şükela:  tümü | bugün
 • kader yok. özgür irade zaten yok.
  yaşadığı memlekete bak ve sorduğu soruya bak.
 • bunun cevabını burada anlatmakcok zor ama ben cevabı bılıyorum. kuantum, zaman(tanrının zamanın basını ve sonunu aynı anda gorebılmesı) ve genel gorelilik kuramı gıbı boyutları var. kısaca aynı sonuca gidecek binlerce farklı secim/yol var, bu yolları secme sansı elimizde, ama sonuc belli. yanı kaderımız(outcome/sonuc) belli ama ozgur irademiz (farklı yolları secme hakkımız) var. bu kaderi de bılmesi, default bir ozellik cunku zaman da bir boyuttur ve tanrı butun boyutları yaratan oldugunu gore zamanın basını ve sonunu yani evrenin de basını ve sonunu yani kaderi de bılır. onun ıcın hersey bır anda olup bıtmıs gıbıdır aslında. zaman da izafi bir kavramdır, kuranda yedi gunde dunyayı yarattı derken bunun gercekten yedi gun mu oldugunu dusunuyorsunuz? neyse bu konu daha uzar, ben kacarım. bu kıyagımı da unutmayın:) daha detaylı tartısmak ıcın yazabılırsınız...

  edit: ben deıstım. o mesajı yazabılıyorum cunku kuranı, mealleri okudum. iyi bilirim. ama allahın ısleyıse karıstıgına ınanmıyorum. basından sonuna herseyı gordugu ıcın secımlerımızı bılıyor, sonuclarını da bılıyor. ama dunyada bu kadar kotuluk var cunku karısmıyor.

  edit2: asagıdaki listeye bir bakın derim! bakalım sen gercek inanan mısın, ne kadar dogru biliyorsun dinini? bu liste alıntıdır, ama deist olmadan önce bu konularda bazı postları blogumda paylasmıstım.

  kur’an’da olmayanlar:
  zina yapan kadınların taşlanması
  başörtüsü, türban, çarşaf, peçe
  kadına dayak
  kadın haklarının kısıtlanması
  kadınların çalıştırılmaması, yöneticilik yapamaması
  bir erkek şahit eşittir iki kadın şahitin günümüzde geçerli olması
  haremlik, selamlık
  hadisler, dinin hadislere dayandırılması
  mezhepler, tarikatlar
  halifelik, şeyhülislamlık, dini liderlik
  allahla kul arasında aracı, ruhban sınıfı, hoca, hocaefendi, evliya, molla, şeyh, şıh gibilerinin olması
  dini kıyafet
  türbe
  kabe dışında kutsal mekan
  erkeklerin sünnet olması
  arapça ibadet zorunluluğu
  hafta tatili,
  namazla ilgili 5 diye bir rakam
  bayram namazlarının farz oluşu
  16 rekat cuma namazı
  teravih
  namaz kılmayanın cezalandırılması
  namaz kılmayanın cehennemde azap çekeceği
  cuma namazı kılmayanın dinden çıkarılacağı
  kadınların cuma namazı kılmaması
  kabe’ye dönülmeden kılınan namazın geçersiz olması
  kadın ve erkeğin birlikte namaz kılması
  namazın allah ile peygamber arasında pazarlıklarla belirlendiği
  imam, müezzin, vaizlerin kadrolu ve maaşlı olması
  yahudilerin lanetli olduğu
  ölülerin 7-40-52. geceleri
  mevlüt
  vekaletle ölüler yerine hacca gitmek
  dini nikah ya da imam nikahı denilen resmi olmayan kayıtsız nikah
  çok eşliliğin bütün toplumlar ve zamanlar için geçerli olması
  cariyelik
  takı, heykel, resim, müzik yasakları
  mehdi, deccal
  alkolün içki dışında da haram olması
  adet halindeyken namaz kılanamayacağı
  adet halindeyken oruç tutulamayacağı
  abdestsiz kur’an okunamayacağı
  deniz mahsullerinin haram olması
  zemzemin şifalı olduğu
  kutlu doğum haftası
  ramazan ve kurban bayramları dışında dini günler ve kutlamalar
  v.b. v.b.

  kur’an’da olanlar:
  okuma emri
  hem namaz kılıp hem din adına halkı soyanların, kul hakkı-haram yiyenlerin, allah ile aldatanların lanetlenmesi
  akıl yürütme şartı
  namaz farzlarının üç vakitte toplanması
  hz. isa’nın çarmıha gerilmediği
  hz.isa’nın göğe yükseltildiği
  hz. isa’nın kıyametin kopacağını bildireceği
  haccın temel şartlarının tavaf ve vakfe oluşu
  tek eşliliğin gerekli ve adaletli olduğu
  laiklik
  meclis
  reenkarnasyon
  namaz kılınan her yerin cami-mescit sayılması, camilere ille de gerek olmaması
  nüfusun niteliksiz artmaması
  evrende insan dışında canlıların var olduğu
  fetvayı allah’ın vereceği
  v.b. v.b.

