şükela:  tümü | bugün
  • kadıköy'deki tüm ağaçları saran tırtıl sorunudur.
    haddinden fazla büyük, tüylü ve insanlarda alerjik reaksiyona sebep olan tırtıllar, güzelim ağaçları işgal etmektedir.
    bilen bilir, yabani hurma ağaçları manzaralı minicik bir balkonum var. benim evimin önündeki ağaç tırtılların istilasına uğramış durumda. 1 hafta önce kadıköy belediyesini aradım ve hala kimse gelmedi.
    az önce komşularımla konuştum. onlar da arayıp taciz etmişler, fakat kimse gelmemiş, ve tırtıllar kadıköyün genelinde rahatsızlık yaratmaya başlamış.
    cahil tipler ağaçları kesmek istiyorlar!
    ma illa pislik çıxaraq???

tanım: kadıköy belediyesinin ne zaman müdahale edeceğini öğrenmek istediğim sorundur!
  • büyüyerek devam eden sorundur, isteyen twitter'dan takip edebilir, kadıköy belediyesi 40 kişinin katıldığı şiir dinletilerine gösterdiği özeni, ilçeye de göstermeli.
  • tırtıllar doğanın en sevimli fertlerinden olduğundan sorun olmayan sorundur.

tabii söz konusu olan solucansa, o başka.

(bkz: microcosmos) izleyin derim.
  • sırtımda 3 tırtılla eve gelmeme sebep olmuştur. ancak son zamanda kendilerine rastlamadım. söylentilere göre başta dut ağaçları olmak üzere epey bi ağaca zarar vermişler.

sanırım sorun tırtılların fazla üremesiyle ilgili değil. ya tırtılla beslenen canlıların nesli tükendi ya bu canlılar alternatif besinlere yöneldiler ya da göç yolları değişti.
  • evimin önünde bir dut ağacı var hatta dalları neredeyse pencereden içeri giriyor. her gün tırtılları takip ediyorum. her gün bir dala geçiyorlar yaprakları kemirip diğer dala geçiyorlar. bazen rüzgardan falan pencereden içeri düşenler oluyor alıyorum en yakın dala koyuyorum. bir süre sonra kelebek olup uçacaklar. doğal bir süreç. anne ağaçların yapraklarını yumurta bırakır, yumurtadan çıkan tırtıl yapraklarla beslenir, kozaya girer kelebek olur. ulan şuna bile sorun diyorsunuz ya, ılık götlüler sizi. ama güzel bir kelebek gördüğünüz zaman resmini çekip instegrama koymayı da ihmal etmezsiniz.
  • kediler kopekler bitti tirtillara mi taktiniz kafayi? yasayacak yesillik, agac bulamayinca ne yapsinlar apartmanda mi yasasinlar? hepsi bir bolgede birikiyor demek!

olaya bir de guzel yanindan bakin; yakinda cogu kelebek olacak ve gri, kasvetli havaniza renk katacaklardir.^^
  • bayadır olan bir sorunmuş. sonunda kadıköye de dadanmıştır. yazın başından bu yana bütün dut ağaçlarının yapraklarını örümcek ağı gibi yapmıştır. umarım ağaçlara olan zararı sadece yaprakları ile sınırlı kalır.

ayrıca zehirli olduğu söyleniyor. kısacası gri havamıza renk katsa iyi de, halihazırda olan renkleri (bkz: dut ağacı) yok etmese daha iyi.