şükela:  tümü | bugün
 • şifreli elektrik haberinden sonra, kaçak akaryakıtı önlemek için çip sistemine geçilmesi.

  bir bakımdan faydalı, ancak biraz düşününce, kişisel özgürlüğe aykırı gibi geldi bana. çünkü bütün taşıtların elektronik takibe alınması düşünülüyor. "kaçağı önleyecekseniz akaryakıt satanları takibe alın, herkesi niye takip edeceksiniz" diye itiraz edecekleri susturmak için de araya "teröre karışan araçların takibinin yapılmasını" sıkıştırıyorlar.

  oldu olacak herkese bir çip takılsın, nereye girmiş, ne yemiş, kaç lira harcamış, ne yapmış kaydedilsin. hem sisteme kayıtlı geliri ile farkı çıkarsa nereden buldun diye maliye yakasına yapışsın, hem bir suçtan aranıyorsa nerede olduğu anında görünsün. daha garantili olur.

  alıntı:

  teröre karışan araçların takibinin yapılması ve kaçak akaryakıtın önlenebilmesi için çip sistemine geçiliyor. tüm araçlara takılacak çip, istasyonlarda araçları okuyacak ve tüm bilgiler anında devlete ulaşacak

  habertürk'ün haberine göre kaçak akaryakıt ve terörle mücadele kapsamında tüm taşıtlar elektronik takibe alınıyor. trafiğe tescilli taşıtlara plaka numaralarını da içeren birer kimlik birimi (etiket-çip) takılacak. akaryakıt pompaları da bu etiketleri okuyabilecek. bu sayede hem satılan akaryakıtlar anlık olarak izlenebilecek hem de hangi aracın hangi istasyondan yakıt aldığı sistemde anlık olarak görülebilecek. hem kaçak akaryakıt ve vergi kaçakçılığı ile daha etkin mücadele edilecek hem de terör olayları önlenecek.

  çipi olmayana yakıt yok

  sisteme el yordamıyla giriş olmayacağı için canlı bombalar başta olmak üzere terör gibi farklı suçlardan aranan araçlar ve kişilerin belirlenmesi daha kolay olacak. örneğin herhangi bir suçtan aranan şahsın kullandığı araç akaryakıt istasyonuna yanaştığında çip yoksa yakıt alamayacak. etiket varsa o araç benzin ya da motorin alabilecek. sisteme giriş el yordamıyla olmayacağı için yanlış beyanda olmayacak. aranan aracın plakası, sisteme girildiğinde en son hangi akaryakıt istasyonundan yakıt aldığı görülebilecek. istasyondaki güvenlik kameraları ile de kişiler ortaya çıkarılabilecek. gelir idaresi başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarda emniyet genel müdürlüğü de yer alıyor.

  pompa plakayı okuyacak

  kaçak akaryakıtla mücadele kapsamında maliye bakanlığı’nın yeni yol haritasında plaka üzerinden anlık satış takibinin yapılması yer alıyor. pompalar plakayı otomatik olarak okuyacak, böylece satılan akaryakıt anında izlenecek. araçtan başlayarak tüm istasyonların ne kadar satış yaptığı takip edilirken, maliye her aracın ne kadar yakıt aldığını bildiği için istasyonun yanlış beyanında sistem uyaracak. kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında yürütülecek eylem planına göre, alış-satış bilgileri yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar üzerinden gelir idaresi başkanlığı bilgi işlem merkezi’ne online olarak ulaştırılacak.

  otobüs ve minibüslere izleme

  maliye bakanlığı değeri milyon dolarları bulan otobüs ve minibüs hatlarındaki plaka alım satımlarını da mercek altına alıyor. bu kapsamda tahditli plaka alım ve satımlarının gerçek değeri üzerinden işlem görmesini sağlamak amacıyla gerekli alt yapı oluşturulacak. mevcut uygulamada değeri 1 milyon tl olan bir otobüs hattına ilişkin plakanın satışı daha düşük vergi ödenmesi için 500 bin tl olarak gösterilebiliyor.

  http://www.cnnturk.com/…yakit-ve-terore-cipli-onlem
 • türkiyenin özellikle dogu ve güneydogu komsularinda akaryakit cok ucuz. asagi yukari türkiyenin 4’te biri 5’te biri civarinda seyrediyor. bizde ise devlet akaryakittan fahis miktarlarda vergiler aldigi icin depoyu doldurmak icin her seferinde devlete domaliyoruz. norvecle birlikte dünyanin en pahali benzinini kullanan bir kac ülkeden biriyiz.

  bu uygulamayla devlet diyor ki; sike sike benim fahis vergilendirdigim akaryakiti kullanacaksin ve seni ben sikecegim. öyle cevre ülkelerden ucuza akaryakit alipta üc kurus kar etmene, coluguna cocuguna rizik götürmene izin vermiyorum. sike sike benim fiyatlandirdigim ve ates pahasi olan akaryakiti kullanacaksin ve bunun adi da „ülkemi seviyorum, verdimi ödüyorum“ olacak, vatanseverlik olacak.

  „devlete domaliyorum, vergimi ölüyorum“ seklinde modifiye etmek de mümkün tabii.
 • koca sözlükte bir kişi dışında kimsenin bir şey yazmadığı konu.

  bu çok normal bir durumda, ben mi büyütüyorum anlamadım ki. bütün araçlara çip takılacak deniyor. neyse özel hayat sorun değilse, maddi kısmı için uygulama hayata geçince başlarsınız bir çipe bu kadar para mı istenir, kimi zengin edecekler diye.

  edit: sağolsun sutlu nescafe mesajla uyardı.

  (bkz: bütün araçlara çip takılarak takibe alınması) diye bir konu daha açılmış sonradan. yönetim iki konuyu birleştirir artık.