şükela:  tümü | bugün
 • bir gezegenin veya gok cisminin yer cekimi kuvetinden kurtula bilmenizi saglayip uzaya kaca bilmenizi saglayacak hiza denilir malum cisimden cisime degisir
 • fazla uzaga gitmis olamazlar durumunda göz önüne alınan hız birimi.
 • eğer bir grafik çizer ve x eksenine kaçış hızını y eksenine de korkuyu koyarsak vücudumuz dayandıkça en az y kadar hızlı artan bir x görebiliriz. bir süre sonra x duracak, y artmaya devam edecektir. en sonunda x'in sıfırlanışı y'nin ise tavan yapışıyla bu kovalamaca sonlanacaktır.
 • moleküler yada atomik gaz parçacıklarının, bir gezegenin yer çekim kuvvetinden ve atmosferinden kurtulabilmek için ulaşmak zorunda olduğu minimum hız. bu tür bir kaçışta dünya atmosferinde eksozfer seviyesinde gerçekleşir.
 • herhangi bir şeyin, evrendeki bir kütlenin kendisine uyguladığı yerçekiminden kurtulmak için yukarı doğru ihtiyacı olan hızdır. bu hız dünyamız için saniyede 11.23 km'dir.
 • bazen uzaya gonderilen roketlerin de bu hiza ulasmasi/bu hizda gonderilmesi gerektigi dusunulur.. ancak kacis hizi anlik bir hiz, yani eger bir tasi saatte 40000km ile atmayi basarabilirseniz o tas geri dunya yuzeyine dusmez.. fakat roketlerde surekli bir itis soz konusu, o yuzden bu cins bi hiza ihtiyac yok..

  hesabi ise r uzakligindaki kinetik enerjinin potansiyel enerjiye esitlenmesinden cikiyormus (m kacilmaya calisilan maddenin kutlesi, g evrensel cekim sabiti):

  1/2*m1*v^2 = g*m*m1/r
  v=sqrt(2gm/r)

  gunes yuzeyinde bu ~600km/sn, hatta dunya yorungesinde gunesten kacis hizi ~40km/sn.. yani dunyadan 20km/sn ile kacsaniz bile pek uzaga gidemiyorsunuz esasinda..
 • dunya icin, metrik sistemde degil de imperyal sistemde dusunursek, saniyede 7 mil olan hiz.
 • kurtulma hızı daha anlamlı ve doğrudur. yerçekiminden kaçılmaz, kurtulunur. gelelim konunun toplumsal ve siyasal boyutuna. 1 kasım seçimleriyle akp'nin yeniden yüzde 49.3 oy alması sonrası muhalefette görülen yılgınlık ve öfkeye dair çok uygun bir alegoriyi de işaret ediyor kurtulma hızı kavramı. şöyle ki; sosyolojik gerçekler tıpkı yerçekimi gibidir. ona kızamaz onu yok sayamazsınız. türkiye solunun ve demokrasi mücadelesinin cari hezeyanlarının gerekçesi içinde olduğu toplumun tarihsel ve sosyolojik gerçekleridir. bu gerçekler sola mevcut söylemi ve tavrıyla bir alan açmasına izin vermiyor. tıpkı yerçekiminin bizlere yaptığı gibi. o halde yapılması gereken şey kurtulma hızına ulaşacak bir faaliyette bulunmak ve sosyolojik gerçekliğin bütün engellemelerine rağmen o alanı açacak bir hız ve azimle çalışmaktır. yöntemi belli ancak kavranıp örgütlü bir kitleye yayılması meşakkatlidir. bakış açısını değiştirip azim ve kararlılığınızı korurken bilişsel ve örgütsel esneme kapasitenizi arttırmak.