şükela:  tümü | bugün
 • mahallede (başka yerde olmaz sadece mahallede!) bir kenara park etmiş ve göze çarptığı için çocuklarca incelemeye alınmış araba, motosiklet veya benzeri bir araca "şüpheli" -ve genelde sinirli- bir şahıs hızla yaklaştığında duyulan feryat / uyarı cümlesi.
  [bu arada "ilk entrisini yazmış olmak istemediğimiz" bir başlık başımıza kaldığında nasıl bunu belirtiyorsak, güzel bir başlık kaldığında da aynı şeyi yapmamız gerekir -ya da en azından iyi olur- diye düşündüğümden şunu ekleyeyim: bu başlığı ben açmamıştım (daha doğrusu aramama rağmen görmemiş ve başka bir şekilde açmıştım; sonra taşıttım doğrusuna) ancak açan yazar entrisini sildiği veya daha büyük bir ihtimalle uçtuğu için böyle oldu. bu vesileyle de meçhul yazarımıza teşekkür ve selâm edelim.*)
 • mahalle arkadaslarinizla komsu mahallenin birinde, bilumum incir, citlembik mevsimine gore seftali, kiraz, karpuz(oha) vb toplarken yirtik dondan cikar gibi ortaya cikan bulundugunuz ortama gore degisken bahce, arsa veya ev sahibinin gorunmesi uzerine kullanilan default uyari cumlesidir.

  'ne gunlerdi beh' dedirtmis, kalbimin kenarciginda ufak bir sizi hissettirmis entrydir.
 • ardından "kaçmayın lan geliyorum" diyen sahip bir kovalamaca başlatır. sonra ya bu kovalamacadan vazgeçer, ya da devam ettirip grubun içindeki en zayıf, ve küçük olanı yakalayıp kulağını çeker ve tövbe ettirene kadar döver. diğerleri de bir köşeye saklanıp arkadaşlarının dayak yemesini pis pis sırıtarak takip ederler.
  (bkz: arkadaşları dayak yerken mal mal sırıtan çocuklar)
 • umut sarıkaya nın karikatürlerinde çok sık kullandığı sözdür.bir keresinde işgal kuvvetleri kralı görünce bu cümleyi kurarak kaçmıştı.
 • kampüsün en inek öğrencisi üç saat boyunca not tutmaktan sıkılıp hava almaya çıkmıştır. bunu fırsat bilen yağmacılar notların üzerine üşüşmüşken zat-ı muhteremin sınıf kapısından girmesiyle duyulan söz.
 • komşunun arabasının tekerine ufak bir tahta parçası bulup sokmak suretiyle tekerin havasını indirip çıkan 'pısss' sesini psikopot bir şekilde duyma ihtiyacını giderirken ,etrafı gözetleyen arkadaşın sizi uyarmak için söylediği söz.tuhaftır ki sanki ortak bir kuralmış gibi birbirinden kilometrelerce uzak yerlerde bile aynı replikler kullanılır.
 • mahallede, köşede duran o lüks arabanın camına oynadığımız topun çarpmasıyla sahibini gördügümüz o dakikalar esnasında arkadaşlarımızdan duydumuz uyarı cumlesi.

  (bkz: 90 larda cocuk olmak)