  edit3: onlarca neredeyse yüzlerce mesaj geldi. arkadaslar, her sorunun cevabını bılemem kı. ınsanlarımız arastırmayı ve okumayı hic sevmiyor. bir tarikat gibi müride tapmak, ondan her bilgiyi almak istiyorlar. okuyun, google var elinizin altında, kendınızı gelistirin. islam konusunda iki kisiye guvenmelisiniz: yaşar nuri ozturk ve süleyman ateş. bu kişilerin neler söylediğini araştırın, okuyun.

  edit4: iki kitap onerecegım, eger gercekten ciddiyseniz bu kitapları alıp okursunuz.
  yasar nuri ozturk- deizm
  jim al-khalili - paradoks bilimin en büyük dokuz bilmecesi (bu kitapta ozgur irade hakkında da cok ıyı bır bolum var. konunun cok cetrefilli, sonuca ulasmamıs ve bircok kısı ıcın anlatılamayacak kadar agır oldugunu goruyorsunuz burada)

  edit5: en cok soru reenkarnasyon hakkında geldi. sıkılmayacaksınız asagıdakı uzun kaynakları okuyun, anlarsınız:)

  reenkarnasyon, ilginç bir konu. sürekli tekamül eden insanın yolculuğunu, ahiret inancı ve islam’la çelişmeden açıklayan fakat günümüzde çok az insanın kabullendiği ve inandığı bir olgu. aşağıdaki okumaları şiddetle tavsiye ediyorum, bunları okuduktan sonra kafanızda birazcık da olsa bir soru işareti belirirse ne mutlu bana!

  unutmayın, sorgulanmayan inanç, inanç değildir!

  iyi okumalar ??

  https://bpakman.wordpress.com/reenkarnasyon/

  https://bpakman.wordpress.com/…orular-yanitlar-faq/

  https://bpakman.wordpress.com/…-gore-reenkarnasyon/

  https://bpakman.wordpress.com/…ore-reenkarnasyon-2/

  https://bpakman.wordpress.com/…-gore-reenkarnasyon/

  edit6: bonuslar----

  https://lifeisalaughter.wordpress.com/…asam-var-mi/
  https://lifeisalaughter.wordpress.com/…un-paylasin/
  https://lifeisalaughter.wordpress.com/…rim-teorisi/
  https://lifeisalaughter.wordpress.com/…-gercekleri/
 • bir inanan olarak kader kavramının yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. yani kader: evililik değil, ölüm de değil, zenginlik-fakirlik de değil. kader başka bir şey; kader biziz yani tercihlerimiz.

  yaşamımızda, yaptığımız hemen hemen her şey kendi tercihlerimizdir. bugün evlendiğin kadını kendin seçtin, okumayıp esnaf ya da asgari ücretli oldun. kaza yaptın hatalısın ya da karşı taraf hatalı. sonuçta hepimizin tercihleri hem bizi hem başkalarını bağlıyor ve etkiliyor.

  örneğin hitler'in yaptığı şey, dünyanın dengesini değiştirdi. insanlığı yok etti, şehirleri, ülkeleri yok etti. ekonomiyi çökertti ama bu sadece onun tercihi değildi. ona inananların da tercihiydi. sonra ona karşı olanların da ölmek oldu tercihi ya da yaralanmak. isteselerdi karşı durmazlardı.

  insanların oy kullanması da bir tercihtir. kendisini yöneteceği kişiyi kendisi seçer ve seçtiği kişiler hayatına olumlu ya da olumsuz yönde etki eder. işte cevap burada!!!
  " biz kendi kaderimizi kendimiz tayin ederiz " yani tercihlerimiz bizim kaderimizi oluşturur.

  o yüzden attığımız adıma, söylediğimiz sözlere dikkat etmek gerekir. çünkü seçimlerimiz ve söylemlerimiz bizim kaderimizi oluşturur.
 • bir seyin bilinmesi baska, yaptirilmasi baska.

  mesela zaman yolculugu yapmayi ogrensek ve 5 dakika oncesine gitsek, o 5 dakika icersinde baskalarinin ne yapacagini biliyor olmamiz, digerlerinin yaptigi hareketlerin iradesiz oldugunu gostermez.

