şükela:  tümü | bugün
 • kades anlasmasi adındaki, dünyanın bilinen ilk yazılı anlaşmasına sebep olan savaş.
 • hitit kralı muvatalli ile mısır kralı ramses arasında geçen ve sonucunda iki tarafında birbirlerine kesin bir üstünlük sağlayamamakla birlikte daha çok hititler'in istediğini aldığı savaştır. hitit askerlerinin savaşı unutup yağmaya başlaması hititleri mutlak bir zaferden alıkoymuş, bunu fırsat bilen ramses son bir hamle yaparak ağır yenilgiden kurtulmuştur.

  (bkz: kadeş galibi)
  (bkz: hitit krallari)
  (bkz: hitit belgeseli)
 • (bkz: kades)
 • ramses serisinde sacma sapan anlatilan sava$
 • hititler'in ajanlik teskilati sayesinde misir ordusuyla ilgili herseyi ogrenerek girdigi ve galibiyetin kiyisindan dondugu ve misir yedek kuvvetlerinin gelerek ramses'i kurtardiklari buyuk savas.
 • (bkz: kadesh)
 • bu savas bundan tam 33 yy. once donemin dunyasinin iki super gucu hitit devletiyle misir devleti arasinda gerceklesiyor.

  savasta misir hukumdari ve ordu komutani ikinci ramses karizmayi fena halde cizdirmistir. hitit ordusu mısırlılar'ın önce ikinci, ardından da birinci tümenini feci şekilde ezer. misirlilar darmadagin olur.

  tarihçiler kadeş savaşı'nın kesin tarihi konusunda tam bir uzlaşmaya varamamış olmakla birlikte, yapılan araştırmalarda özellikle iki tarih ön plana çıkıyor. milattan önce 1299 ya da 1286.

  savas misir krali ikinci ramses'in daha once kaybedilen suriyeyi geri almak istemesi uzerine asi nehrikiyisinda bulunan kades kentini isgale yeltenmesiyle patlak verir.

  ikinci ramses bu amaçla, emrindeki dört tümen ve diğer yardımcı kuvvetlerle suriye'yi isgal eder. buna karşılık hitit krali mutavalli harekete gecer ama kente girmez. ordusunu kades tepelerinin ardinda bekletir. ramses bunu bilmemektedir.

  daha sonra hitit kralai mutavalli kente ajanlar gondererek hitit ordusunun cok daha kuzeyde halep yakinlarinda oldugu yalan haberini her yerde yaydirir. bunu yiyen ikinci ramses ordusuyla asi nehri boyunca kuzeye dogru harekete gecer ve aksam oldugunda da buyuk saldiriyi ertesi gune erteleyerek kamp kurarlar.

  hitit krali zekice plani uyarinca saldiriyi baslatir ve daha savasin basinda misir ordusunun onemli bolumunu yok eder ancak çatışmalar o gece ve ertesi gün de bütün şiddetiyle sürer.

  ikinci ramses kan golune donmus savas alanindan az sayidaki askeriyle canini zor kurtarir
 • eski mısırlıların kadeş savaşı'nı piramit duvarlarında resmetmesine karşın, hitit kaynaklarında bu savaşa dair hemen hemen hiçbir bilgi yoktur. pek çok tarihçi bunu; mısırlıların savaşı kazandığı ve hititlilerinse mağlubiyeti örtbas etmeye çalıştığı şeklinde yorumluyor. savaşın kesin sonucu bilinmemekle birlikte, kadeş antlaşması'nda ramses'in, dönemin özelliklerine göre ağır sayılabilicek maddeleri muvatalli'ye dayatması ve bu maddelerin de muvatalli tarafından kabul edilmiş olması, mısır'ın savaşı kazanma ihtimalini oldukça güçlü hale getiriyor.
hesabın var mı? giriş yap