• kaçtığın hiçbir şeyden sonsuza dek kurtulamazsın. kaçtığın şeyle karşı karşıya gelip onu yendiğinde ya da ona yenildiğinde kurtulabilirsin. kaçmak bir çözüm yolu değil. bir gün, kaçtığın durumların içine mutlaka düşersin. ve yine bir gün kaçtığın insanların peşinden mutlaka gidersin...
  • kaçardım eskiden, belki hâlâ.
    şimdi ne zaman koşmak istesem, kaçıyorlar.
    hiçbir şey söylememiş gibi, ezip kendinden soğutarak...gibi gibi.
    yanlışı ben yapıyorum. acıyı ben çekiyorum.
    öğreniyorum, hâlâ.
    kaçmak çözüm değil. koşmak da.

yürümek belki;
    beraber, sorgusuz, inançla.
  • "insan en çok kaçtığı şeyden asla kurtulamıyor." (s. 588)
    (bkz: çiçek açmış genç kızların gölgesinde /@hanging rock)
  • en bi sevdiğim keyifle yaptığım hareket !
  • "rupi jam vincula dicas;
    nam luctata canis nodum arripit; attamen illi,
    cum fugit, a colla trahitur pars longa catenae."

*

(persius)
  • sana demiştim işin zor diye. kaçtın gittin bak ne bir cevap verebildin ne de bir tepki. tekmeyi de yedin galiba. böyle sünepe olursan sana reva böyle tekmelenmek.
    tanım: korkaklara göre olan davranıştır
  • "..sanırım cazip gelen 'kaçmak' ama tehlikeden değil 'güvenlik içinde olmaktan' kaçmak."
    nietzsche ağladığında, ırvın d. yalom
  • "... atılımdan yoksun bir gündelik rutin."

kaçıyorum sanıyordum.
    yanıldığım besbelli
    öylece duruyorum sanıyordum,
    ki bu iki eksik bir fazla.
    anladım:
    öylece değil hiçbir şey.
    duruyorum;
    fark etmeyeyim diye kaçırdıklarımı
    gözlerim sağır
    ki kulaklarım da kapalıdır.
    kaçmıyorum, baksana
    benim gibi birine
    büyük iş o da.
  • hızla koşup uzaklaşmaktır.

bir yük gemisi gibi alabildiğimiz kadar yükle limandan limana koşarız. bazen fazla yük alırız, bazen hangi limana gideceğimizi bilmeyiz, rotamız çok zordur bazen, sert rüzgarlar yelkenlerimize zarar verir. durup dinlemeyiz, dinlenmeyiz; yırtılan yelkenlerimizi onarmayız. zamanınız yoktur bizim. zamanımız olmasın isteriz.

yüzleşmekten korkarız kendimizden, kaçmak kolay gelir bazen. bir şeyler yapmak heyecanını severiz. bu yanılsamayı yaşamak isteriz. kandırılmak isteriz. karşı tarafın olmadığı bir savaşın kazananı olmak isteriz.. yorulmak, bıkmak isteriz. insan olmanın basitliğini bu basitliğin verdiği mutluluğu isteriz..

düşündükçe uzaklaşıyorum senden, yoksa sende mi tanrısın?
  • erkekliğin 10da 9u da kaçmaktır efenim. sayı olarak çoklar ise kahramanlık yapmaya gerek yok, silkerler kaçınız.
hesabın var mı? giriş yap