şükela:  tümü | bugün
  • kader diyemezsin sen kendin ettin.
  • pek mümkün olmayandır. bir sıra kader üzerine çok şey okudum, araştırdım beni ikna eden bir şey bulamadım. inançlı, inançsız, farklı inanışlara sahip çok fazla şey okudum. henüz ikna olabilmiş değilim.
  • şimdi bi arabada gidiyosun belli hızla, az ilerde bi tepe var üzerinde birisi var seni görüyo ki sen yanlış şeritte belli bir hızla geliyosun.
    aynı kişi bakıyo ki tepenin diğer tarafından başka araba belli hızla geliyor..
    anlıyor ki tam şu dakikada bunlar çarpışacak.
    şimdi bu tepedeki kişi, kimsenin tercihine karışmamıştır.
    onları belli şeye yönlendirmemiştir.
    ama tercihlerinin sonucunu önceden bilmektedir.
    kimse bilen o kişyii suçlayamaz, biliyodu işte diye.
    kimse hayatındaki kötü tercihlerinin sonuçlarından doğan kötülükleri, işte kaderim diyemez.alkolik olmak kaderimmiş diyemez.
    örnekteki adam kurallara uymadığı için kaza yapsa, kaderde varmış deyip kaderi suçlayamaz.
    zaten kader suçlanamaz.

added edit: kader, kaza, âtâ.
    öyle iyilikler yaparsın ki, işte o örnekteki gibi kazayı vb gibi geçirmek üzere hayat saniye saniye akarken, allah birşeyleri sebep kılar ve o kaza başına gelmez hayatında.
  • kaderinde üstünde bir kader vardır
    (bkz: akp)
  • zamana ve mekana bağlı olmayan yaratıcının insanlara tercih yapma hürriyetini vererek olayların gerçekleşmesine izin vermesi.
  • lisedeki din hocamız başı-sonu belli olmasına rağmen çıkışa ulaşmak için takip edeceğin yolun tamamen sana bırakıldığı bir labirent metaforunu kullanmıştı, ki kader sorununa tam olarak çözüm getiremese ve kendi içinde çelişkiler barındırsa da şu ana kadarki en hoşuma giden tasavvuru bu olmuştur.
  • islamoğlu videoda, "ölçüsüz bina inşa edersen, demirini çimentosunu az koyarsan, o binaları insanlara mezar edersin" diyor.

peki bazı insanların fıtratını yani algoritmasını, bina inşa ederken demiri ve çimentoyu çalıp çırpacak şekilde belirleyen kim?

yalnızca bildiğimiz fizik kuralları ve cüz-i bazı değişkenlerle bile, bir füzeyi x kıtasındaki a noktasından y kıtasındaki b noktasına kadar, insanlık olarak büyük bir doğruluk oranıyla gönderebiliyoruz. peki kainatı yaratan, görünür-görünmez tüm fizik kurallarını belirleyen ve tüm değişkenleri bilen (belirleyen) yaratıcı, ilk etkileşimden son sonuca kadar, ara etkileşimler de dahil olmak üzere, neler olacağını step-by-step bilmez mi?

islamoğlu'nun açıklaması, ne yazık ki allahın sıfatlarının pek çoğu ile çelişiyor ve yetersiz.
  • kaderi en kısa ve net olarak açıklıyorum:

kader kadar demektir.
    ölçü yani. ne kadar hakediyorsan o senin kaderindir.

gerisi boş laf.

editpiaf: videoyu izlemedim. mustafaislamoğlu’na alerjim var.
  • kader, üzerinde sapaklar olan bir tren yoluna benzer, özgür iraden ile seçtiğini sandığın yolların zaten yazgın tarafından yerleştirilmiş olmasıdır.