şükela:  tümü | bugün
 • yalnizlik temali bir orhan gencebay sarkisi ...

  ne sevenim var, ne soranım var
  öyle yalnızım ki
  çilesiz günüm yok, dert ararsan çok
  öyle dertliyim ki

  bana kaderimin bir oyunu mu bu ?
  aldı sevdiğimi verdi zulûmu
  dünyaya doymadan göçüp gideceğim
  yoksa yaşamanın kanunu mu bu ?

  bıktım artık yaşamaktan
  çekmekle biter mi bu hayat yolu ?
  ahh...bu yalnızlık, bu dertler

  bekleyeceğim, bekleyeceğim
  geri dönmese bile
  alıştım kaderin zulmüne artık
  bana gülmese bile

  geri dönmez artık giden sevgililer
  her ümit ufkunda ağlıyor gözler
  bitmeyen çilenin, derdin sarhoşuyum
  kahredip geçiyor en güzel günler

  bıktım artık yaşamaktan
  çekmekle biter mi bu hayat yolu ?
  ahh...bu yalnızlık, bu dertler
 • muthis aranjmanli bir ajda pekkan cover'i da mevcuttur. guzel gitar isciligi*, ajda pekkan'in o cok sevdigim 70'ler basi sesi, incelikli duzenlemesi ile sapka cikarilacak bir haldedir sarki.
 • muazzez ersoy'un yorumu da basarilidir
 • her dinleyisde orhan gencebay'i bir kez daha takdir etmemize yol acan guzel bir sarkidir. ozellikle giris kismindaki melankolik hava cogu doom metal ehillerinin yakalayamadigi turdendir.
 • gece vakti winamp play liste nereden girdigi belirsiz bir sekilde haluk leventin çığlıklarıyla karşıma çıkan korkutucu parçadır.yalnız orhan gencebay versiyonu nasıldır bilinmez.
 • dındın dırı dın dındırıdın dırı-dındın dırı dın dındırıdın dırı, şeklinde melodik yapıya sahip parça.
 • yalnizliktan cok beklemek temali bir sarkidir. sevgili tam bulunmusken kaybedilmis, uzaklara gitmistir. orhan abinin dillendirdigi asik kisi ise "gitti giden gitti gider" demek yerine -belki de mazosistce- omrunu beklemeye adamistir. akli "geri donmez artik giden sevgililer" demektedir, "nereye kadar bekleyecegim, cekmekle biter mi bu hayat yolu?" diye sormaktadir. ama kalp -ah o hain kalp yok mu- her turlu imkansizliga, her turlu cileye meydan okurcasina "bekleyecegim, bekleyecegim, geri donmese bile" diye isyan eder. sonunda asik kisi kalp beyin ikileminde kalmak durumunu yureginin sozunu dinleyerek sonlandirir, ah, bu yalnizlik bu dertlere mahkum eder kendini vazgecmekten vazgecerek.
 • 1972 yılında orhan gencebay tarafından yazılıp çizilen süper şarkı... o tarihlerde 30 milyonluk türkiye bu 45'likten milyonlarca adet satın almıştır. bu tahminen her 10-15 kişiden biri demektir. şimdilerde teknolojik gelişmeler, korsan kopyalama, ucu kaçan radyo ve klip kanalları ile internetten illegal download yüzünden aynı satışlara ulaşmak imkansız hale gelmiştir. son beş yılda 1 milyon sınırını gören albüm dahi bir kaç tanedir.
 • orhan gencebay'ın 1971 tarihli versiyonunda o muhteşem sentez anlayışıyla çaldığı bağlama riff'lerinden çok hoş melodiler sergilediği bu parça, sanatçının ilk klasikler albümünde tekrar yorumlanmış olmasına rağmen aynı riff'lerin daha yüzeysel çalınmış gibi olmuş bir versiyonunu içermekte, yine 70'li yıllarda yapılmış ajda pekkan versiyonunda ise işbu riff'ler bu sefer kimliği meçhul bir gitarist (aydın çakus olabilir) tarafından hafiften distorte bir elektro gitarla icra edilmektedir.
 • orhan aksoy'un yönettigi 1972 yapimi bir türk filmi. basrollerinde hülya koçyigit, tarik akan, sükriye atav ve nihat ziyalan oynuyor.
  konusu biraz karisik ama anlatmaya çalisayim ben yine de : esas kizimiz hülya ile esas oglumuz tarik birbirini deli gibi seviyordur. tarik kaptandir. çiktigi bir seferde gemisinin battigi ve öldügü haberi gelir. esas kizimizin talihsizligi bu kadarla bitmez. o da depremde ailesini kaybeder. sonra nasil oluyorsa hülya, nihat ziyalan'la evlenir. ama o da soysuzun teki çikar. içki siçki, kadin kumar her türlü pislik vardir bunda. meger bu nihat'la tarik güççüklük arkadasi degilller miymis !!! tam evlenecekleri gün tarik kabak gibi ortaya çikmasin miymis !!!

  ve olaylar gelisir deyip birakiyorum.

hesabın var mı? giriş yap