*

şükela:  tümü | bugün
 • organizmanin daha once yapmadigi davranisi ogretme. organizmaya yeni bir davranis kazandirmak icin uygulanan yontemdir. davranislar kademelere ayrilir. sonra her kademenin sonunda pekistirme saglanir. kademeli bir sekilde istenen davranisa yaklasilir. davranis sekillenir ve bicimlenir. (bkz: küçük adımlar ilkesi)

  sirkteki hayvanlar bu yontemle cemberin icinden gecer, takla atar, ipin uzerinde yurur veya taburenin ustunde oturur.
  ornegin, bir aslani cemberi gecirmek icin cemberin yanina getiriliyor. cembere yaklastigi her kademede bir parca et veriliyor. boyle boyle en sonunda cember icinden gecmek suretiyle et veriliyor. sonunda aslan, cemberin icinden gecerek eti aliyor. aslan cembere yaklastigi her kademede bir parca et aldi. en sonunda cemberden gecerek eti aldi. sonuca yavas yavas kademe kademe yaklasildi.

  var olan davranisi ortadan kaldirma yontemleri icin

  (bkz: esik yontemi)
  (bkz: sistematik duyarsizlastirma)
 • hedef davranışın sergilenmesini beklemek yerine, hedef davranış yönünde gelişme gösteren davranışların pekiştirilmesidir.
 • çok etkili bir davranış kazandırma yoludur. zor bir davranışı bütün olarak öğretmektense parçalara bölüp öğreterek sonunda bütünü oluşturmak olarak tarif edebiliriz.
  her parçadan sonra ödülle pekiştirilir. bu sebeple sistematik duyarsızlaştırmadan ayrılır. edimsel koşullanmaya ait bir öğretim tekniğidir.

  örnek: öğrencilerinin sınıfta işlenen konuyla ilgili konuşmalarını isteyen bir öğretmen, önce her hangi bir konuda rahat parmak kaldırmalarını teşvik etmek için onları teşvik eder pekiştirir. sonrasında sadece dersle ilgili konuşanları teşvik eder pekiştirir. en son işlenen konu ile ilgili konuşanları pekiştirir.