şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ön edit. konuyu farklı bir başlıkta açmıştık lakin doğrusunun bu başlık olacağını görerek taşıdık.

  elektrik faturamdaki on iki kalem vergiye baktıktan sonra ulaştığım sonuç. devlet şirketlerle anlaşıp seni soymaya kalkarsa sen de ona aynı şekilde karşılık verir onu soymaya kalkarsın. tabi kitlesel anlamda eylemler ortaya koyup kurulu düzeni değiştiremiyorsan ancak bunu yapabilirsin. tek yolun budur. veya kuzu kuzu soyulmayı kabul edersin.

  bir kaç yıl önce son iki yılda haksız yere alınan vergilerimizin geri ödendiğini söylediler. biz de tüketici hakem heyetine baş vurduk. oradan bize üzerinde, 12 kalem saçma sapan isimler altında alınan vergilerin listesinin bulunduğu bir kağıt verdiler. dediler ki bunların şu altı tanesini işaretleyin, tutarı hesaplayıp bize getirin. öyle yaptık. 600 küsür tl tuttu. hakem heyeti bize 6 ay beklememizi bu konuda birikme olduğunu söyledi.

  6 ay sonra hakem heyeti bizi özel elektrik firması olan toros elektriğe yönlendirdi. elimizde karar vardı ve bu kararla toros elektriğe gittiğimizde, aldığımız cevap, yeni çıkan yasada bu vergilerin yasallaştığı ve geri ödemelerin tüketiciye iadesinin iptal edildiği yönünde oldu.

  yani devlet şirketlerle anlaşıp bir kez daha biz vatandaşı öpmüştü. bu olaydan sonra elektrik kaçıran vatandaşlara daha bir hak verdim. en güzelini yapıyorlar zira onları öpmeye çalışanı öpüyorlar. oyunu kuralına göre oynuyorlar. ha diyeceksin ki onların kaçırdığı bizden niye kesiliyor, onu da kaçırana değil sahip çıkamadığını senden alana soracaksın. soramıyorsan susacaksın.

  edit. vergilerin listesini bilahare yazacağım.
 • mecburen, mecburen, mecburiyetten.