şükela:  tümü | bugün soru sor
 • suc i$lemi$ adi heriflerin, motor olmu$ karilarin ardindan soylenen, "-sagduyulu ve anlayi$li olmak lazim" anlamina gelen tamlama.
 • her türlü suçta bahane olarak araya serpiştirilen, belki acırlar da ceza vermezler amaçlı, genelde manasız tamlama.

  - anlat evladım, neden böldün karını ikiye?
  - şimdi ben eve geldim, baktım ki bizim karı yatakta hem manavla hem kasapla beraber. ulan dedim noluyo. aylık borcumuzu ödüyorum demez mi bana. parasızlık hakim bey. parasızlığın közü kör olsun. namus gitmiş bizim bu arada. namusumu temizlemem lazımdı. kahpe felek işte. kader kurbanıyım, yaptım yine yaparım.
 • universiteyi kazanmak için gerekli tüm şartları yerine getirip ciddi hazırlandığı halde, çeşitli şanssızlıklardan dolayı öss'yi ilk yılında kazanamayan gençleri tanımlamakta kullanılan sözdür.
 • insanların hiçbiri hangi anne babadan doğacağını ve yine hangi coğrafi bölgede doğacağını seçemez. gelişmiş sayılan bir ülkede, sözgelimi amerika'da atıyorum doktor ve mühendis bir anne babadan doğan çocukla, afrikada insanlarının çoğu açlık sınırında yaşayan bir ülkede herhangi bir anne babadan doğan çocuk farklıdır birbirinden. ve biz ikincisine kaderin kurbanı deriz. çoğu kişi kaderi yenilmesi gereken bir kavram olarak görür *. oysa kader, kendisiyle barışılması gereken bir kavramdır. insanda bütün şartlarda erdemli kalabilmenin kodları vardır ve ondan beklenen de sadece budur. eğer bulduğu az bir yiyeceği kardeşiyle paylaşabiliyorsa afrikada doğan çocuk, kaderin kurbanı doktor anne ve mühendis babanın tıka basa yeyip obez olan çocuğudur.

  trajedi illa ki hayatın kendisidir.
 • bok yedim demenin diger adi. insanin talihi acik ve parlak olmayabilir ama her boka da kader kubani olmak denilemez. ozellikle mafyavari tiplerin kader kurbaniyim demesi kadar sacma bir sey de yok. hem bile bile, isteye isteye ha bire suc isle, ondan sonra da kader kurbaniyim de.
 • ne kadar adi suc islemis onursuz pislik varsa boyle aniliyor ailesi sevenleri tarafindan. bizim icin bir sey degismiyor, onursuz pislikler olmaktan oteye gitmiyorlar.

  yokluklari varliklarindan faydali degersiz insanlar.
 • dincilerin katil/tecavüzcü/hırsız vd suçların faili yakınlarına iliştirdikleri maske.

  her türlü ahlaksızlık tövbe mekanizması ile savuşturulur, harp hiledir pespayeliğiyle meşruluk kazanırsa, yamyamlığın romantize edilmesi de olağan hale gelir.
 • çok tehlikeli bir deyiş.

  tahakkümü destekleyen, sosyal yapıyı, hukuğu, aklı, mantığı, bilimi, gerçekliği hiçe sayan, ilkel, arabesk, oldu bittici, sinsi bir tanım.
 • insanın kaderini yaptığı seçimler belirler, yaptığı seçim sebebi ile kurban olmuş birinin kaderinde değil zekasında sorun vardır.