şükela:  tümü | bugün
 • arazi sahibi insanlarin,bu mal varliklarini kanitlayabilmeleri icin aldiklari belge/lisans.
  (bkz: sanirim)
 • birisinin "tapu" dedikten hemen sonra söylemesi gereken diğer kelime.
 • arazilerin sınırları, köşe noktaları, alanları vs. gibi özelliklerinin belirlenerek plan haline getirilmiş şekli.
 • iyenin sahip olduğu tasinmazın tapulanmasından önce, bu taşınmazın sınırları, şekli hatta semailini belirlemek için kullanılan yöntemler. elde edilen veriler harita üzerine işlenir(kadastral harita) ve bu haritalar nadiren güncellenir. böylece kimse kapınıza dayanıp "verin lan mütemmim cüzümü" ya da daha kötüsü "burası benim büyük büyük babamınmış, bakın padişah mühürlü tapum var" diye caz yapamaz*.
  oicrfnin tanımından farklı olarak türkiye'de sadece taşınmazların kadastrosu yapılır, gemiydi altyapıydı bunların kayıtları tutulmaz.
 • bir ulkedeki her cesit arazi ve mulklerin yeryuzu uzerindeki yer ve konumlarini, alanlarini, degerlerini, uzerindeki her turlu hak ve yukumluluklerini tespit ederek bir plana baglama isidir.
  ilk kadastro, tarihi kaynaklara gore, milattan once 4000 yilinda, arabistan colu icin yapilmistir. avrupa'da ise 1808'li yillarda fransa'da napolyan tarafindan yapilmistir. bizde ise, malesef, halen kadastro yapim calismalari devam etmektedir.
 • 3402 sayılı kadastro kanunu kapsamında 'memleketin kadastral topoğrafik haritalara dayalı olarak taşınmazların geometrik durumlarını belirlemek suretiyle medeni kanunun öngördüğü tapu sicillerini oluşturma'amacıyla yapılan tapulama çalışmalarıdır.
 • bir bölgedeki sahiplenilmiş alanların düzenini gösteren ve uygun ölçekli harita altlığına işlenmiş bilgilerdir.
 • kadastro; başlangıçta toplumların en önemli üretim aracı olan tarım topraklarından, adil ve düzenli bir biçimde vergi alınabilmesi için doğmuş bir kamu hizmetidir.
  zamanla özel mülkiyetin gelişmesi sonucunda doğan sınır anlaşmazlıkların çözümü için kullanılan bir araç haline de gelmişitir. günümüzde kadastronun kapsamında ; taşınmazlara ait bilgilerin toplanması, saklanması ve bu verilerin araştırma, palanlama ve projelendirme çalışmalarında temel altlık olarak kullanılması bulunmaktadır.
  bütün bunlara dayanarak, kadastronun tanımını şöyle yapabiliriz ; "bir ülkedeki her çeşit arazi ve mülklerin yeryüzü üzerindeki yer ve konumlarını, alanlarını, değerlerini, üzerlerindeki her türlü hak ve yükümlülükleri tespit ederek plana bağlama işidir".
 • tdk bu kelime yerine yeryazım'ı önermektedir.
hesabın var mı? giriş yap