şükela:  tümü | bugün
 • buzullarin altindan dogan muhtesem firtina deresini ve dogasini, yapılacak getirisinden cok götürüsü olan barajlarla mahvedilmesi planlanan dogu karadeniz bölgesinde, rize ve artvin illeri arasinda bulunan dag silsilesi.
  dagcilik icin ideal rotolari bulunan ve gerek kulturu gerek insani gerekse dogasinin gidilip gorulmesi gereken yer.
  ideal gezi rotasi otobüsle rizenin pazar ilcesine ulasildiktan sonra otostop'la (kamyonlar kesin durur) camlihemsine ulasilmasi buradan istege gore elevit yoluna dogru (bu yolda zil kalesi bulunur ki gidilip gorulesidir ayrica yine zil kalesine varmadan once bulunan doga otelde kalınabilinir) veya aydere dogru (türkiyenin en turistlik ve yapilasmis yaylasidir kaplicilari ile meshurdur) ayderden sonra dagcilar icin arac tutularak galer duzlugu ve asagi kavron yolundan son yerlesim noktasi olan yukari kavron yaylasina ulasilmasi burada sahin kafede muhlama yenildikten sonra öküz cayirina dogru 1.5 saatlik bir yuruyusle ulasilmasi uygun olacaktır. öküz cayiri buzullarin altindaki kamp yapilacak ideal bir noktadir firtina deresinden su icerken veya el yikarken dikkatli olunmasi gerekir cok soguktur. buradan istenirse yakindaki kara gole ve birkac irili ufakli gole ulasilabilir. bir gecelik kamptan sonra sabah saat 5 de kalkma ve 6 da yola cikma suretiyle ortalama bir tempoyla bu noktadan zirveye saat 12 civarinda ulasilmasi mumkundur. zirve tirmanisinin ilk kismi kapi diye tabir edilen bolgeye kadar carsak'tir buradan sonra biraz daha karmasik olan fakat teknik zorlugu olmayan kaya tirmanisi baslar.buradan yapılacak tirmanis icin dagcilik egitim alinmis olunmali ve gerekli malzemelerle cikilmalidir.
  zirvenin artvin tarafindan dilber duzlugunden gelen bir patika vardir zaten bu bolgeden bir suru gezi firmasi zirve yuruyusu duzenlemekte ve esyalari katirlara tasitarak zirve gezisi ! yapmaktadir.
  bu anlattiklarim yaz aylari icin gecerlidir özellikle yagmurlar dikkate alinarak agustosun ilk yarisinda gidilmesi uygun olunur. kisin çamli hemsinden itibaren yollar kar yüzünden kapanmaktadir
 • karadeniz’in doğusunda yükselen, olağanüstü yeşil doğası ile bilinen dağ sinsilesi. en yüksek zirvesi 3917 metre olan kaçkarlar aynı zamanda dağcılık içinde çok iyi bir potansiyele sahip.
 • (bkz: kackar)
 • genel olarak tum bolgeye kackarlar denmekle birlikte, dort ana kola ayrilir. kackar ve mezovitin de bulundugu kackar; laz yaylalarindan gecilip ulasilan bulut, zil kalesi tarafindan gidilen ve yaklasik 30-35 irili ufakli golun bulundugu vercenik ve erzurum tarafindan da ulasilabilen, tum bolgenin tersine sisten pek nasibini almayan, gurcu yaylalarinin bulundugu alti parmaklar.

  her tarafi birbirinden guzel, birbirinden farklidir. dagcilik acisindan guzel olmasinin yani sira, kulturel acidan da insani saskina ceviren bir cesitlilige sahiptir.
 • tırmanış hayatının çoğunu aladaglar gibi mars benzeri bir mekanda geçirmiş, boz kayalarda kendini harap etmiş tırmanıcıları diz çöküp ağlattıran dağ silsilesi. kamp alanında çıplak ayak yürüyebilmek, su sorunu çekmemek aladag alpinistlerinin içindeki bir uktedir hep. lakin bu sulaklığın, yağışın ceremesi çürük kaya yapısı olarak çıkmaktadır, bu sebeple duvar tırmanıcıları* için tırmanmaktan öte frp oynamaya gidilmesi gereken yerdir. orta dünya gibi valla...
 • (bkz: rize)
 • kuzey karadeniz'de bulunan sıradağlar.

  dünyanın dört köşesinden dağcıların gelip kamp kurduğu bir tırmanış yeridir aynı zamanda. rize tarafından tırmanılacaksa eğer öncelikle ayder, oradan kavron yaylasına gelinir. kavrun yaylası, kışın yağan yoğun kar sebebiyle çatıları tenekeden yapılmış küçük tahta evlerden oluşan bir masal diyarını andırır. insanları da bir o kadar masalımsıdır bu yaylanın; her evin kapısı gelen misafirlere mısır ekmeği ve muhlama ikram etmek üzere ardına kadar açık olur genelde..

  kaçkarlar ise, yeryüzündeki cennetin bir diğer adıdır. bol oksijenli havası, yemyeşil bitki örtüsü, dünyanın hiçbir yerinde eşine rastlanmayan her renk dağ çiçekleri, buz gibi akan fırtına deresi, yaz ortasında bile karla kaplı yamaçları ve insanı bir anda çepeçevre saran sisli ortamıyla insana 'dünyada' olduğu hissini ve mutluluğunu yaşatan mucizedir.
 • türkiyede heliski yapılabilen ender bölgelerden. dogası ve güzelliğiyle avrupa alplerinden hicbir eksik tarafı yok.

  http://www.youtube.com/watch?v=8mgsqj-vawa
 • murat selçuk kardeşim balayında yengeyle beraber kaçkarlara gitti, üstüne bide "kaçkarlarda balayı" diye bunun kitabını yazdı, hoş oldu tabi...
 • bu sene artik sonunda gidebilmeyi umdugum non-tropik yesil otesi yer. az bulunur ikliminden dolayi tirmanis mevsimi kisitlidir

hesabın var mı? giriş yap