şükela:  tümü | bugün
  • bu yazdıklarım bir kaynaktan alıntı değildir. bazı arayışlarımda ulaştığım bilgilerden yola çıkarak yazdığım teoridir.

aslında kader dediğimiz olaylar daha önceden yaşadığımız eylemlerdir. zaman kavramı ruhların bedene sıkıştırılmış hayatında vardır, yani dünya hayatında geçerlidir. şuan ki yaşadığımız her olay aslında yaşanmıştır,yaşanacaktır,yaşanıyordur. bizim yaşadığımız hayat ise videonun içindeki fotoğraflardır sadece. biz sadece bu döngüdeki tekrarız. şuan asıl ruhlarımız diğer boyutta ya acı çekiyor ya huzur içinde ya da yok olmuşlardır bunu asla bilemeyiz. allah'ın yazdığı bir kader yoktur. bizim yaşadıklarımızı yazmış olduğu kavrama kader denir.
  • arrival filmindeki konsepte benzer bir teori. aynaya mürekkep döküp deneyeceğim bakalım olursa haber veririm.
  • ıyi temellendirilememis teoriler icerir. kader zaten buyuk bir bilinmezlik lakin karderci olmak ayri, kadere inanmak ayri. zamanin olculebilir olacagina ben de cok inanmiyorum, hani belli bir olcutu var ama insan algisinda bunun yeri yok.
  • daha derli toplu ve tutarlı hali ehl-i sünnet geleneğinin eş'ari ve maturidi düşünce sistemleri tarafından ortaya konmuştur. buraya reklam olarak yazdım. ilgilisi varsa zaten ya araştırır ya da yeşillendirir.
  • dejavu denilen hissi sıkça yaşayanların kafasını karıştırabilecek kader algısı. bu algı ve kavramı çok düşünmek insanoğlunu bir şekilde paradoksun içine sokacaktır.
  • bana gore kader dunyada butun insanlarin yapabilecegi tercihlerinin olusturdugu olasiliklar agaci. zamandan bagimsiz olan birisi(bkz: allah) bu agaca uzaktan bakacagi icin butun ihtimalleri gorur ve bilir. yol ayrimina geldigimizde hangi yolu sececegimiz insanin iradesine kalmis birsey, o yolun nereye gittigini bilemez ama zamandan soyutlanip uzaktan bakan birisi o yolun nereye varacagini bilir. tipki sehirlerarasi yolda gitmek gibi eger yol ayriminda tabela yoksa hangi yolun istanbul'a hangi yolun ankaraya cikacagini bilemezsin ama helikopterle tepeden baksan, yada google maps ile zoom out yapsan butun yollar kabak gibi gozukur. zamani diger boyutlardan farkli sekilde dusunmemek lazim. bu boyuta hapsolmus olmamiz onu daha karmasik yada anlasilmaz bir hale getirmiyor. nasil ki sadece iki ve uc boyutta olan seyler 4. boyutta yasayan bizler icin kusbakisi olarak cok bariz ise, 4. boyutun disinda olan varliklar(canli degil, cunku can,yasam kavrami da zamana baglidir ) icin de zaman boyutu icinde olan kavramlar cok bariz olacaktir.
  • andy weir'in (bkz: the egg) isimli kısa öyküsünü anımsatmıştır.
  • kader olgusuyla hala çatışma halinde olan benim için zaman kavramının yanılgılarına uğramak da ihtimaller arasında...

belki de bu iki kavram bir arada kullanıldığında anlamını bulmaktadır.

kader diye bir şey varsa eğer, zamanın içinde bir yerlerde gizlenmiş şekilde şifreler barındırmaktadır.
    çözebilene aşkolsun !
  • karakterimizi kimyasal reaksiyonlar belirliyorsa, gerçekten hür iradeden bahsedilebilir mi ?
  • (bkz: amor fati)