanya'dan geldi. geçenlerde hayvan gibi pahalı bir objektif gördüm birinde, "doğum günümde geldi" dedi ya. bana en son doğum günümde pastel boya gelmişti.
 • mütevazı insan. sahip olduğu şey her neyse pahalı diye insanların ona anlamsız ilgi göstermesini istmiyordur. karakteriyle değer görmek istiyordur. belki çevresindekileri ezmek istemiyordur. hava atmak için ucuz yollara başvurmuyordur. üzerine fazla gitmeyin; sıçarım ağzınıza.
 • ezik insan tipidir.
  bunlar çok yönlüdür. birkaç yönden ele alacak olursak;

  mesela çalışan insanları ele alırsak
  üçe ayrılır.
  birinci grup: bu tip insanların kullandığı herşey firmaya aittir. (ilaç mümesilleri gibi) mesela laptop verirler, cep telefonu verirler vs. bu tip kişilerle konuştuğunuzda "yok be abi. işte firma tanıtımda kullanmamız için verdi" diyemeyeceklerinden hediye geldi demeyi tercih ederler. zira ayaklarındaki dona kadar firmaya aittir. işten ayrılınca da "sattım abi..." gibi cümleler kurmaları muhtemeldir.
  ikinci grup: bu tip insanlar çalıştıkları yerin imkanlarını sömüren gruptur. firmaya gelen birçok malzemeyi veya firma vasıtasıyla alınan malzemeleri kendi üzerine geçirirler. bu kişilerde işyerinden arakladım diyemeyeceğinden hediye geldi derler. bunun iki sebebi vardır. eğer kurum bir kamu kuruluşuysa zimmete mal geçirme veya kamu malını kendi çıkarları için kullanama konuları gündeme gelir. eğer kamu kuruluşu değilse işçileri üç kuruşa çalışırken maaşlarını günü gününe alamazken şirketin imkanlarıyla keyif çatmak her vicdanın kabul edeceği bir durum değildir. bu sebeple de söylemek insan için zordur. bunun yerine hediye geldi demek daha kolay bir bahanedir.
  üçüncü grup ise:
  bu grup insan herşeyi kendisi para ile alır. fakat bu insanlar bunu yaparken genellikle kazıklanmıştır. özellikle kendi işleri ile ilgili materyallerin mutlaka bir yerlerden gelmesi gerektiği gibi bir kanı vardır. çünkü fotoğraf çekmesi gereken bir kişinin elinde kötü bir fotoğraf makinesi görürseniz ve bunu pahalıya aldığını söylerseniz kişi bozulacaktır. parayla aldım dese felan marka daha iyi hem daha ucuz muhabbetleri olacaktır. gereksiz muhabbetler vs...

  çalışmayan kesim içinse:
  bu adamın cebinde para yoktur.. birçok şeye kendisi veya çocuğu heves etmektedir. mesela bilgisayarda porno izlemek face'e girmek benim de hakkım diye düşünür... bulduğu üç kuruşla hemen birşeyler tedarik eder.. alım gücünün olmadığını bilen bireylere karşı da genelde bu bahane hazırdır.

  bonus ezikler:
  bu grup insan en ezik grubu oluşturur. bunların başlıca belirtilerini sayarsak daha kolay anlaşılacaktır.
  marka bağımlısıdırlar: ellerinde imkan olsun yada olmasın mutlaka üzerindeki markadır.
  bir üst kademededirler: etrafındaki insanlara göre daha üstün bir zevke sahip olduklarını düşünürler.. mesela işyerinde veya okulundaki bir arkadaşının üzerinde x markanın geçen seneki bir modeli varsa onun bu seneki modeli olmak zorundadır.
  beğenmeme halleri vardır: bu kişiler bir üstte belirttiğim gibi x markanın son modelini elde edememişlerse mutlaka onunla ilgili bir bahaneleri vardır. şöyle şöyle bir sorunu var veya 6 ay sonra asıl bomba çıkacak onu bekliyorum tarzında bir bahane mutlaka söylerler...
  aykırı hareketler: mutlaka ve mutlaka aykırı hareketleri olur.. onun bambaşka bir insan hatta insan üstü birisi olduğunu hissetmenizi isterler.
  gösteriş halleri: mutlaka ellerindekini sergilemek isterler türlü bahanelerle göze sokarlar ve mutlaka bulundukları ortamda en ideal onlar olurlar.. yani giyim yada aksesuar olarak ortaya koyacakları şey onları diğer kişilerin arasından sıyrılarak yükselmesi o aksesuar yada giyimle dikkat çekmesi gerekir. markayı modeli özellikle göze sokmaya çalışırlar. bazen bunu sözle yaparlar.. başka birisinin giyimini eleştiren birisini görürseniz muhtemelen kendi üzerindekini göstermeye çalışıyordur.
  bu tip insan bunun üstüne birde bunun hediye geldiğini söylerse işte o ezik oğlu eziktir.

  velhasıl böyledir...

  (bkz: fakirlikten utanmak)
  (bkz: ezik insan)

  edit not 1: tabi yukarıdaki bahsettiklerim gerçekten hediye almamış durumda olanlar için geçerlidir. bazı insanlar gerçekten güzel hediyeler alır... mesela ben birçok arkadaşıma yaptığım (genellikle manevi yönü olan maddi) yardımlardan dolayı maddi değeri hatırı sayılır derecede olan hediyeler almışımdır.
  edit not 2:bu arada peşin peşin belirteyim. arkadaşına pahalı bir hediye alıp aynı oranda pahalı bir hediye bekleyen tiplerde yukarıdaki kategorilerden uygun yere girmektedir...
  edit not 3: rüşvet baabında gelen hediyeler hediye değildir.
 • "ortalama bişey söylese eyiydi.." dediğim kişi. hediyedir tamam, onda sorun yok da, asıl bunun "hdy cnm yea" diyen tipi sinir bozar.
 • başkasına ait eşyanın küt diye fiyatı sorulmaz. çok merak ediyorsan, bir zahmet kendin araştırır öğrenirsin.

  senin, 'ouğğğ o para verilir mi' muhabbetini ve artçılarını kimse çekmek zorunda değil.

  (bkz: gördüğü her şeyin fiyatını soran insan)
  (bkz: nezaket 101)
 • bunun birde karşı taraf istemesin aman diye her eline aldığı yeni şeyi hediye geldi diye tanıtanı var.
  ben değilim gözlemim bu, x soruyor o ney, y diyor hediye geldi abi veremem. karaktersiz insanlara karşı güzel bir savunma yöntemi.