şükela:  tümü | bugün
  • suc i$lemi$ adi heriflerin, motor olmu$ karilarin ardindan soylenen, "-sagduyulu ve anlayi$li olmak lazim" anlamina gelen tamlama.
  • her türlü suçta bahane olarak araya serpiştirilen, belki acırlar da ceza vermezler amaçlı, genelde manasız tamlama.

- anlat evladım, neden böldün karını ikiye?
    - şimdi ben eve geldim, baktım ki bizim karı yatakta hem manavla hem kasapla beraber. ulan dedim noluyo. aylık borcumuzu ödüyorum demez mi bana. parasızlık hakim bey. parasızlığın közü kör olsun. namus gitmiş bizim bu arada. namusumu temizlemem lazımdı. kahpe felek işte. kader kurbanıyım, yaptım yine yaparım.
  • universiteyi kazanmak için gerekli tüm şartları yerine getirip ciddi hazırlandığı halde, çeşitli şanssızlıklardan dolayı öss'yi ilk yılında kazanamayan gençleri tanımlamakta kullanılan sözdür.
  • insanların hiçbiri hangi anne babadan doğacağını ve yine hangi coğrafi bölgede doğacağını seçemez. gelişmiş sayılan bir ülkede, sözgelimi amerika'da atıyorum doktor ve mühendis bir anne babadan doğan çocukla, afrikada insanlarının çoğu açlık sınırında yaşayan bir ülkede herhangi bir anne babadan doğan çocuk farklıdır birbirinden. ve biz ikincisine kaderin kurbanı deriz. çoğu kişi kaderi yenilmesi gereken bir kavram olarak görür *. oysa kader, kendisiyle barışılması gereken bir kavramdır. insanda bütün şartlarda erdemli kalabilmenin kodları vardır ve ondan beklenen de sadece budur. eğer bulduğu az bir yiyeceği kardeşiyle paylaşabiliyorsa afrikada doğan çocuk, kaderin kurbanı doktor anne ve mühendis babanın tıka basa yeyip obez olan çocuğudur.

trajedi illa ki hayatın kendisidir.
  • bok yedim demenin diger adi. insanin talihi acik ve parlak olmayabilir ama her boka da kader kubani olmak denilemez. ozellikle mafyavari tiplerin kader kurbaniyim demesi kadar sacma bir sey de yok. hem bile bile, isteye isteye ha bire suc isle, ondan sonra da kader kurbaniyim de.
  • "osman kılıç, bulgaristan’da doğup büyüyen ve bulgar devletinin ilk kurulduğu dönemlerde ülke türklerine reva görülen zulmü bizzat yaşayan bir aydın olarak hatıralarını kader kurbanı’nda dile getiriyor. böylece çağına tanıklık ederek bulgaristan türklüğünün yakın tarihine önemli bir katkıda bulunuyor.
    hatırat kitapları, tarih bilimine en önemli katkı sağlayan, tarihçilere olayları değerlendirmede kıymetli malzemeler sunan kitaplardır. dolayısıyla kader kurbanı, bulgaristan türk tarihini tarafsız ve hakkaniyetle araştıracak ve yazacak olan tarihçilerin mutlaka dikkate alması gereken bir kaynak durumundadır. aynı zamanda kitapta yer verilen tanıklıklar, bölge türklerinin haklarının savunulması, hangi sorunlarının daha öncelikli olduğu, günümüzde neler yapılması gerektiği gibi konularda da bilinç oluşturmakta, kamuoyunu uyarmaktadır.
    bu eseri yeniden yayımlamakla; balkan türklerine, bölgenin tarihiyle ilgilenenlere, balkan göçmenlerine ve insan hakları savunucularına kaynak bir eser kazandırıldığına inanıyorum."

http://hece.com.tr/…atira_dizisi/kader_kurbani.html
  • ne kadar adi suc islemis onursuz pislik varsa boyle aniliyor ailesi sevenleri tarafindan. bizim icin bir sey degismiyor, onursuz pislikler olmaktan oteye gitmiyorlar.

yokluklari varliklarindan faydali degersiz insanlar.
  • dincilerin katil/tecavüzcü/hırsız vd suçların faili yakınlarına iliştirdikleri maske.

her türlü ahlaksızlık tövbe mekanizması ile savuşturulur, harp hiledir pespayeliğiyle meşruluk kazanırsa, yamyamlığın romantize edilmesi de olağan hale gelir.
  • hayatımda duyduğum en sikko kavramdır. kader varsa herkes kurbanıdır. terörist de kader kurbanıdır, tecavüzcü de kurbandır. madem kadere müdahale edemiyoruz, madem bu kadar allahçısınız kapatın amk bütün hapishaneleri ne de olsa iti de uğursuzu da kader kurbanı. geri zekalı herifler.