• bodrum'da , turgutreis ile gümüşlük arasında yer alan, club armonia ve club kadıkale bodrum evlerinin bulunduğu bodrumun sakin, nezih bir koyu ve köyü. denizi ve manzarası muhteşem, sakinlik, temiz deniz, kumsal ve balık arayanlar için biçilmiş kaftan. kadıkalesi'nden gümüşlük'e sabah yürüyüşü yapabilirsiniz, gümüşlükte sahilde yapacağınız zeytinli poğaça, simit ve çay eşliğinde nefis bir kahvaltının ardından güne başlayabilirsiniz, bu sene ilk kez gittim, gördüm, neler kaçırdığımı henüz fark ettim. yine gitmek istiyorum, yine, yine, yine, yine. kaldığım yerde, denize baka baka içtiğim o çayın tadını yine keşfetmek istiyorum. sabahı ayrı, akşamı ayrı, gecesi ayrı güzel... di!
    yine, yine...
    ha bu arada kadıkalesi osmanlılar zamanında verilmiş bir isimmiş, osmanlı döneminde o yörede yaşayan kadılar önemli kararlar alacağı zaman bu kaleye çıkar, o muhteşem manzara eşliğinde kararlarını alırlarmış. aslında kale daha eski dönemlere ait ve henüz gün yüzüne çıkmayan bir sürü bilinmezlik barındırıyor.
    not: kadıkalesi'nin karşısında duran çok yakın bir ada var, bu adanın bize mi yunanlılara mı ait olduğunu merak ettik, kime sorduysak cevap alamadık. o civarda yaşayan, görev yapan, tatil yapan bu kişilerden aldığımız ortak cevap "her halde bizimdir " di. ama dalgalanan bir türk bayrağı bile yoktu!
  • kuşadası - nazilli sitesi mevkiindekine giderken nazilli pazarının köşesinde kadıkale'ye 1km tabelası var idi.

kadıkalesi, köşesinden bu tabelanın ayağına kadar gidip gelmek suretiyle çocukluğum ve ergenliğim boyunca günde kaç km bisiklete bindiğimi hesaplamak üzere kullandığım referans noktasıdır.

sonradan navigasyon, gps'li telefon neyim çıktı da öğrendim ki tam da 1 km değilmiş benim a ve b noktalarım arası, tabelaya en az 1km yazılabildiği için öyle yazmışlar.

yıllarca yanlış ölçü kullanmışım, yıkıldım be sözlük...
  • nazilli sitesi sakini olarak çocukluğumuzda tepesine tırmanıp maraton tribünü tadında takılarak önündeki futbol sahasında abilerimizin site maçlarını izlediğimiz tarihi yapı.
  • bodrum masalı'ndaki "yıldızlı otel" ve kelebek ve ateş'in burgerci-pizzacıları ile uzay'ın kuşkaş yemeği pek sevdiği bod-pi de burada, sırt sırta, yan yanalar.

sahil-i deryasındayım ben de. karşımda mavi mavi yanıyor arşipel, rüzgarlardan zefir, açıklarda kos.
  • turgutreis'e de, gümüşlük'e de yürüme mesafesinde, bodrum yarımadasının en ücra, en sevimli, en sapa, en masum köşelerinden biri. yazları çok kalabalık olan bu iki beldenin tam ortasında, her ikisine de üçer kilometre. tenhalığını hepi topu bir sokakcıktan; bir bakkal, bir fırın, iki lokanta, iki de balıkçıdan ibaret olmasına borçlu. bir-iki otel, halk plajı, tepelerinde az sayıda site ve az berisinde adını veren tarihi kale, hepsi bu. bodrum için hiç sayılır bütün bunlar. bodrum'un yüz yıl önceki ''iki bakkal bir furun'' hali belki..

irili ufaklı, yakınlı uzaklı onbir adalı geniş bir manzara, durmadan esen zefir, güzel bir kitap, esaslı fikirler, kıpkırmızı bir bardak çay ve özenle bulunmuş kelimeler, kurulmuş cümleler.

kadıkalesi, yarım deniz mili açıktaki en yakın yemyeşil pitta adası, ufukta soluk görünen kos, mavi mavi yanan arşipel ve beni sürekli kendisine çağıran tarif edilemez bir histir.
  • nazilli sitesi sakinlerinden şu an 18-24 yaş arası olanlarının muhtemelen10 yaşından itibaren dağcılık yeteneklerini geliştirdikleri yer. yılanların ve akreplerin kıpraştığı dağ taş ot bir yerken birden kazıların yapılmasıyla turistik olmuş olan kale.
  • aydın kuşadası davutlar mevkiinde hititliler tarafından yapılan kale de geçtiğimiz günlerde dünyada sadece 2 adet olan fırtına tanrısı heykelinin 3. sü bulundu kalenin hemen yanındaki düzlük nazilli sitesinin gençleri ve ergenleri tarafından futbol sahası olarak kullanılmakta ve nelerin üzerinde tepindiklerini bilmemektedirler.
  • avta'ya, pitos'a, şimdinin çıpa'sı, bir zamanların rock bar'ına, eski adıyla sünger, şimdiki adıyla kekik'e, başıboş tarlalara, iskelelere, yaprak otel'e, sarıyer balıkçısı'na, körfez'e ve onun onünde, yaptığı takıları, diktiği yemeniden bozma, güzel tokaları ve ördüğü çantalarla hırkaları satan, balık tutan, başı her daim yemenili, kızıl kaşlı, tıpkı benim gibi bir eski amerikan arabaları hayranı olan, şu anda adını belleğimden ne yazik ki geri çağıramadığım ablaya, başıboş iskelelere, eskiden halikarnas balıkçısı'na ait olan bir taş eve ve daha nicesine ev sahipliği yapan yer... bodrum'un en şirin köyü ve en güzel koyu benim için...
  • 10 yaslarimizda gozumuzde buyuttugumuz, tirmaninca everestin tepesine cikmisiz hissi veren davutlar tarafinda nazilli sitesinde bulunan kalemsi yapi. en son gecen sene anilari tazelemek icin ciktigimizda 10 12 yaslarinda yeni jenerasyon cocuklar gormustuk, onlarda buyuk bir hevesle mekani kesfediyorlardi, ama biz ne yaptik, cocuklari arkeologuz biz diye kekleyip kendi capimizda eglendik. baya buyuduk aslinda ama hala bizde cocuguz galiba.
hesabın var mı? giriş yap