  ayni sekilde allah'in ne yapacagimizi bilmesi bize yaptigimiz hareketleri zorla yaptirdigi manasina gelmiyor. dolayisiyla yaptigimiz hareketlerin sorumlulugu biz de.

  yukarda dedigim, kader meselesinin cuz'i irade kismi. yani yaptigimiz islerin sorumlulugunun bizde olmasi.

  bir de kaderin kulli irade kismi, yani allah'a bakan yani var. mesela, hangi anne, babadan, nerede ve ne zaman dogdugumuz, hangi fiziksel, zihinsel, ruhi vs ozelliklere sahip oldugumuz, mal varligimiz, onumuze cikan firsatlar veya zorluklar, bunlar da allah (cc.)'in iradesine bakan meseleler.
 • ateistim, ıslamin one surdugu kaderi anlamak kolay gelmisti bana. yuce yaraticinin senin iradenle yaptigin eylemin oncesini ve sonrasini bilmesi cok da mantiksiz degil. fakat beni alakadar eden kaderin ustundeki kader yani eylemlere bizim karar vermemiz degil de bizim yaptigimiz her hareketin neden sonuc iliski icinde bir disari vurum olmasi durumu. bir ornekle anlatayim, tarlabasinda dogan bir cocugun hirsizlik yapmasi secimi midir? yoksa kendine yasam suresinde verilen gorevini mi yapmaktadir? ya da basari gercekten basari midir? ovundugunuz herseyi dusunun, bunlari siz mi sectiniz gercekten? siz mi basardiniz? ossyi kazanmak icin gittiginiz lise+dershane+ aldiginiz ozel dersleri, bir anadolu koylusunun aldigi egitimle karsilastirip bunu basari olarak gormek ne denli dogru?
 • tanım: birçok insanın felsefik boyutta kavram karmaşası yaşamasına neden olan bir soru, sorun.

  kadere farklı bir bakış açısı getirmek üzere yazıyorum.

  yaşadığımız hayat, yaptığımız tercihlerden dolayı oluşur çoğunlukla. bazen de elimizde olmayan unsurlar yön verirler hayatımıza. basite indirgeyecek olursak; girilen bir üniversite sınavında puanımızın üstündeki yerleri yazamamak, artık elimizde olmayan sebeplerden ötürüdür; öte yandan puanımızın yettiği bölümlerden istediğimizi seçme hakkı ise tamamen tercihimize bağlıdır.

  işte tam da bu noktada, kader devreye girer. kader, bir ağacın dalları gibidir aslında. yaptığımız tercihlerden her biri, bizleri farklı bir uca götürmesi için seçtiğimiz sonsuz dallardır. kimi dal, diğerlerine çok yakın seyretse de; kimisi hayatımızı kökünden değiştirebilecek etkiler yaratır. paralel evren, kelebek etkisi vs. aslında tamamen tercihlerimize bağlı olarak ortaya çıkardığımız kavramlardır. bana göre allah (inanan diğer insanlara göre belki tanrı, yaratıcı, evren vs.) ise işte bütün bu ağacın dallarını ve köklerini tamamıyla biliyor. kader var, her zaman da var olacak. özgür irade olarak bahsedilen tercihlerimiz ise hayat boyunca izleyeceğimiz yolları belirten bir ifade. elbette özgür irade de bizlerin elinde. işte bu da sınav oluyor sanırım.

  önedit: yukarıdaki entry herhangi bir şekilde bir insanı bir inanca ikna etme çabasıyla yazılmamıştır. sadece bir bakış açısının tanımlanmasını ve örneklenmesini içerir. entry'nin ucundan kenarından bahaneler üretip nefret kusacak arkadaşların gelen kutumdan uzak durmaları şiddetle tavsiye edilir. diğer türlü düşüncelerini paylaşmak isteyen arkadaşlara ise bir yeşil kadar uzağım.

  edit: imlâ.
 • kader; tanrının olacak her şeye karar vermesi değil. olacak her şeyi bilmesi durumudur. ha bildiği halde yaratması, tabii her şeye karar vermesi demek olsa da bu tahmindir.

  şöyle düşünün kişinin kaderi kendi ellerinde ama o kaderi yaşayacağı donanımları tanrının ellerinde. tanrı yaratmak istediği kadere uygun olan kişiyi uygun özelliklerle yaratıyor ve o kişi o kaderi yaratıyor.
 • soyle dusunmeli:
  tek bir son var ve sona ulasmani saglayacak 3 yol var. bu 3 yoldan harhangi birini secmek sana kalmis. yani yuruyecegin yolu ozgur iradenle sen seciyorsun.
  gibi gibi...