şükela:  tümü | bugün soru sor
 • halen güney doğu bölgesinden temin edilebilen mavi bandrollu sigaralar. özellikle ırak'tan ülkemize kaçarlar...
 • nereden kaçırıldığına göre tadları çeşitlilik arzeden sigara türleri. örneğin ıraktan ve benzeri orta ve doğu asyadan gelen sigaralar tabiri caiz ise gırtlak siken sigaralar olarak düşünülebilir. bunun zıttı olarak da avrupadan gelen sigaralar safi şarap kokar, kokularına doyum olmaz. ama içimleri ne yazıkki görünüşleri kadar güzel değildir.
 • kaçak sigara diye kastedilen realite eminönü'nde bi milyona satılan mavi etiketli marlborolar ise ben onları kaçıranın aklına tüküreyim.
  içilmemesine zaten içilmiyor. paketi sote bir yere koyunca (yarın öbürgün sigarasız kalırız gibisinden) durduğu yerde evi leş gibi kokutuyor be arkadaşım. yapmayın böyle işler, kıymetli kaçakçılar. allahın adını verdim bak...
 • üzerinde tapdk bandrolü bulunmayan, dolayısıyla yurda kaçak girmiş ve vergisi ödenmemiş sigaralardır. maliyetinde vergi bulunmadığı için daha ucuza satılır. özellikle türkiye'nin batı sınırına yakın illerinde, piyasa fiyatının hemen hemen 1 ytl. altına rahatlıkla bulunabilir.
 • kaçak olup olmadığını anlamak için bandroldeki mavi elipsi çakmakla ısıtıp ve nasıl beyaza döndüğünü seyrediyorsanız kazıklandığınızın resmidir; ki kaçak diye aldığınız o paket orjinal çıkmıştır.
 • izmirde paketini bir milyona alabileceğiniz ve bugüne kadar duymadığınız markalarla tanışmanızı sağlayan sigaralar. hepsinin cicli bicili paketleri vardır ama içmek için değildirler. hepsi dinamit gibi sert sigaralar. resmen gırtlağınızı söküp alıyorlar.
 • özellikle güneydoğuda sınırda askerlik yapanlara, komutanların alınan her pakete ödenen paranın ilerde mermi ve yola döşenen mayın olarak geri döneceğini söyledikleri, buna rağmen kendilerinin de fosur fosur içtikleri meret..

  (bkz: rockets 40)
 • kuzey irak ve iran'dan guzel yurdumuzun guzide vilayetleri olan sirnak, hakkari, van ve agri'ya kacakci vatandaslarimiz tarafindan katir sirtinda, kimi zaman ise araclarin zulalarinda kacak olarak getirilen sigaralardir. kacak sigarada markalar sampiyonasi yapacak olursak:

  1. gima : guney kore menseili oldugu iddia edilmektedir. erbil'de gorev yapan guney kore askeri birligi icin bolgeye getirildigi rivayet edilmektedir. sert ve bogaz yollarini skip atan bir markadir. fiyati halen 1,50-1,75 ytl. bandinda seyretmektedir.

  2. prestige : bulgaristan'da uretilip birlesik arap emirlikleri/dubai'den irak'a, oradan da yurdumuza getirildigi rivayet edilir. gima'dan daha duzgun bir sigara olup, tadi seklen bizdeki winston lights'a yakindir. bu markamiz ise 1,70-2,00 ytl. bandinda alici bulmaktadir.

  3. rockets 40 : surumden kazanmak isteyen tiryakiler icin birebir. bir pakette 20 degil, 40 dal sigara bulunur. fiyati da sanirim 1,80-2,25 ytl. civarinda seyrediyor.

  diger bir suru ilginc marka bulunmakla birlikte bu modellerin kuzey iraktaki eski model makinelerde cakma olarak imal edildigi soylentiler arasindadir.
 • ülkeye kaçak maçak değil bariz gümrük kapılarından tırlarla ve güpegündüz alemi cihanın nazarları arasında, bazen ispanya üzerinden güney kıbrısa ve oradan mersin limanından ülkeye girerken, en yaygın şekilde hatay sınırından ülkeye beyrut ve israilden alınarak getirilir. üzerlerinde "only sale for duty free" yazan bu ürünlerin merdiven altında üretilen ve eminönünde 1 ytl ye satılan sigaramsı şeylerle karıştırılmaması gerekir. örneğin bizim içtiğimiz marlboro sigarasının fabrikaya üretim maliyetini 60 kuruş olarak düşündüğünüzde aslında 2 ytl-3,5 ytl arasında değişen sigara fiyatlarının fazla olmadığını bilmek lazımdır.
 • artık iyice su kaçırılmış olan sigara türü. üzerinde bandrol olsa dahi daha ilk nefeste ben kaçağım diye bağırmaktadır bu sigaralar. tek yapılabilecek alınan yerin gözüne sokmak olsa bile, paranızın gittiğinin resmidir. özellikle ufak bakkallarda sürekli rastlarken, daha büyük olan tekel bayi, merkezi büfe gibi yerlerde rastlamamaktayım. insanı sadece belli yerlerden sigara almaya itecek kadar canımı sıkmıştır bu kaçak sigara denen meret. kaçak satan yerleri tespit ediniz ve özenle kaçınınız.