• trakya'da dügünlerde mutlaka calinir, calinmazsa kavga cikar.
  • kadife gibi türkü. ağır, oturaklı, sakin, göz alıcı, tekinsiz, yumuşak ama rahatsız.

cengiz özkan'dan başkasından dinlemeye gönlüm el vermez. üç dakika onbeş saniye içinde kırk kat kadife içine gömülüp, ciğerinin köşesinde saklanmak istiyor insan. bu kaçış türküsünün bir rengi olsaydı, o renk kesinlikle bordo olurdu. kırmızı gül kurusunun hakiki soluk rengi. "bir zamanlar görkemli ve güzeldim, şimdi soluk ve kederliyim" diyen köşeye atılmış bir kırmızı gül misali...

ciğerinin köşesi tabii, ne sandıydın...
  • istanbul kökenli türkülerden pek neşeli bi tanesi:

kadifeden kesesi,
    kahveden gelir sesi.
    oturmuş kumar oynar,
    ah ciğerimin, ah ciğerimin kösesi.

aman yallah, beyoğlu’na yolla,
    haydi yallah, beyoğlu’na yolla,
    yolla yolla yar yolla.

kadife yastığım yok,
    odana bastığım yok.
    kitaba el basarim,
    senden başka aman senden başka dostum yok.

yolla yolla yar yolla.

kadifeden yeleğim,
    seni sevdim meleğim.
    biraz da sen beni sev,
    rahat etsin, aman rahat etsin yüreğim.

yolla yolla yar yolla
  • güftesi müjdat gezen'in dedesine aittir.
  • (bkz: kemal sunal)*
  • en beğendiğim şarkı...düğünüm olsun 5 defa çaldırıacağım dediğim ama düğün telaşı unuttuğum şarkı...

keyfim yerindeyken en falza dinlediğim hatta 28 versiyonunu dinlediğim istanbul türküsü...
  • iki gun once falan astoria'daki broadway'de omonia isimli bir yunan pastanesinde yunancasini dinleyip dehsete dustugum, akabinde pastanenin sahibine gidip "bu sarki bizde de var hatta bak simdi soyle soyluyoruz..." dememe kalmadan adamin "kadifeden kesesi degil mi?" diyerek beni daha da beter dumura ugrattigi super sarki...
  • sözlerini de yazayım tam olsun:

- efendim, kadifeden kesesi kahveden gelir sesi!
    - yaa!
    - ya!... oturmuş kumar oynar
    - aferin!
    - ah ciğerimin köşesi!
    - eevet!
    .....

(bkz: şabanoğlu şaban)
    http://www.youtube.com/watch?v=fv4dx3xsiuq
  • aslında özlem çeken istanbullular için -özellikle kadıköy müdavimleri- yazılmış, yeni döneme evrilen post-meyhane türküsü.. "kadife sokağında neler oluyor?" dye merak etmeyin, açın polis radyosunu dinleyiverin bir zahmet..
  • gözümün önüne hep işi gücü kahvede sürtmek olan kumarbaz bir adamın gelmesine sebep olan musiki eseri.
hesabın var mı? giriş yap